Zatmění – Jo Nesbø

Milovníci příběhu Harryho Hola pozor! Svérázný vyšetřovatel sériových vražd je zpátky. I když to po dvanáctém díle Nůž vypadalo, že jeho příběh se uzavřel, Harry je po čtyřech letech opět na scéně. Tentokrát v knize Zatmění. A protože už nepatří k policejnímu sboru, může si dovolit používat své vlastní metody.

Zatmění

V Oslu se pohřešují dvě mladé dívky a tělo jedné z nich objeví náhodný chodec v lese. Jeden z podezřelých chce své jméno očistit před veřejností, protože spojitost s vraždami poškozuje jeho byznys. Hledá tedy schopného vyšetřovatele.

Ve stejné době se Harry v Los Angeles dostane do potíží. Snaží se zde zapomenout na Ráchel a holduje alkoholu. Díky častým návštěvám baru se tak seznámí se starší herečkou zapletenou do dluhů.

Na scénu pak vstupuje mexická mafie, která jim oběma vyhrožuje. Aby mohl Harry dluhy splatit, kývne na nabídku případ vyšetřit během 10 dnů. Sestaví tým sestávající z kamarádů a kolegů, které známe z předchozích příběhů..

Čtenáři, kteří neznají předchozí díly série a nemají tak přehled v soukromých životech hlavních hrdinů, se nemusejí ničeho obávat. Nebudou ztrácet nit. Vše je vysvětleno v rozhovorech, které Harry vede s ostatními. Pro mě byly tato připomenutí také přínosná. Přece jen, od vydání dvanáctého dílu už uběhlo několik let a tak jsem si nepamatovala všechny detaily.

Překvapilo mě, že jsem správně odhadla pachatele a navíc poměrně brzy. Pokud si dobře pamatuji, tak u předchozích dílů se mi to nestalo. Trošku to tak knize ubralo na napínavosti a nečekala jsem se zatajeným dechem na závěr knihy, abych se dozvěděla, kdo je vrahem.

Autor sice vystavěl vedlejší dějové linky, aby čtenáře zmátl, ale to možná mělo právě opačný efekt. Někdy je totiž ta snaha navést čtenáře “špatným” směrem až příliš nápadná a tak vás napadne, že se vás autor snaží zmást.

Pachatelem je duševně vyšinutý člověk, který se mstí za události, které se mu staly v dětství. Jeho motiv pochopitelný, ale není překvapivý a měla jsem dojem, že je i trochu odbytý. Na druhou stranu se mi líbilo propojení se zvířaty a mikrobiologií. Toto bylo velmi nezvyklé a zajímavé. I když pokud jste dávali pozor na hodinách biologie, taky vás asi brzo napadne, o co se jedná.

Zatmění je velmi dobrá detektivka, ale v celé sérii si myslím, že existují propracovanější a děsivější příběhy. Nicméně pokud bych neměla toto srovnání, asi ji hodnotím lépe. Kniha vás bude bavit, ale pravděpodobně nebudete nedočkavě otáčet stránku za stránkou.

Ukázku z knihy Zatmění si můžete přečíst zde.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Kniha Zlín v roce 2023 a přeložila ji Kateřina Krištůfková.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás