Umění nemoci – Jan Vojáček

Umění nemoci, třetí kniha lékaře funkční medicíny Jana Vojáčka nese na první pohled zajímavý název, který vystihuje její poslání. Na rozdíl od předchozích knih Umění být zdráv a Rozhodni se být zdráv, které jasně vyjadřují svůj záměr, tj. dosažení zdraví, tato se ubírá jiným směrem. Pozornost čtenáře totiž zaměřuje na nemoc samotnou.

Umění nemoci

Pokud jste četli některou z předchozích knih, tak tušíte, jaký obsah můžete očekávat. Jan Vojáček píše o svých názorech na medicínu a zdraví, které se liší od těch běžně přijímaných

Jedním z těch hlavních je ten, že “klasická” medicína je výborná pro akutní potíže, ale u těch chronických pokulhává. Zde pak mohou pomoci postupy, které jsou dosud označovány jako “alternativní”.

Když s tímto názorem ale nesouzníte, kniha vám nenabídne žádná fakta podložená výzkumy, které by mohly podpořit autorovy myšlenky a tím třeba změnit váš pohled na věc.

Jestliže ale jste otevření myšlence, že tělo a mysl spolu souvisejí a že na naše zdraví má dopad také prostředí, ve kterém žijeme, můžete si z knihy odnést nové poznatky a podněty k zamyšlení.

Přiznám se, že autorova druhá kniha pro mě byla trochu zklamáním, protože jsem v ní neviděla zásadní rozdíl oproti té první. Umění nemoci ale je jiné. Autor vidí nemoc ne jako nepřítele, kterého je potřeba se co nejrychleji zbavit, ale jako ukazatel toho, že něco v našem životě neladí. A my bychom se měli snažit zamyslet se a hledat důvody proč k nám přišla.

Kniha má cca 230 stran je rozdělena do dvou hlavních částí:

  • autorův text doplněný informacemi o klubu Umění být zdráv,
  • příběhy osob, které zvolily jiný přístup ke svému tělu a léčení,

přičemž ta první část tvoří zhruba dvě třetiny knihy.

Přestože je text členěn do krátkých kapitol a je prokládán graficky zvýrazněnými textovými oddíly, špatně se mi četl. Působil na mě tak, že autor nechal volně plynout myšlenky, které zaznamenával. Chyběla jim ale větší struktura. Odstavce pak bývají dlouhé, klidně i na půl stránky a to knize ubírá na čtivosti. Text, který je vytištěn tmavě modrou barvou na světlejším podkladu pak bylo těžké přečíst v okamžiku, kdy se jen trochu zešeřilo.

Knihu Umění nemoci bych doporučila čtenářům, které zajímá jiný pohled na zdraví a nemoc a kteří chtějí převzít zodpovědnost za vlastní život. S většinou názorů autora souhlasím a kniha mi pomohla si uvědomit si, jak sama nemoci vnímám a jak můžu svůj přístup změnit. Příběhy pacientů v druhé části mě zaujaly a v některých pasážích jsem se i poznala.

Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

Moje hodnocení: 4/5

Knihu vydalo nakladatelství CPress v roce 2023. Redakce textu: Věra Keilová.

Tato recenze byla napsána v rámci spolupráce s KNIHCENTRUM.cz.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás