Kde prodat přečtené knihy? 5 tipů na online výkup knih.

Milujete knihy a vaše knihovna je již plná? Tak to pravděpodobně přemýšlíte nad tím, jak poslat vaše knihy dál a uvolnit prostor pro nové kousky. Možností je samozřejmě více. V tomto článku vám představím pět online platforem, díky kterým můžete knihy prodat s relativně malým úsilím. A navíc s dobrým pocitem, že vaše knihy udělají radost někomu dalšímu.

V dnešní době máme kromě klasických antikvariátů, inzerátů nebo aukcí dostatek dalších způsobů, jak knihy prodat. Pominu právě inzerci a aukce, protože u těch je postup trochu jiný. Cenu a podmínky prodeje si nastavujete sami a pak také jednáte se zájemci a zařizujete dopravu, nebo předání.

Pokud vás ale tato možnost neláká, například kvůli úspoře času, mám pro vás 5 tipů na online platformy.

Co je spojuje? Knihy zasíláte hromadně a od okamžiku odeslání s nimi již nakládá druhá strana. V závislosti na platformě získáte provizi až při prodeji, nebo naopak dopředu víte, za kolik budou knihy vykoupeny.

Následně už se o prodej knih nestaráte, nekomunikujete se zákazníky a “jen” čekáte na vyplacení odměny. Výhoda tohoto postupu spočívá v tom, že si ušetříte čas a taky občasné “handrkování” se zájemci o vaše knihy.

Na druhou stranu se tak ale vzdáváte možnosti určit si cenu knihy a přijímáte tu nabídnutou, resp. výslednou prodejní. Pokud tedy máte pocit, že má vaše kniha vyšší hodnotu, zvažte zda je tohle ten pravý způsob a zda byste raději neměli uspořádat aukci třeba na Aukru, nebo využili Trh knih.

Na konci článku najdete srovnání cen na příkladu knihy Charisma mýtů zbavené, kterou mám sama v knihovničce a čas od času se mi ozýváte s dotazem, kde ji lze ještě zakoupit.

Co si promyslet předem?

Při výběru toho nejlepšího způsobu pro vás zvažte, zda chcete peníze vyplatit na účet, nebo chcete poukázku na další nákup a také zda je pro vás důležité získat odměnu ihned, nebo si počkáte, dokud se knihy neprodají.

Ve všech případech doporučuji ověřit si předem, jaké knihy je možné zasílat. Ať už jde o jazyk, ve kterém jsou napsány, nebo stav knih, který je ještě přijatelný pro výkup, nebo naopak.

Pokud se chcete své odměny vzdát ve prospěch charitativních účelů, i tuto možnost najdete u dvou prodejců 🙂

Knihobot

Knihobot je známým pojmem a pokud vás zajímá má zkušenost s prodejem na jejich stránkách, přečtěte si tento článek. Tento antikvariát nabízí:

 • Stav a jazyk knih: různé jazyky, knihy mohou být s věnováním, detaily najdete zde.
 • Doprava: osobní předání na pobočkách nebo v Levných knihách nebo odeslání přes Zásilkovnu, obojí zdarma;
 • Odměna: 60% z prodejní ceny mínus 29 Kč za každou knihu;
 • Výplata: připsáním peněz do peněženky, ze které si je můžete nechat vyplatit, nebo použít na nákup knih.

Reknihy

Podobně jako u Knihobotu výše, i Reknihy jsem vyzkoušela a popsala postup prodeje a jeho výsledek v článku. Reknihy myslí i na možnost darování provize ve prospěch organizace Plant For The Planet, kde budou využity na výsadbu stromů. Co Reknihy přinášejí:

 • Stav a jazyk knih: mohou být i v angličtině, detailní info najdete zde;
 • Doprava: osobní předání na pobočkách zdarma, zaslání přes Zásilkovnu je za 50 Kč;
 • Odměna: 50% z prodejní ceny mínus 12 Kč;
 • Výplata: převodem na účet (na požádání) nebo nákupním poukazem, obojí je vyplaceno až po prodeji.

Knihovrátek

Knihovrátek je projektem online knihkupectví Martinus. Za velkou výhodu považuji, že ještě před odesláním knih se dozvíte, zda a za jakou cenu ji knihkupectví vykoupí. Zjistit si ji můžete přímo na stránkách a tato “kontrola” je podmínkou pro další postup.

 • Stav a jazyk knih: je možné i knihy ve slovenštině a angličtině, detaily najdete tady;
 • Doprava: zaslání přes Zásilkovnu zdarma;
 • Odměna: určuje ji prodejce v závislosti na stavu knihy, dozvíte se ji předem;
 • Výplata: dárkovou poukázkou do 21 dní od přijetí knih na sklad.

Booxy Market

Booxy Market je projektem Československé bibliografické databáze a funguje na podobném principu jako Knihovrátek, ale pozor – je zde nastavena minimální hranice hodnoty výkupu knih a to 250 Kč.

 • Stav a jazyk knih: pouze knihy v češtině a slovenštině, přesnější info je zde;
 • Doprava: zdarma přes Zásilkovnu nebo GLS;
 • Odměna: určuje ji prodejce, dozvíte se ji předem;
 • Výplata: převodem na účet do 10 dní od přijetí knih na sklad.

Vykupujeme-online.cz

Poslední platformou je stránka vykupujeme-online.cz. I zde máte možnost ověřit si předem cenu knih, za kterou je prodáte a výdělek můžete věnovat rovnou i na charitativní účely. Tato platforma pak navíc přidá 20% k vašemu daru.

 • Stav a jazyk knih: neuvedeno;
 • Doprava: při prodeji za více než 100 Kč je zaslání Zásilkovnou zdarma, při prodeji nad 300 Kč je doprava přes GLS zdarma;
 • Odměna: určuje ji prodejce, dozvíte se ji předem;
 • Výplata: převodem na účet do 10 dnů.

Srovnání nabízených cen

Aby bylo srovnání jednotlivých platforem ještě názornější, porovnala jsem si nabízené odměny při prodeji knihy Charisma mýtů zbavené od Olivie Fox Cabaneové. Jedná se o knihu z roku 2014, kterou ale nyní nelze v knihkupectvích zakoupit a čtenáři ji hledají a poptávají i u mne.

K dispozici je na českém trhu pouze anglicky psaný originál, který lze zakoupit za cca 250 Kč. Pojďme se tedy podívat, za jakou částku bych ji prodala k datu 20. 11. 2022:

 • Knihobot: kniha není momentálně v nabídce;
 • Reknihy: kniha se prodává za 999 Kč, získaná odměna by tedy byla 500 Kč;
 • Knihovrátek: odměna by byla 120 Kč;
 • Booxy Market: odměna by byla 150 Kč;
 • Vykupujeme-online.cz: odměna by byla 73 Kč.

Pro zajímavost, stránka Trh knih uvádí, že knihu nyní poptává 25 zájemců. Když se kniha před nedávnem objevila na stránkách Antikvariátu Avion, prodávala se za 500 Kč. Můj závěr je tedy takový, že Reknihy pracují při ocenění s reálnou poptávkou po knize. Další platformy oceňují knihu asi v závislosti na její původní ceně a stáří a stavu. Neberou ale pravděpodobně v potaz její nedostupnost.

Jaké jsou vaše zkušenosti s těmito online antikvariáty? Které z nich jste vyzkoušeli a jak jste byli spokojeni? Napište mi dolů do komentářů. Stejně tak budu ráda, za další tipy.

4 comments
 1. Za mě je NEJ Trhknih.cz . Člověk vidí jak se kniha pohybuje a zda má vůbec cenu ji prodávat, zanést do knihobudky nebo za 20 kč prodat do výkupu (Booxy, Vykupujeme). Nevýhoda, že kniha může rok ležet v poličce než se prodá, ale za to zisk i po odečtení 25% nebo min. 25kč je mnohem větší. Takže je třeba zvážit zda prodávat knihy za 50 kč. Knihu kterou máte jako příklad tak na Trhuknih.cz máte získ 750 kč.

  1. Děkuji za komentář! Asi vždy záleží na situaci – jestli vyřazuji větší množství knih a chci prodej vyřešit rychle, ale s menším výnosem, nebo si, přesně jak píšete, dovolím počkat.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás