Nůž – Jo Nesbø

Prozatím poslední příběh o Harry Holovi nese krátký název Nůž. Je jiný než ty předchozí. Harry se opět propadá do své alkoholové závislosti a je na tom snad ještě hůře než kdy před tím. Oproti předchozím příběhům ale tentokrát není na stopě sériového vraha. Je to přesně naopak a vražda je jen jedna.

Nůž

Tato vražda je pro znalce série neočekávaná a odehraje se hned zpočátku děje. Harry se pak pouští na vlastní pěst do jejího vyšetřování.

V průběhu knihy narazí několikrát na stopu, která se zdá být slibnou, aby následně zjistil, že byla lichá. Když se zdá, že by Harry mohl odhalit pachatele a při tom jste sotva v první třetině knihy, tak můžete tušit, že to asi nebude ten správný tip.

Musím říct, že jak počátek knihy Nůž, tak i rozhřešení je nečekané a autor nás vodí pěkně za nos. Následně mu čtenář ale musí dát za pravdu.

Překvapení na začátku i v závěru knihy

Všechno do sebe zapadá a nikde nenajdete nesrovnalosti. Naopak, zpětně si říkáte: “No jo, to mi mělo dojít.”. Nevýhodou je pro mě ale to, že po přečtení tohoto dílu už nemám chuť na re-reading celé série. Důvodem je fakt, že se na její hrdiny nebudu moci dívat původní optikou, když vím, jak se zachovají.

Jak jsem zmínila výše, v tomto díle Harry nepronásleduje sériového vraha, který by zabíjel další lidi. V předchozích případech se tak vývoj postupně stával vyhrocenější. Proto pokud máte rádi to šílené napětí a strach, který ve mě osobně vyvolával třeba Sněhulák, tak v tomto díle je nečekejte. Místo toho se můžete těšit z vypravěčského talentu Jo Nesba. Další devízou je autorova schopnosti přidat do děje spoustu informací, o kterých jste do teď neměli ani zdání.

V průběhu vyprávění zabrousí Nesbø k různým tématům. Jedním z nich je například téma posttraumatické stresové poruchy, se kterou se potýkají vojáci vracející se z nasazení na Blízkém východě. Na příkladu dvou postav, které mají podobnou zkušenost, pak upozorňuje na tuto problematiku a přibližuje, s čím se lidé ve válce potýkají. Další takovou oblastí je hudba. Pro mě, jako neználka rockové hudby, jsou části týkající se výběru desek a písní zajímavé. I když si je pravděpodobně nevychutnám tak, jako jejich znalec.

Další výborná severská krimi

I přes tyto krátké odbočky ve vyprávění, děj plyne hbitě a nedá vám spát. Budete chtít vědět, jak Harryho vyšetřování dopadne. Přestože je i tento díl “výživný” a má téměř 600 stran, nebude vám jeho přečtení dlouho trvat. Prostě vás chytne a nepustí. Těžko posoudit jak jej bude vnímat někdo, kdo nezná předchozí Harryho příběhy, protože já jsem je četla.

Ale myslím, že si Nůž můžete přečíst i bez toho, že byste znali předcházející díly. Pokud se v ději navazuje na minulost, je tato lehce popsána, aby čtenář nebyl ztracen, ale detaily se samozřejmě nedozvíte. Pokud tedy hledáte kvalitní severskou krimi, která vás bude bavit svou promyšleností a nepoteče v ní zhusta krev, tak pak je Nůž přesně pro vás.

Moje hodnocení: 5/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Kniha Zlín v roce 2019 a přeložila ji Kateřina Krištůfková.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás