Detektivní série Cormoran Strike – Robert Galbraith

Cormoran Strike je hlavní postavou detektivní série, jejíž autorkou je britská spisovatelka J. K. Rowling. Ta píše pod pseudonymem Robert Galbraith, který je ale veřejně znám. Důvodem pro jeho použití byla zpočátku snaha oddělit původní “harrypotterovskou” sérii od další tvorby.

Poslední úprava: 12. 2. 2024

S Cormoranem, bývalým válečným vyšetřovatelem, se setkáváme poprvé když je mu pětatřicet let a pracuje sám ve své detektivní kanceláři v Londýně. Tu založil po odchodu z armády po té, co byl zraněn ve válce.

Na výpomoc k němu na místo sekretářky nastoupí o deset let mladší Robin Ellacotová. Ta se do hlavního města přestěhovala za svým snoubencem Matthewem, který pracuje jako účetní. Robin má svůj tajný sen, stát se detektivem. Díky svým schopnostem se brzy stane Strikovou pravou rukou.

Její zájem o práci pro Strika je zdrojem častých konfliktů s Matthewem, který na Cormorana jednak žárlí a také není spokojený s tím, jak je Robin za svou práci placená. V jeho představách by raději měla mít dobře placené místo v některém z velkých korporátů, což by oběma umožnilo vyšší životní standard.

V této sérii dosud vyšlo 7 knih v angličtině a do češtiny jich bylo přeloženo pět. Jedná se o:

  • The Cuckoo’s Calling (2013) / Volání kukačky (2014)
  • The Silkworm (2014) / Hedvábník (2015)
  • Career of Evil (2015) / Ve službách zla (2016)
  • Lethal White (2018) / Smrtící bílá (2019)
  • Troubled Blood (2020) / Neklidná krev (2022)
  • The Ink Black Heart (2022) / Černočerné srdce (2024)
  • The Running Grave (2023)

Autorka se v knihách zabývá jednak vyšetřování vražd, ke kterým dochází v Londýně, ale kromě toho rozvíjí i další příběhy. Jednak jsou to vedlejší případy, na kterých Cormoran s Robin pracují (většinou sledování nevěrných manželek a manželů), ale především se jedná o soukromé životy hlavních hrdinů.

Osobní životy hrdinů hrají významnou roli

Řekla bych, že těm se v průběhu knih dostává stále více a více prostoru, což může čtenářům, které zajímá primárně právě ta detektivní část, trochu vadit. Dozvídáme se o Cormoranově nekonečném vztahu s Charlotte, ale i nemoci v rodině nebo o Robinině bouřlivém manželství. Samostatnou kapitolou je pak vývoj vztahu mezi Cormoranem a Robin 🙂

Můj osobní názor je, že to autorka již přehání. Mám ráda, když se o postavách dozvím více a rozumím jejich chování. Ale pořád si myslím, že detektivka by měla být hlavně o vyšetřování, hledání stop, svědků a vyvozování závěrů. Není potřeba ji “ředit”.

Odráží se to pak i na rozsahu knih. Zatímco první díl Volání kukačky ještě nedosahoval 500 stran, dosud poslední část Neklidná krev je rozsahem dvojnásobná. A opravdu to není tím, že by hlavní zápletka byla tak složitá. Přitom se nejedná o nekvalitní text, to opravdu ne. Chápu tedy, že v tomto se názory čtenářů budou velmi rozcházet. Ti, kteří čekají ryzí detektivku, budou zklamaní. Ti, kteří se rádi na delší dobu ponoří do života hrdinů a baví je společenské romány, budou spokojení.

Vyšetřování velkého množství postav

Všechny dosud napsané díly mají vcelku podobnou strukturu. Je zde velké množství podezřelých, které Strike s Robin vyslýchají, nebo po nich pátrají a sledují je. O zavražděné osobě se dozvídáme velmi “civilním” způsobem. Autorka se nevyžívá v dramatických nebo šokujících popisech místa činu. Výjimkou je možná pouze Hedvábník.

Spisovatelce se tím množství postav daří udržet čtenáře jednak v nevědomosti a možná i trochu zmatku, protože se vám mohou poplést. A současně tak má dostatek materiálu pro opravdu dlouhé (a někdy i zdlouhavé vyšetřování). Odhalení vraha pak má podobnou formu. Některý z detektivů si uvědomí o koho jde, ale protože je potřeba mít důkazy, ještě nějakou dobu zůstává tato osoba čtenáři skrytá. Oceňuji, že když se pak zpětně podíváte na jednotlivé indicie, tak opravdu dávají smysl a nejedná se o žádný zásah vyšší moci, nebo náhodu, která by pomohla pachatele odhalit.

1. díl: Volání kukačky

Volání kukačky

První díl Volání kukačky vyšel v roce 2013 a v češtině pak v roce 2014. Cormoran je osloven bratrem tragicky zemřelé modelky Luly Landryové. Ten totiž nemůže uvěřit tomu, že by jeho úspěšná a krásná sestra spáchala sebevraždu skokem z okna svého luxusního bytu.

Vyšetřování probíhá mezi jejími známými z módního světa a showbusinessu a Strike se dostává k lidem z londýnské smetánky.

Ke Strikovi v tu dobu nastoupí jako sekretářka na výpomoc Robin. Protože prokáže své schopnosti, Strike ji zadává dílčí úkoly, ze kterých je Robin nadšená. Plní se jí tak její sny. Nicméně se také musí srovnat s tím, že snoubenec Matthew není nadšený jejím rozhodnutím pokračovat v této práci.

Moje hodnocení: 5/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Plus ve společnosti Albatros Media a. s. v roce 2014 a přeložil ji Ladislav Šenkyřík.

2. díl: Hedvábník

Hedvábník

Druhý díl s názvem Hedvábník vyšel v roce 2014, v češtině pak o jeden rok později. Strika osloví manželka spisovatele Owena Quina, který se několik dnů neukáže doma.

Protože se u něj nejedná o nic výjimečného, v první chvíli se nepředpokládá, že by se mu mělo něco stát. Spíše si oba myslí, že je schovaný v nějakém hotelu a snaží se vzbudil pozornost.

Strike nicméně objeví jeho mrtvolu v opuštěném domě. Spisovatel je zavražděn způsobem, jakým umírá i jeho hlavní hrdina v rukopisu nové knihy. Podezřelými jsou tak všichni ti, kterým se tento rukopis dostal do rukou, tedy nakladatelé a literární agenti.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Plus ve společnosti Albatros Media a. s. v roce 2015 a přeložil ji Ladislav Šenkyřík.

3. díl: Ve službách zla

Ve službách zla

Třetí díl pojmenovaný Ve službách zla byl vydán v roce 2015 a u nás v roce 2016. Cormoran je konfrontován se svou minulostí. Robin totiž obdrží zásilku, která obsahuje lidskou nohu.

Ohlásí to na policii a ta se pustí do vyšetřování. Cormoran vytipuje tři osoby, ze své minulosti, které by měly potřebu se mu pomstít a policie rozjede jejich vyšetřování.

Robin chce ochránit a držet ji od případu dál. Dostává tak na práci méně záživné úkoly, jako sledování přítelkyně jejich klienta, a má dodržovat stanovená pravidla – nikde se nevyskytovat sama po setmění. Té se ale tato pasivní role moc nezamlouvá.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Plus ve společnosti Albatros Media a. s. v roce 2016 a přeložil ji Ladislav Šenkyřík.

4. díl: Smrtící bílá

Smrtící bílá

Čtvrtý díl série nese název Smrtící bílá a vyšel s odstupem tří let v roce 2018, resp. v češtině v roce 2019.

V tomto díle se dostáváme do zákulisí politiky, londýnské smetánky a mezi chovatele koní. Příběh odstartuje návštěva duševně nevyrovnaného mladíka Billyho u Strika v kanceláři. Vypráví totiž o tom, že viděl, jak zabili dítě. Přestože tedy nepůsobí příliš důvěryhodně, Strikovi to nedá a snaží se Billovi dozvědět více.

Tento díl již dosahuje více než 700 stran a kromě detektivního příběhu je velká část věnována právě i osobním příběhům hlavních hrdinů.

Pokračování recenze najdete tady.

Moje hodnocení: 5/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství KNIHA ZLÍN ve společnosti Albatros Media a. s. v roce 2019 a přeložil ji Ladislav Šenkyřík.

5. díl: Neklidná krev

Neklidná krev

Pátý díl Neklidná krev vyšel v roce 2020 a české vydání následovalo v roce 2022. Prozatím se jedná o poslední díl přeložený do češtiny.

Strike s Robin vyšetřují případ zmizení mladé ženy, lékařky, který se ale odehrál již v roce 1974. O prošetření je poprosí její dcera, která se snaží zjistit, k čemu došlo a zda ji její matka opustila, nebo zda byla skutečně zavražděna sériovým vrahem, který v té době řádil.

Zajímavým námětem je propojení s astrologií, které do případu vnesl jeho tehdejší vyšetřovatel. Ani v tomto dílu ještě nedošlo k vyjasnění vztahu dvou hlavních hrdinů a na jeho rozuzlení si tedy ještě budeme muset počkat.

Pokračování recenze najdete tady.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství KNIHA ZLÍN ve společnosti Albatros Media a. s. v roce 2022 a přeložil ji Ladislav Šenkyřík.

Jak se vám líbí série o Cormoranu Strikovi? A sledujete i seriál C. B. Strike?

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás