Vánoce 2023 – 15 tipů na knihy, které letos darovat pod stromeček

Vánoce jsou tady už za necelé dva měsíce a tak možná přemýšlíte nad tím, čím překvapíte své blízké. Pokud byste rádi darovali knihu, ale nejste si jistí, jakou vybrat, jste na správném místě. V tomto článku najdete 15 knih, které bych vám doporučila. Najdete zde jak horké novinky, tak i ověřené tituly.

Knihy, které v článku uvádím, mají společné to, že:

 • zajímají mě osobně a buď jsem je četla, nebo to mám v plánu, nebo
 • patří mezi nejprodávanější tituly, nebo
 • jsou určitým způsobem aktuální.

  Nejedná se tedy o výběr té nutně nejkvalitnější a náročné literatury, ale o představení knih, které by mohly udělat letos na Vánoce radost, jestliže se dostanou k tomu správnému čtenáři. Pokud znáte můj blog, tak víte, jaké knihy většinou čtu a v podobném duchu se nese i tento výběr.

  Článek obsahuje affiliate odkazy. Pokud jejich prostřednictvím nakoupíte, obdržím z tohoto nákupu provizi, bez dalších nákladů pro vás.

  Atomové návyky – James Clear

  NAUČNÁ * OSOBNÍ ROZVOJ * PRODUKTIVITA

  Kniha Atomové návyky vyšla již v roce 2020, ale pořád se drží na předních příčkách prodejů v oblasti naučné literatury. Její podtitul zní “Jak si budovat dobré návyky a zbavovat se těch špatných”.

  Proč ji doporučuji? Na základě údajů o prodejích od SČKN patří Atomové návyky mezi bestsellery a s knihami od nakladatelství Jan Melvil většinou nešlápnete vedle. Navíc se blíží konec roku a hodně z nás chce od ledna vnést do svého života změnu.

  Komu ji darovat? Máte ve svém okolí člověka, který si rád dává novoroční předsevzetí? Tak právě jemu by se mohly Atomové návyky líbit. A dále pak všem, které zajímá téma seberozvoje a nečekají jen na první leden.

  Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

  Knihu vydalo v roce 2020 nakladatelství Jan Melvil Publishing.

  Gazely – Patrik Hartl

  BELETRIE * ODDECHOVKA * VZTAHY

  Četli jste knihu Prvok, Šampón, Tečka a Karel, nebo viděli stejnojmenný film? A napadlo vás, co by asi řešily ženy stejného věku? Jaké by byly jejich životní příběhy? Tak přesně o tom jsou Gazely, nová kniha Patrika Hartla o osudech tří nejlepších kamarádek a spolužaček našich mužských hrdinů.

  Proč ji doporučuji? Knihy Patrika Hartla patří mezi bestsellery, ať už se to literárním kritikům líbí nebo ne. Sama si dokážu představit, že zrovna Gazely budou tou pravou knihou na vánoční období. Na Štědrý den ji rozbalíte a nejpozději na Štěpána ji dočtete.

  Komu ji darovat? Kamarádce, sestře, švagrové… myslím, že radost přinese ženám, které mají rády oddechovky o vztazích a mezi jejich oblíbené autory patří například právě Patrik Hartl, Radka Třeštíková a nebo dříve Michal Viewegh.

  Rozhovor s autorem o knize si přečtete zde.

  Knihu vydalo v roce 2023 nakladatelství Bourbon.

  Jak svět doopravdy funguje – Václav Smil

  NAUČNÁ * VĚDA * FAKTA

  Kanadský vědec českého původu Václav Smil je u nás, dovolím si napsat, celkem neznámý. Jeho knihy přitom doporučuje i Bill Gates. V knize Jak svět doopravdy funguje autor vysvětluje svůj pohled na příklad na problematiku energií, potravin, globalizace a dalších.

  Proč ji doporučuji? Pokud hledáte knihu nabitou informacemi, která vám možná změní pohled na aktuální témata naší doby, tak tahle je ta pravá. Nečte se ale úplně lehce, přece jen autorem je vědec, takže to není tak “odlehčené” čtení jako u populárně-naučné tvorby.

  Komu ji darovat? Jestliže máte ve svém okolí zvídavého a náročného čtenáře, který má rád fakta, tak právě pro něj bude tato kniha vhodným dárkem.

  Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

  Knihu vydalo v roce 2023 nakladatelství Kniha Zlín.

  Jsou světla, která nevidíme – Anthony Doerr

  BELETRIE * SVĚTOVÁ * 2. SVĚTOVÁ VÁLKA

  Jsou světla, která nevidíme

  Kniha amerického autora, která vyšla již v roce 2014 (u nás v roce 2015) a získala Pulitzerovu cenu, vypráví na pozadí 2. světové války příběh slepé dívky Marie-Laury, žijící nejdříve v Paříži a pak v Saint-Malo a mladého německého kadeta Wernera, který slouží ve Wehrmachtu.

  Proč ji doporučuji? Kniha se mi velmi líbila a příběh mě dojímal. Navíc se dočkala filmového zpracování a 2. listopadu ji jako čtyřdílnou minisérii uvádí Netflix. Předpokládám tedy, že se o ni zvedne vlna zájmu.

  Komu ji darovat? Tahle kniha si najde příznivce v širokém okruhu čtenářů. Její historický námět zaujme stejně jako neotřelý příběh vyprávěný dvěma hlavními hrdiny. A fanoušci minisérie si jistě rádi přečtou její knižní předlohu.

  Mou recenzi knihy si můžete přečíst zde.

  Knihu vydalo v roce 2015 nakladatelství Moravská Bastei MOBA.

  Kde jsi, když nejsi – Radka Třeštíková

  BELETRIE * VZTAHY * PRO ŽENY

  Zatím poslední kniha Radky Třeštíkové vyšla v červnu a vyhoupla se mezi nejprodávanější tituly. Autorka se v ní věnuje rozpadu manželství a hlavní postavou je šestatřicetiletá Dagmar, která po boku mladšího milence dohání to, co dosud nepoznala.

  Proč ji doporučuji? Od svého vydání se Kde jsi, když nejsi drží mezi desítkou nejprodávanějších beletristických knih a po několik týdnů se objevovala prvním místě.

  Komu ji darovat? Touto knihou potěšíte především ženy, které mají rády romány o vztazích. Myslím si, že oproti Gazelám nebude tato kniha až tak oddechová, ale jistě udělá radost.

  Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

  Knihu vydalo v roce 2023 nakladatelství MOTTO.

  Les v domě – Alena Mornštajnová

  BELETRIE * DRAMA * RODINA

  Les v domě

  Knihy Aleny Mornštajnové se těší velké přízni čtenářů (recenze na její knihy najdete tady) a stávají se hned po vydání bestsellerem. Les v domě navíc rozvířil vody o to více, kvůli sporu ohledně plagiátorství. Zabývá se nelehkým tématem a vykresluje pokřivené vztahy uvnitř jedné rodiny.

  Proč ji doporučuji? Autorčiny knihy jsou takovou sázkou na jistotu. Většině čtenářů se budou líbit, protože jsou napsány čtivě a vždy obsahují prvek překvapení. Potvrzuje to i fakt, že od svého vydání se kniha řadí mezi letošní nejúspěšnější tituly.

  Komu ji darovat? Les v domě udělá radost věrným čtenářům autorky, ale i těm, kteří její knihy ještě nečetli, pokud takoví jsou :-). Především se bude asi jednat o ženy a to jakéhokoliv věku, takže bych se nebála obdarovat touto knihou ani babičku nebo tchýni.

  Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

  Knihu vydalo v roce 2023 nakladatelství Host.

  Moje roky v Izraeli – David Borek

  PUBLICISTIKA * POLITIKA * BLÍZKÝ VÝCHOD

  Kniha novináře Davida Borka vyšla již na jaře, ale současná situace na Blízkém Východě ji dostává znovu do popředí. Autor se v ní zabývá především politikou a snaží se přiblížit důvody izraelsko-palestinskému konfliktu.

  Proč ji doporučuji? Knihy reportérů České televize (Szántó, Etzler) mám ráda a na blogu najdete jejich recenze. Baví mě, jak dokáží poutavým způsobem přiblížit problematiku oblastí, které jsou nám vzdálené a čtenář se tak dozví mnoho nového.

  Komu ji darovat? Tímto titulem potěšíte především ty, kteří nejsou fanoušky beletrie a knihy čtou pro rozšíření obzorů. A samozřejmě je kniha vhodným dárkem pro ty, kteří chtějí porozumět tomu, co se nyní na Blízkém Východě děje.

  Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

  Knihu vydalo v roce 2023 nakladatelství BizBooks.

  Námi to začíná – Colleen Hooverová

  BELETRIE * SVĚTOVÁ * YOUNG ADULT

  Námi to začíná je pokračováním úspěšného románu Námi to končí, který u nás vyšel v roce 2018. Hlavní hrdinka je po rozvodu sama s dcerou a náhodou narazí na svého dávného přítele, se kterým jde na rande.

  Proč ji doporučuji? V rámci žánru YA má Colleen své pevné místo a přestože nejsem úplně nadšenou čtenářkou jejich knih (recenze najdete tady a tady), věřím, že bude vhodným dárkem pro dceru, neteř nebo kamarádku.

  Komu ji darovat? Určitě fanouškům Young Adult literatury, jejíž je Colleen Hooverová představitelkou. Neříkám, že se nemůže líbit i starším čtenářkám, ale myslím, že mladší generaci osloví více.

  Recenzi na předchozí knihu si můžete přečíst zde.

  Knihu vydalo v roce 2023 nakladatelství Ikar.

  Novinářem v Číně 2 – Tomáš Etzler

  PUBLICISTIKA * NOVINÁŘ * TOTALITA

  Už při čtení prvního dílu knihy novináře Tomáše Etzlera mi bylo jasné, že si budu chtít přečíst i druhý díl. Jeho popis života a práce zpravodaje v Číně dost nabourala mou představu o této zemi, což je jenom dobře.

  Proč knihu doporučuji? Myslím, že se k nám informace o životě běžných lidí v Číně moc nedostávají, což je špatně. A Tomáš Etzler je s prominutím “střelec” a jeho zážitky, to je jedna velká jízda.

  Komu ji darovat? Pokud vás zajímají jiné kultury a máte rádi reportážní styl zpravodajů, tak je to kniha pro vás. Je vhodným dárkem pro čtenáře, kteří hledají v knihách poznání. A samozřejmě pro ty, kteří už četli první díl.

  Recenzi na předchozí knihu si můžete přečíst zde.

  Knihu vydalo v roce 2023 nakladatelství Vyšehrad.

  Pláňata – Petra Dvořáková

  BELETRIE * DRAMA * REVOLUCE

  Pláňata

  Petra Dvořáková ve své novince Pláňata vypráví o období přelomu 80. a 90. let, kdy se u nás měnil režim a těm, kteří v tu dobu dospívali se nabízely nové možnosti. A nebo taky ne, záleží na tom, v jaké situaci se zrovna nacházeli.

  Proč ji doporučuji? Knihy Petry Dvořákové mám ráda (recenze najdete tady) a vzhledem k tomu, že kniha vyšla na počátku října, bude i na Vánoce ještě pořád relativní novinkou, kterou překvapíte.

  Komu ji darovat? Pláňata jsou pro ty, kteří mají rádi komorní rodinné příběhy současných českých autorek jako je například Mornštajnová nebo Soukupová. A protože je vyprávěna jak z pohledu dítěte i rodičů, každý si v ní může najít to své.

  Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

  Knihu vydalo v roce 2023 nakladatelství Host.

  Pravda o cukru / Glucose Revolution – Jessie Inchauspé

  NAUČNÁ * ZDRAVÍ * VÝŽIVA

  Glucose revolution

  Glucose Revolution vyšla již loni, v češtině ji letos vydalo nakladatelství JOTA pod názvem Pravda o cukru. Autorkou je biochemička Jessie Inchauspé, která v ní přináší 10 jednoduchých pravidel, která pomohou srovnat vaši glukózovou křivku.

  Proč ji doporučuji? Za prvé jsem z ní sama nadšená a snažím se doporučení aplikovat ve svém životě. Za druhé je to pak zájem o tuto knihu, který vidím zde na blogu, kde patří mezi nejhledanější články.

  Komu ji darovat? Všem čtenářům, kteří se zajímají o zdravý životní styl. A pak možná i fanouškům youtuberky Markéty Frank, která na svém kanálu o knize a svých zkušenostech s dodržováním pravidel několikrát hovořila.

  Mou recenzi si můžete přečíst zde.

  Knihu vydalo v roce 2022 nakladatelství Short Books, v češtině v roce 2023 nakladatelství JOTA.

  Severka – Nina Špitálníková

  BELETRIE * KOREA * DIKTATURA

  Severka

  Nina Špitálníková se tématu Severní Koreji věnuje dlouhodobě (recenze knihy Svědectví o životě v KLDR je zde), ale Severka je její první román. Hlavní hrdinkou je dívka ze severokorejské prominentní rodiny, pro kterou její rodiče zorganizují útěk. O ten ale ona sama nestála a v Jižní Koreji si připadá ztracená.

  Proč ji doporučuji? Severka má zajímavý námět, protože Severní Korea je pro nás spíše neznámou zemí a zrovna tento příběh – nedobrovolný útěk a ztráta postavení – je hodně neobvyklý.

  Komu ji darovat? Protože je to kniha na pomezí beletrie a naučné literatury, věnovala bych ji těm, kdo nehledají klasickou oddechovku. Toto není kniha, kterou lze jen tak odložit a zapomenout na ni.

  Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

  Knihu vydalo v roce 2023 nakladatelství NLN.

  Sudetenland – Leoš Kyša

  BELETRIE * DETEKTIVKA * ALTERNATIVNÍ REALITA

  Poprvé zde na blogu zmiňuji tvorbu Leoše Kyši, kterého znám jako novináře, ale nečetla jsem od něj zatím žádnou knihu. V Sudetenlandu se jedná o vyšetřování smrti bývalého inspektora Gestapa na počátku 90. let, protože nedošlo k poválečnému odsunu Němců.

  Proč ji doporučuji? V mém výběru nemůže chybět alespoň jedna detektivka. Navíc vyniká jednak tím, že pracuje s alternativní realitou a také se vrací na počátek devadesátých let, což je už pro mnohé retro a zajímavé “divoké” období.

  Komu ji darovat? Detektivka je vděčný žánr, které potěší hodně čtenářů. Tahle by mohla zpříjemnit pár večerů těm, kteří se chtějí pobavit, nad zajímavou zápletkou, ale nečekají přesný historický exkurz.

  Více o knize si můžete přečíst zde.

  Knihu vydalo v roce 2023 nakladatelství Vendeta.

  Všechny cesty vedou do Santiaga – Ladislav Zibura

  NAUČNÁ * CESTOPIS * POUŤ

  Období konce roku vybízí k tomu promýšlet plány na cestování. Inspirovat se můžete knihou Ladislava Zibury, který se vydal do Španělska sesbírat příběhy poutníků, kteří se na Svatojakubskou cestu vydali.

  Proč ji doporučuji? Sama bych si tuto knihu ráda přečetla, protože nad cestou do Santiaga přemýšlím už několik let. Ladislav Zibura se stal populárním autorem cestopisů a myslím, že ani tímto nejnovějším dílem nezklame.

  Komu ji darovat? Milovníkům cestování 🙂 Víc asi není potřeba dodávat.

  Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

  Knihu vydalo v roce 2023 nakladatelství Kniha Zlín.

  Ztracenné – Táňa Brodská, Michelle Losekoot

  BELETRIE * PRO ŽENY * PRO DUŠI

  Ztracenné

  Ztracenné je nejnovější počin Michelle Losekoot, která už má na svém kontě několik knih. Tentokrát spojila své síly s Táňou Brodskou a výsledkem je kniha, která pohladí na duši pro každou ženu.

  Proč ji doporučuji? Kniha je psaná lehce, formou krátkých vyprávění a zápisků obou autorek. Zabývá se různými tématy, se kterými se žena ve svém životě setká. Věřím, že každá se pak v některém z nich pozná a kápne ji do noty.

  Komu ji darovat? Manželce, partnerce, kamarádce, sestře… myslím, že s touto knihou nešlápnete vedle a uděláte ji radost.

  Mou recenzi si můžete přečíst zde.

  Knihu vydala v roce 2023 společnost Ztracenná s. r. o.

  Která kniha vás zaujala a nejraději byste ji sami našli pod stromečkem? A která tady podle vás chybí? Napište mi do komentářů 🙂

  Napsat komentář

  Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

  Další tipy pro vás