Pán hor V. – Hana Marie Körnerová

Kniha Pán hor je romantikou jako řemen. Obsahuje dva příběhy, které se odehrávají ve Francii 19. století. Římská číslice pět v názvu pak označuje pořadí v rámci série, která sleduje osudy zástupců několika generací rozvětvené rodiny de Braie.

Pán hor

Já jsem tedy začala čtení série pátým dílem, a kdybych tušila, jak se mi kniha bude líbit, začala bych asi od toho prvního.

Ne že by se kniha nedala číst samostatně a čtenář by musel znát předchozí děj. Jen bych dokázala lépe porozumět rodinným vztahům a ponořila se více do děje.

Co jsem nečekala je to, že kniha je rozdělena do dvou částí a každá popisuje jiný příběh. Spojuje je samozřejmě lehce ta rodinná linka, ale jsou víceméně samostatné.

Dva příběhy v jednom

Zatímco první příběh je opravdu veliká romantika popisující vztah Maxmiliána de Braie a Isabelly de Clisson (ano, přesně tahle jména jsem měla na mysli), ten druhý je pak spíše dramatičtější. Zabývá se manželstvím sedmnáctileté dívky Jany a nemocného Gerarda Fressnaye, respektive Denise, či pana Etienna, ale o tom jak to s nimi doopravdy bylo, si přečtěte sami.

Je to ženský román každým coulem. A takovým tím klasickým. Na prvním místě jsou tady milostné vztahy a ty končí i přes nejrůznější peripetie nakonec šťastně. Především první příběh Isabelly a Maxmiliána je jedno velké klišé. Od začátku je totiž jasné, jak vše bude probíhat a děj tato očekávání naplní. Ale mě to vůbec nevadilo.

Druhý příběh v knize obsažený je pak o něco méně romantický. Je to proto, že ani jeho hlavní hrdinka Jana není prototypem slečny v nesnázích. Naopak je to celkem divoká a možná trochu nevychovaná mladá dáma, která je ale sama sebou za každých okolností a nedbá moc na očekávání společnosti.

Romantika každým coulem

Je to jednoduché čtení, to jistě, ale na rozdíl od jiných románů s podobnou tématikou na mě kniha nepůsobila hloupě ani vulgárně. Pokud nebudete očekávat opravdu historický román, ale právě jen tu romantiku zasazenou do minulosti, může se vám kniha líbit.

A ruku na srdce, ono není od věci přečíst si občas i odpočinkovou knihu, která potěší a přitom vás nerozčiluje přílišnou nelogičností příběhu a hrubkami v textu. Pokud tedy budu hodnotit žánr milostných románů, pak je pro mě Pán hor knihou velmi podařenou.

Moje hodnocení: 5/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Baronet v roce 2018.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás