Prodej knih přes Reknihy – moje zkušenost

Pokud chcete prodat své knihy, máte několik možností. Jednou z nich jsou Reknihy. Online prodejce knih, kterému své již přečtené kousky svěříte. Odměnou za minimum starostí je vám pak část provize z jejich prodeje. Kde vidím přínosy a nevýhody Reknih? A jaká je moje zkušenost z posledního prodeje? To se dozvíte v tomto článku.

Loni vyšel zde na blogu článek, ve kterém jsem porovnávala prodej knih přes Reknihy a Knihobot. Přečíst si jej můžete zde. V tomto článku bych se pak chtěla věnovat pouze Reknihám, přes které jsem se, na začátku roku, rozhodla prodat 43 knih.

Schválení knih k prodeji

Aby mohly být knihy schváleny k prodeji a mohli jste je tedy do Reknih předat, je důležité:

 • pročíst si pravidla týkající se požadavků na knihy (najdete je zde pod otázkou Jaké knihy přijímáme do prodeje?)
 • kvalitně knihy vyfotit – buď rozložené na zemi, nebo i v poličce,
 • foto nahrát do formuláře společně s vaším jménem a e-mailem.

V mém případě jsem formulář vyplnila 28. 12. 2022 a automatický e-mail mi potvrdil jeho přijetí. Hned následující den jsem pak dostala informaci, že všechny knihy jsou přijaty k prodeji.

V e-mailu jsou také přesně popsány instrukce:

 • jak knihy ještě překontrolovat, zda splňují požadavky na prodej (co všechno se bere jako poškozená kniha),
 • jak knihy odeslat přes Zásilkovnu včetně kódu pro podání zásilky.

Zaslání knih přes Zásilkovnu

Knihy můžete do Reknih doručit buď přes Zásilkovnu, nebo osobně v jejich pobočkách v Praze, Brně a Hradci Králové. V Praze je pak k dispozici také možnost nechat knihy vyzvednout. Cena za zaslání knih je 50 Kč za balík.

V našem případě jsme využili služeb Zásilkovny. Zde platí omezení, že jedna krabice může mít maximálně 10 kg. Z toho důvodu jsme knihy rozdělili do 3 krabic. Všechny tři jsme je pak posílali pod tím jedním kódem, který mi přišel e-mailem. Cena za odeslání tedy v našem případě činí 150 Kč, které se odečítají z provize z prodaných knih.

Knihy jsme posílali 30. 12. 2022 a podle sledování zásilky jsem zjistila, že Reknihám byly doručeny 4. 1. 2023. Podle informací v e-mailu by se měly knihy objevit na vašem profilu během 14 dní.

V tomto e-mailu je také zmíněno, že potvrzení o přijetí knih není zasíláno a že stav si můžete zkontrolovat po přihlášení. Nicméně to už není aktuální informace, protože potvrzení Reknihy zasílají.

V mém případě jsme první potvrzení o přijetí knih obdržela 21. 1. 2023. V této “dávce” bylo 41 knih. Následně mi přišlo ještě následně potvrzení 31. 1. 2023 a 9. 3. 2023 a to vždy na jednu knihu. Nerozumím moc tomu, co se se nimi stalo. Proč byly zohledněny až později, když většina obsahu balíků byla zpracována najednou.

Aktuální stav prodávaných knih

Knihy, které předáte k prodeji uvidíte ve svém profilu, kam se přihlásíte pomocí e-mailu a hesla, které vám přišlo při první registraci. Prodávané knihy se mohou nacházet v různém stadiu. Zde uvádím stav těch mých k 9. 3. 2023, tedy o něco déle než 6 týdnů od potvrzení přijetí:

 • Zpracováváme – 3 knihy
 • Nabízíme – 15 knih
 • Prodáno – 9 knih
 • Připsaná provize – 16 knih

Pokud jde o prodané knihy, tak u těch uvidíte datum prodeje a také datum, ke kterému vám bude připsána provize. Je to 14 dní od prodeje.

Co mě osobně není příliš jasné je to, že jsou tři knihy pořád ještě ve stavu zpracovávání. Na to už myslím uplynula celkem dlouhá doba.

Prodejní cena knih a provize

Ještě před odesláním knih doporučuji vytvořit si jejich vlastní přehled. Jednak proto, abyste si mohli následně zkontrolovat, zda počet přijatých knih souhlasí a také abyste si mohli udělat představu o prodejní ceně a provizi.

 1. Pokud bych zasílala jen menší množství knih, asi bych neměla problém si je zapamatovat. U těch 43 je to už ale něco jiného a jak jsem zjistila, nejde se 100% spoléhat na to, že všechny knihy budou zpracovány najednou. V mém případě to byly 2 knihy, které se někde “zatoulaly” a v přehledu mých knih se objevily až později.
 2. Po zpracování knih se nikde neukáže jejich prodejní cena. Až následně uvidíte provizi, která činí 50%. Od 23. 3. 2023 je od této provize odečteno ještě 12 Kč. Dokážete si tedy zpětně dopočítat, za kolik byla kniha prodána. Já jsem si do přehledu knih ještě před odesláním dopsala “předpokládané” prodejní ceny, podle toho, za kolik se kniha na Reknihách již nabízí/nabízela. Jen u minimálního množství knih jsem tu cenu nebyla schopná odhadnout, protože kniha ještě nebyla na Reknihách v prodeji.

Toto se mi osvědčilo a i ta odhadovaná provize se v 90% případů shodovala s tou výslednou, která mi bude připsána. Měla jsem tedy hned od začátku celkem dobrý přehled o tom, kolik peněz za prodej dostanu.

Provize vám zůstává připsána na účtu odkud ji můžete buď:

 • nechat vyplatit převodem na účet (pokud je vyšší než 200 Kč a žádáte o ni e-mailem),
 • použít na nákup knih.

Je samozřejmě snížená o cenu dopravy zmíněnou výše v článku.

Výhody a nevýhody prodeje

Celkově jsem s prodejem přes Reknihy spokojená. Našla bych ale pár bodů, ve kterých by mohla být tato služba ještě lepší.

 • Pozitiva
  • jednoduché předání informací o knihách, které chci prodávat přes formulář,
  • rychlá zpětná vazba a jasné pokyny k zaslání knih,
  • úhrada za dopravu až v rámci vyúčtování provizí.
 • Negativa
  • neúplné přiřazení prodávaných knih v mém profilu,
  • dlouhá doba zpracování u několika knih,
  • neznalost prodejní ceny až do okamžiku připsání provize.

Pokud by vás zajímalo detailnější porovnání provizí u Reknih a Knihobotu, koukněte na tento článek a do jeho komentářů.

Jaké jsou vaše zkušenosti s prodejem knih přes Reknihy? Jste spokojenými zákazníky? Napište mi do komentářů.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás