Posilování stresem – Pavel Kolář

Kniha Posilování stresem fyzioterapeuta Pavla Koláře nese podtitul Cesta k odolnosti. Autor v několika kapitolách popisuje různé aspekty resilience – například tu duševní, nebo i tu, která spočívá v kvalitě pohybu. Zaměřuje se také na vlivy, které naší odolnost ovlivňuji – dýchání, obezita apod. a klade mimo jiné otázku, zda mají větší váhu geny nebo prostředí.

Posilování stresem

Tyto oblasti rozebírá jednu po druhé pečlivě a jde do hloubky. Přináší v nich zajímavé úvahy a vysvětluje spojitosti. Autor se kromě fyzioterapie zabývá i celostní medicínou a její vliv je v knize patrný.

Pro mě to byl vítaný další úhel pohledu, ale dokáži si představit, že pro jiného čtenáře by to bylo už trochu “ezo” a ztratil by zájem.

Na druhou stranu, kniha obsahuje v závěru i rozsáhlý seznam literatury, ze které autor čerpal, nebo se odkazoval a tak se určitě nedá říct, že by se jednalo jen o jeho názory. Naopak, většina textu je podložena vědeckými důkazy.

Užitečné poznatky i pro laika

Musím se přiznat, že pro mě byly některé části (ale bylo jich jen pár) trošku hůře pochopitelné, protože mi chybí větší porozumění procesům, které v lidském těle probíhají. Na první dobrou mi pak přečtený odstavec nic moc neřekl a musela jsem se k němu vrátit a pročíst jej znovu. Předpokládám, že pokud se lépe orientujete v medicíně, vytěžíte z této knihy více, než čtenář, který je úplně mimo obor. Kniha je ale i přes to napsaná tak, že ji může číst i laik. Nenechte se odradit několika složitějšími odstavci.

Z knihy si odnáším spoustu poznatků. Nemá smysl se tady o nich rozepisovat, protože s každým budou rezonovat jiná témata, ale zmíním jich pár:

  • blokády páteře ovlivňující stav vnitřních orgánů,
  • míra odvahy mláďat souvisí s tím, jak se cítila být milována svou matkou,
  • zděděná část IQ je pouze 34%,
  • naše tělo se při stresových reakcích připravuje na fyzickou aktivitu, která ale většinou nenastává, čímž se zvyšuje škodlivost stresu,
  • dokud běží stresová reakce, jsme nastaveni pro řešení nouzových situací; pak ale přijde například dovolená a organismus se “zhroutí”,
  • nepravidelný spánek stojí až za 30% všech zdravotních problémů.

Jednotlivé kapitoly jsou celkem samostatnými oddíly, i když je spojuje stejné ústřední téma. Čtenář tak nemusí číst knihu od začátku do konce postupně, ale může si vybrat třeba ty části, které jsou pro něj nejzajímavější, nebo se týkají oblasti, kterou sám zrovna řeší.

Pokud jde o grafické zpracování knihy, tak za sebe mohu jen doporučit, abyste knihu ponechali v papírové obálce. Sama jsem se lekla toho, co se pod ní skrývá. Nerozumím úmyslům autora, nebo možná spíše grafika. Místo toho, aby působila obálka přívětivě, hledí z ní na vás ošklivý obličej, ne nepodobný čertovi. Narazila jsem na recenze, které zmiňovaly špatnou kvalitu vazby, která se po několika desítkách přečtených stran rozpadala. Toto se mi naštěstí nestalo.

Knihu Posilování stresem bych doporučila těm čtenářům, kteří se zajímají o zdravý životní styl a nebojí se průniku i do celostní medicíny. Pokud přijímáte myšlenku, že vaše duše a tělo jsou propojené nádoby, budete s obsahem spokojeni. Autor obsáhl několik oblastí a Posilování stresem tak vnímám jako komplexní dílo.

Nečekejte od něj ale nějaký specifický návod, který by vám poradil, jak zacházet se stresem v dnešní době, nebo vám třeba po vzoru metody Wim Hofa pomohl budovat odolnost. Z jednotlivých poznatků si ale dokáže pro sebe vzít to podstatné.

Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

Moje hodnocení: 5/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Euromedia Group, a. s. v edici Universum v roce 2021.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás