Jakou vybrat knihu? Položte si 3 otázky.

Možná vás doteď čtení moc nebavilo. Nebo jste naopak vášnivými knihomoly, kteří mají noční stolek plný rozečtených románů. Ať už je to ten první nebo druhý případ, v tomto příspěvku bych vám chtěla dát pár tipů, které vám mohou pomoci při výběru té pravé knihy pro vás. Abyste si pro sebe zvolili právě tu, která vás bude bavit od první až do poslední stránky a budete z ní mít radost.

A bude to dlouhý článek, protože se koukneme na tohle téma rovnou z několika hledisek, které můžete při rozhodování zvážit:

  1. Kde knihu získáte?
  2. Jakou formu knihy zvolit?
  3. Co od knihy čekáte?

1. Kde knihu získáte?

Nabízí se možná ta nejjednodušší odpověď – koupíte si ji. Ale je to vždy potřeba? Osobně nejsem zastáncem toho, že každou přečtenou knihu je potřeba vlastnit. Odhadem bych řekla, že dvě třetiny recenzovaných knih jsem měla zapůjčených z knihovny nebo od kamarádky a asi jednu třetinu jsem si koupila, nebo ji dostala.

Rozumím tomu, když někdo knihy sbírá a má radost z toho, jak se mu plní knihovnička. Na druhou stranu, pokud zvolíte jiné řešení, ulevíte své peněžence a místo v knihovně vám zůstane pro ty opravdové lahůdky. A pokud navíc přemýšlíte nad udržitelností a chcete se vyhnout zbytečným nákupům, určitě hledáte cesty jak nepřijít o radost ze čtení. Takže jaké jsou ty další způsoby získání knihy?

Zapůjčení…

  • Vypůjčíte si jí od přátel nebo rodiny – zkuste se ve svém okolí o knize, která vás zajímá, zmínit. Samozřejmě za předpokladu, že jsou to také čtenáři. Možná vás překvapí, že si knihu nedávno pořídili, nebo ji dostali a rádi vám ji na pár dnů/týdnů přenechají.
  • Zajdete to místní knihovny – možná to zní pro některé až moc oldschoolově, ale knihovny pořád existují a nemají pouze klasická díla literatury, ale i bestsellery. Navíc registrační poplatky jsou opravdu velmi nízké a “vrátí” se vám hned s první zapůjčenou knihou. Knihovny také mají často možnost zapůjčení čteček a e-knih.
  • Nakouknete do knihobudky – projekt je rozšířený po celé České republice a tak si můžete na mapce najít i další veřejné knihovničky. Knihy zde můžete odložit, nebo si je vypůjčit a vrátit, nebo si je i vzít.

…zakoupení…

A pokud knihu chcete zakoupit, ať už pro sebe nebo jako dárek, můžete vyzkoušet rovněž trochu alternativní způsoby 🙂

  • Navštívíte antikvariát – a nebojte, není to nutně jen místnost v přítmí, zavalená knihami, kde nemůžete nic najít. Antikvariáty již dnes fungují i online. A některé knihy už ani nikde jinde neseženete, protože jsou rozprodané. V online antikvariátech můžete zadat i poptávku.
  • Koupíte knihu z druhé ruky – pokud hledáte relativně nové tituly, můžete navštívit stránky Reknihy nebo Knihobot. Jedná se také o antikvariáty, ale jsou zde knihy vydané i v aktuálním roce.

Tady bych sama za sebe řekla, že jako dárek kupuji z 95% nové knihy. Když jsem nakupovala v antikvariátu, jednalo se právě o knihy, které už se nedají koupit a věděla jsem, že mají pro obdarovaného určitý význam a udělají mu radost.

…stáhnutí zdarma

E-knihy můžete získat často zdarma při nákupu čtečky. Jedná se hlavně o díla autorů, u kterých již vypršela autorská práva. Při nákupu na některých e-shopech s elektronikou můžete obdržet e-knihy nebo audioknihy zdarma.

2. Jakou formu knihy zvolit?

Dneska si můžeme vybírat ze tří různých forem, jak knihu “číst”. Dávám to slovo do uvozovek, protože se budeme bavit i o audioknihách 🙂

Papírové knihy a e-knihy

Papírové knihy mají své kouzlo. Můžete se kochat jejich krásnou obálkou, čichnout si k vůni papíru, zapisovat si po stranách nebo podtrhovat důležité pasáže. Jako dárek mají své nezastupitelné místo. Knihy si také můžete jednoduše vypůjčit.

Když je zakoupíte, vytváříte si jimi knihovnu, do které nahlédnete, když je potřeba. Pokud se jedná o knižní sérii, je navíc daleko hezčí mít všechny knihy v tomto formátu (kdo má taky celou sadu Harryho Pottera?).

Zvažte také velikost knihy a způsob vazby. Pokud si knihu chcete nosit s sebou a číst např. v dopravních prostředcích, bude pro vás jednodušší mít paperback. Ten je lehčí, než kniha v pevných deskách. Na druhou stranu, když budete vybírat dárek, můžete sáhnout po něčem opravdu zvláštním, například i knihách s barevnou ořízkou.

E-knihy mohou být pro někoho totálním zlem, pro jiného je to příjemný způsob čtení. Navíc výběr už je dneska široký a je z čeho vybírat. Můžete číst knihy na telefonu, na počítači, tabletu nebo ve čtečce. Pokud jde o čtečku, tak tam je potřeba té počáteční investice.

Já sama čtečku mám, ale tolik ji nevyužívám. Pravdou je, že asi hlavně kvůli tomu, že knihy si více půjčuji. Když si v ní ale čtu, pak oceňuji, že je lehká a skladná.

Pokud jde o vzhled, můžete si zakoupit stylové obaly, které budete chtít okolí ukázat. Ve čtečce můžete mít knih daleko více, než kdy stihnete přečíst. Je také potřeba zmínit, že e-knihy jsou levnější než papírové a tak neudělají takový průvan ve vaší peněžence.

Pokud jde o ekologický dopad těchto dvou způsobů čtení, tak doporučuji kouknout na tento článek (v angličtině). Když shrnu hlavní myšlenku článku, tak závěr je takový – pokud budete číst větší množství knih ročně ve čtečce (průměrně 20), bude vaše uhlíková stopa nižší, než při čtení papírových knih. Na této stránce se uvádí, že by knih mělo být zhruba 33 a každá z nich má mít 360 stran, aby se vyplatila investice do čtečky (z pohledu ekologie).

Audioknihy

Audioknihy, neboli mluvené slovo jsou alternativou pro ty situace, kdy nemůžete mít před sebou knihu. Ať už je to jízda autem, nebo sportování, nebo úklid v domácnosti. Tyto chvíle si můžete zpříjemnit právě audioknihou, kterou si pustíte.

Nebo pokud vás čtení jako takové opravdu vůbec nebaví, ale zajímají vás příběhy, nebo chcete získat informace, audioknihy vám dávají tu možnost. Navíc podobně jako e-knihy vám nezaberou místo na polici.

Výhodou audioknih a e-knih je jejich dostupnost. Když si usmyslíte, že si chcete knihu přečíst, nebo si ji poslechnout, dělí vás od ní jen pár kliků. Dají se tak celkem elegantně vyřešit i dárky na poslední chvíli.

3. Co od knihy čekáte?

Zkuste si pro sebe odpovědět na těchto pár otázek a budete mít více jasno v tom, která kniha by se vám mohla líbit. A stejně tak můžete přemýšlet nad osobou, kterou chcete knihou obdarovat.

Hledáte zábavu nebo znalosti?

Obojí má svá specifika. Odbornou literaturu si vybíráme pro studium, nebo pokud nás daný obor zajímá a chceme mu více rozumět, třeba určitý sport nebo vojenská historie. Často může četba tohoto typu knih souviset s tématy, které právě řešíme ve svém osobním životě, např. zdraví nebo rodina. Tehdy nás zajímají fakta a informace.

Krásnou literaturu vyhledáváme spíše kvůli zábavě. Chceme se ponořit do příběhu a nechat se jím unášet. Vyvolává v nás emoce a vzbuzuje touhy, např. po cestování do dalekých krajů. Nebo nás naopak dokáže napínat a můžeme se u knihy i bát. Čtení beletrie nás přenáší do jiných časů, zemí i situací, které bychom jinak neprožili.

Kolik času na čtení máte?

Zvolte si typ knihy (papírová, audio) i podle toho jaké máte časové možnosti. Pokud opravdu nenajdete prostor k tomu, abyste si sedli s knihou v ruce, zkuste audioknihy. Když víte, že čas máte, uvažte kolik. Protože pokud si vyberete knihu, která má více než 500 stran, musíte počítat s větším objemem času. Pokud přitom máte třeba jen 15 minut denně, bude vám její přečtení trvat déle. A může se stát, že vás přejde chuť, obzvlášť pokud je to kniha odborná, nebo náročná.

V jaké jste náladě?

Jste v dobré náladě a všechno ve vašem životě hezky plyne? Tak si troufněte i na nějakou emocionálně náročnou knihu, třeba z období druhé světové války. Pokud tomu ale tak není, tak si spíše vyberte humoristický nebo romantický román. Podobně můžete k výběru přistupovat i z pohledu koncentrace nebo “vytížení” vaší mysli. Pokud se celý den potřebujete soustředit a řešit problémy, možná si večer budete chtít přečíst raději něco lehčího.

Co vás zajímá?

Pokud budete vybírat z odborné literatury, zkuste se zaměřit na knihy, které souvisí s vaším koníčkem. Obzvlášť když kupujete knihu jaké dárek, jsou zájmy obdarovaného vhodným vodítkem. Nebo se zaměřte na knihy, které vám pomohou s tématem, které řešíte v osobním, nebo i pracovním životě. V beletrii se pak vydejte směrem oblíbeného žánru, například detektivek nebo sci-fi nebo romantických příběhů.

  • Lákají vás dálky a neznámá místa? Vyberte si cestopisy.
  • Baví vás cestovat v čase? Sáhněte po historickém románu.
  • Rádi se bojíte? Vyberte si horor nebo thriller.
  • Když dva verše spojím, dostanu rým 🙂 Na vás čeká poezie.
  • Necháváte se unášet příběhem? Čtěte romány.

Jde vám o počty knih?

V dnešní době je časté, že se poměřujeme téměř ve všem. Třeba i v tom, kolik knih jsme přečetli. Pokud je to číslo pro vás důležité a zvážili jste časové možnosti, vybírejte si knihy, které vás opravdu budou bavit. Ty vás vtáhnou do děje a přečtete je i na jeden zátah. Za předpokladu, že budou mít rozumnou délku.

Chcete být vždy v obraze?

Rádi čtete nejnovější knihy a bestsellery, abyste se o knihách mohli bavit s přáteli a sdílet své názory? Nebo vám na tomto nezáleží a knihy si vybíráte podle jiných kritérií? A nebo chcete být mezi prvními čtenáři, tak aby vás recenze ani nestihly ovlivnit? Podle toho vybírejte v sekci novinek nebo bestsellerů.

Pustíte se na tenký led?

Výběr knih může být obtížný a někdy se nemusíte trefit. Pokud chcete toto riziko zmírnit a nevybrat si “špatně”, můžete například sledovat recenze. Důležité je, abyste cítili, že jste s jejich autorem na stejné vlně. Třeba zjistíte, že mé názory na knihy se od těch vašich velmi liší. Tím pádem ani má doporučení pak pro vás nejsou směrodatná. Nebo můžete zkusit číst více knih jednoho oblíbeného autora. Samozřejmě, i tady se může stát, že budete zklamaní, ale riziko už by mělo být menší.

Chcete se naučit cizí jazyk?

Možná uvažujete nad čtením cizojazyčných knih, abyste se procvičili v jazyce. Pokud to tak je, máte z čeho vybírat. Důležité je zvážit svou úroveň znalostí a podle toho vybírat knihu. K dispozici jsou jak zrcadlové knihy, tak i ty kompletně v cizím jazyce a liší se i rozsah slovní zásoby, která jsou použita. Jeden příběh tak může být k dispozici na úrovni A2 stejně jako C1.


Napadají vás další tipy, podle čeho vybírat knihy? Zapomněla jsem některé zmínit? Podělte se o ty vaše níže v komentářích 🙂

Když jste si ujasnili, jakou knihu chcete a teď váháte, který titul by se vám líbil, podívejte se na stránku se seznamem recenzí. Věřím, že tam najdete inspiraci.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás