Ztracenné – Táňa Brodská, Michelle Losekoot

Digitální vypravěčka Michelle a konzultantka Táňa spojily své síly a přivedly na svět knihu Ztracenné. Ta je určena všem ženám, které hledají trochu pohlazení po duši a současně jsou to (alespoň z části) rebelky, které se nenechají svázat očekáváním společnosti. Pokud taková jste, je to kniha přesně pro vás.

Ztracenné

Kniha Ztracenné vyšla v říjnu a jejími autorkami jsou Michelle Losekoot a Táňa Brodská. Michelle má na kontě již několik knih a kreativních projektů a je známá jako expert na sociální sítě. Táňa je etopedickou konzultantkou, ale zabývá se rovněž osobním rozvojem.

Třetí spoluautorkou je ilustrátorka Petruccya. Ta vytvořila nejen obálku, ale text je protknutý jejími promyšlenými ilustracemi, které jej skvěle doplňují a nesou vlastní poselství. Graficky je tedy celá kniha velmi hezky zpracovaná a její čtení je zážitkem nejen pro duši, ale i pro oko.

Kniha není ani beletrií, ani se nedá považovat za “klasickou” seberozvojovou literaturu. Obsahuje krátké příběhy (maximálně na 3 strany), které vypíchnou vždy jedno téma. Ta se týkají žen a situací, do kterých se v průběhu života dostávají, jako například Strach z vlastní síly, nebo Hodní lidé. Jako dárek pak ke knize dostanete i pohlednici a samolepku.

Ztracenné a znovu nalezené uvědomění

Pokud si pamatujete na knižní sérii Slepičí polévka pro…, tak budete již trochu vědět, co od knihy Ztracenné čekat. Na 232 stranách najdete 55 příběhů, doslov, představení autorek a zdroje, které jim byly při psaní knihy inspirací.

Knihu můžete číst postupně, pěkně od začátku do konce, nebo přeskakovat mezi kapitolami, které vás zaujmou. Pravděpodobně vás pak některé příběhy osloví a možná i hlouběji zasáhnou a jiné naopak přečtete a půjdete dál. Záleží na tom, v jaké životní situaci se nacházíte a co zrovna řešíte. Zda nešťastnou lásku, mateřství nebo vztah s kamarádkou. Myslím si ale, že každá žena se v některém příběhu pozná a přečtení ji může přinést uvědomění a následně úlevu.

Michelle Losekoot je skvělou vypravěčkou a příběhy se tak čtou lehce, jsou vtipné, občas ironické a při tom předají to hlavní poselství. Text je členěn do krátkých odstavců, takže i ten, kdo je zvyklý číst převážně příspěvky na sítích, nebude mít potíže udržet pozornost.

A vyslovila přání, že nechci žádného přizdisráče, ale alfa samce. A do půl hodiny jsem stála s odřenou kapotou a alfa samec na mě řval: Vrať řidičák, ty blbá krávo! Zapomněla jsem si přát, aby nebyl hulvát.

Kniha, kterou potěšíte sebe i kamarádku

Pro mě je Ztracenné pohlazením po duši, které můžete buď přečíst na jeden zátah během večera a nebo si jej postupně užívat a zamýšlet se nad jednotlivými příběhy. Ke knize určitě stojí za to se vracet, protože podle toho, co právě zažíváte, k vám bude promlouvat. A jejím darováním uděláte určitě radost i ženám ve svém okolí.

Na knize se mi líbí jednak jazyk, kterým je vyprávěna, tak i témata příběhů, která vnímám jako velmi rozmanitá. V neposlední řadě jsem nadšená z toho, jak je kniha vizuálně povedená. Přibalená pohlednice s větou To těžké už bylo, je pak takovou třešničkou na dortu, protože byla přesně tím, co jsem potřebovala si přečíst a připomenout.

Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

Moje hodnocení: 5/5

Knihu vydala v roce 2023 společnost Ztracenná s. r. o.

Co si o knize myslíte vy? Napište mi do komentářů.

2 comments
  1. Čtivé, zajímavé, ale řada doporučení je to návodem, jak se stát osamělou nebo ještě osamělejší.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás