Mordy v časech císaře Rudolfa II. – Jan Bauer

Jan Bauer je českým novinářem a spisovatelem píšícím pod několika pseudonymy. Tématem jeho knih je ve většině případů česká historie, které se věnuje buď ve formě literatury faktu, nebo se jedná o detektivní příběhy. Nejinak je tomu v případě série Mordy v časech císaře Rudolfa II. Ta zahrnuje v současné době osm knih. První vyšla již v roce 2016 a vydání té zatím poslední se plánuje na říjen 2022.

Jak napovídá označení celé série, příběhy se odehrávají v rudolfinské době, tj. na konci 16. století. V tu dobu sídlil císař Rudolf II. v Praze a ta se tak stala centrem celé habsburské monarchie. Přicházeli do ní nejen umělci, ale i vědci, astrologové, alchymisté… V tomto zajímavém prostředí, kterému nechybí nádech tajemna pak společně s hlavním hrdinou řešíme případy vražd.

Tím je Lukáš Trobl z Květnice, který po dokončení studií v Heidelbergu zamířil do Prahy. Zde jej zaměstnal jeho strýc Maxmilián Trobl, dvorní rada zemského soudu. Lukáš je jeho úřadem pověřen vyšetřováním hrdelních zločinů na území Prahy. Protože je to mladý muž, jeho chování tomu odpovídá. Nezříká se zábavy v pražských krčmách a stejně tak jej přitahují mladé ženy, které se kolem něj vyskytnou. Často pak vděčí svému strýci za to, že jej vytáhne z průšvihů, do kterých se sám dostal.

Knihy mívají kolem 230 stran a jsou oddechovou zábavou. Ani styl psaní, ani jejich obsah není nikterak náročný. Samotné detektivní příběhy pak nejsou nijak závratně promyšleny a odhalení vraha je spíše dílem náhody, než metodickým hledáním stop a zjišťováním motivů. Nečekejte rozuzlení v závěru knihy, kdy vás překvapí, kdo že byl nakonec vrahem.

Na zajímavosti přidává příběhům samozřejmě historické prostředí. I když ani to není popsáno detailně a tvoří spíše jen takové pozadí pro vyprávění. Potěší ale zmínění reálných postav, které v té době na dvoře císaře Rudolfa II. působily.

Z celé série jsem přečetla 4 knihy a v žánru detektivních příběhů bych ji hodnotila jako 3/5. Knihy přečtete myslím celkem rychle, protože děj v nich odsýpá, pořád se posouvá dopředu a autor se nezdržuje s rozsáhlými popisy. Množství přímé řeči také přispívá k dynamice příběhu. Občas mě zarazily explicitní výrazy, kterých by možná mohlo být i méně. Stejně tak používání některých slov mi do období novověku tak úplně nezapadalo.

Moje doporučení – zkuste si přečíst jednu knihu a pokud vás bude bavit, vězte, že od těch ostatních můžete čekat to samé. Autor je drží na víceméně stejné úrovni. Pokud bych sérii srovnala například s Letopisy královské komory autora Vlastimila Vondrušky, tak Letopisy by z tohoto porovnání vyšly daleko lépe.

Smrt podle hvězd

Smrt podle hvězd

Jedná se o 3. díl série a Lukáš v něm pátrá po vrahovi, který si jako své oběti vybírá jak bohaté muže, tak i nejchudší prostitutky. U svých obětí zanechává napsaný horoskop. Právě na jeho význam se Lukáš snaží přijít a odhalit díky němu pachatele. V tom mu pomáhá mimo jiné i slovutný Tycho Brahe, se kterým jej seznámí Lukášův přítel, astronom Tadeáš Hájek z Hájku.

Škoda jen, že motiv astrologie nebyl více rozpracovaný a neměl pro vyšetřování vražd větší význam. Právě v tomto díle dochází k odhalení vraha jen souhrou okolností a navíc si myslím, že čtenáře rozuzlení vůbec nepřekvapí.

Knihu vydalo nakladatelství Moravská Bastei MOBA, s. r. o. v roce 2018.

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Tajemná alchymistka

Tajemná alchymistka

Od astrologie, která dominovala 3. dílu, se ve čtvrtém díle dostáváme do prostředí alchymistů. Ti se na císařském dvoře snažili vyrobit kámen mudrců, přeměnit kovy ve zlato a namíchat pro jeho veličenstvo elixír mládí. Mezi alchymisty začne docházet k vraždám a vypadá to, že pachatel u nich hledal tajné recepty, které mohly vést konečně k úspěchu.

V Praze se navíc objeví tajemná anglická alchymistka Barbara, která je možná neteří doktora Johna Dee. Ten byl kdysi z Prahy vyhnán. Barbara císaře okouzlí (a nejen toho) a u dvora panují obavy, zda se nejedná o špionku. Právě toto má Lukáš ověřit. Netřeba pak zmiňovat hraběnku Kateřinu Stradovou, která na svou konkurentku žárlí.

Knihu vydalo nakladatelství Moravská Bastei MOBA, s. r. o. v roce 2019.

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Vraždící golem

Vraždící golem

Šestý díl série pracuje opět se zajímavým motivem a tím je tentokrát golem a jeho údajný strůjce rabín Jehuda Löw ben Becalel. V uličkách Starého Města dochází k brutálním vraždám a pachatel se vyznačuje svou výškou a silou, navíc se objevuje v masce, které vede obyvatele k domněnce, že se jedná o golema. V Praze pak roste napětí vůči obyvatelům židovské čtvrti.

Tomu je potřeba zabránit a zjistit kdo je skutečným vrahem. Navíc dojde k vraždě staroměstského purkmistra a tady už se dostává celé vyšetřování na tenký led, protože do něj vstupuje politika. A kdo měl zájem na tom, zbavit se majitele prosperující zlatnické dílny Heinze? Příběh se zamotává a Lukáš se dostane do nebezpečných situací, kdy mu jde o život.

Knihu vydalo nakladatelství Moravská Bastei MOBA, s. r. o. v roce 2020.

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Bratrstvo růžového kříže

Bratrstvo růžového kříže

V sedmém dílu autor zabrousí k tématu víry, která byla v té době předmětem sporů ve společnosti. Na jedné straně je katolická církev, kterou zde reprezentuje jezuitský řád a na té druhé pak například kališníci, nebo záhadné Bratrstvo růžového kříže, alias rosekruciáni. Právě jejich jménem jsou na dveřích kostelů vyvěšovány letáky, které slibují osvícení a jsou vnímány jako útok na jezuity.

Lukáš má za úkol vypátrat, kdo za jejich vyvěšováním stojí. Vše se ale zkomplikuje v okamžiku, kdy začne docházet k vraždám, při kterých pachatel označí své oběti právě dvěma zkříženými růžemi. Je možné, že spolu tyto záležitosti souvisí? Lukášovi se podaří získat informace o tomto tajném společenství, které tvoří učenci a nezdá se mu pravděpodobné, že by stáli za těmito mordy.

Knihu vydalo nakladatelství Moravská Bastei MOBA, s. r. o. v roce 2021.

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Četli jste některou z knih ze série Mordy v časech císaře Rudolfa II.? A jak se vám líbila? Napište mi dolů do komentářů.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás