Můj čtenářský rok 2023

Loňský rok byl pro mě v mnoha ohledech přelomový. Když se teď ohlížím zpátky, jsem překvapená, že i tak tady na blogu vyšlo více než 40 knižních recenzí a další články týkající se knih a čtení. Pojďme se na to tedy společně podívat trochu blíže. Věřím, že vás některé z knih zaujmou a přečtete si je také.

Novinkou na blogu jsou určitě knihy o rodičovství. Těm jsem vyhradila samostatnou kategorii a najdete je všechny tady. Dcerka se narodila na jaře a od té doby tyto recenze vycházejí. Když jsem se nevzdělávala v téhle oblasti, četla jsem zase hodně detektivek a taky jsem doháněla své knižní resty.

Mezi ně patřily například dřívější knihy Aleny Mornštajnové. Nyní je najdete všechny pod tímto odkazem. Docela hojné zastoupení měly v loňském roce i knihy naučné, týkající se zdraví, nebo třeba stoicismu. Naopak jsem loni vůbec nečetla žádnou publicistikou literaturu, což mě trochu mrzí.

10 nejlepších knih roku 2023

Přečtené knihy bych podle hodnocení mohla rozdělit takto:

 • Moje hodnocení: 1/5 – 0 knih
 • Moje hodnocení: 2/5 – 2 knihy
 • Moje hodnocení: 3/5 – 7 knih
 • Moje hodnocení: 4/5 – 22 knih
 • Moje hodnocení: 5/5 – 18 knih

Z těch osmnácti, které získaly hodnocení 5/5, pak považuji za nejlepší tyhle knihy:

Když se zaměřím blíže na kategorie knih, statistika je následující:

 • Česká beletrie – 13 knih
 • Detektivky – 9 knih
 • Romantika – 3 knihy
 • Světová beletrie – 6 knih
 • Naučná literatura – 10 knihy
 • Knihy o rodičovství – 8 knih

Teď se podíváme na zoubek jednotlivým kategoriím. Pořadí, ve kterém jsou knihy níže uvedeny, odpovídá časové posloupnosti vydání recenzí. Nejedná se tedy o žebříček podle hodnocení.

Česká beletrie

Česká beletrie byla očividně mou nejoblíbenější volbou v loňském roce. Pokud bych měla zmínit dvě knihy, které ve mě zanechaly nejsilnější dojem, protože mě šokovaly, pak je to určitě Zahrada spisovatelky Petry Dvořákové a Severka od koreanistky Niny Špitálníkové. Za nejlepší knihu ale považuju Bílou Vodu Kateřiny Tučkové.

Českou literární scénou, a vlastně i mimo ni, zahýbala kniha Les v domě od Aleny Mornštajnové. Bohužel pro mě jsem se tak dozvěděla o čem kniha je a překvapení, které by mě asi jinak při čtení čekalo, se tak neuskutečnilo.

Detektivky

V téhle oblasti jsem se taky snažila “doplnit si vzdělání” a vracela jsem se ke knihám oblíbených autorů, které vyšly už dříve, ale já jsem je zatím nečetla. Takže došlo na první tři knihy o Cormoranu Strikovi a také další díly ze série detektivních příběhu z Bretaně, komisaře Dupina.

Po delší pauze se na literární scénu vrátily taky Harry Hole v zatím poslední knize Zatmění. Nezklamala mě ani Michaela Klevisové s knihou Vraní oko, nebo Petra Sagitarius s pátým dílem série Trujkunt s názvem Krysta.

Romantika

Kategorie románů z červené knihovny byla v loňském roce hodně upozaděna. Všeho všudy jsem přečetla tři knihy a to ze stejné série – Kavárna u Anděla.

 • Nová doba
 • Osudové léta
 • Dcery naděje

Světová beletrie

V oblasti světové beletrie jsem měla myslím si celkem šťastnou ruku. Přečetla jsem dva romány Guzel Jachiny – Vlak do Samarkandu a Zulejka otevírá oči. Obě knihy jsou výborné, jen ten motiv je v nich hodně podobný a protože jsem je četla krátce za sebou, neměla jsem už u té druhé takový “wow” efekt.

Kromě nich mě velmi bavilo i Sedm manželů Evelyn Hugo a Jsou světla, která nevidíme. V listopadu vyšel k druhé zmíněné knize i seriál na Netflixu, který jsem pak zkoukla.

Naučná literatura

V oblasti naučné literatury u mě najdete nejrůznější témata. Jak zdraví, tak třeba stoicismus, time management nebo výlet do historie šlechtických rodů. Z oblasti zdraví určitě vyčnívá Glucose Revolution (česky kniha vyšla jako Pravda o cukru), která je podle mě zásadní. Tipy a triky z ní dokážete do svého života jednoduše zavést a mají výsledky.

Mimo ni si velmi cením knihy Čtyři tisíce týdnů, která nabízí úplně jiný pohled na to jak vnímat čas a produktivitu. A v neposlední řadě je mým favoritem Modrá krev. Krásně zpracovaná kniha plná zajímavých příběhů o českých šlechtických rodech.

Rodičovství

Pokud jde o téma těhotenství a rodičovství, knihy se těžko hodnotí. Mohou být dobře napsané, ale pokud nesouzní s vaším názorem na mateřství, nemusejí se vám líbit. Za asi ty nejužitečnější považuji knihu Zdravé těhotenství, přirozený porod a pak Návod na prežitie pre bejby.

Které knihy se v loňském roce nejvíce líbily vám? Je některá, kterou byste mi doporučili? Napište mi do komentářů 🙂

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás