Zlodějka příběhů – Michaela Klevisová

Zlodějka příběhů vyšla prvním vydáním již v roce 2009. Jedná se o druhý příběh detektivní série s hlavní postavou Josefa Bergmana. V tomto díle se případ vraždy proplétá složitými vztahy v týmu scénáristů nekonečného seriálu. Ten vede Anna Valentová, která svou kontroverzní povahou vzbuzuje různé emoce.

Zlodějka příběhů

Anna Valentová se na post šéfky scénáristického týmu nekonečného seriálu Pavlač vypracovala sama a je na to patřičně hrdá. Svou pozici brání před potenciálními soupeři a svůj soukromý život líčí v daleko lepších barvách, než tomu skutečně je.

Neudělá výjimku ani pokud jde o její dceru. Raději všem v okolí tvrdí, že je na studijním pobytu v Anglii, než aby přiznala, že dcera Agáta je v pasťáku a vídají se jen o víkendech. Anninými nejbližšími přítelkyněmi jsou Ester a Marcela, se kterými se zná od dětství. Vztahy mezi touto trojicí jsou komplikované a přátelství je to už spíše ze setrvačnosti.

Kolegové a kamarádky jako podezřelí

Všechny tři se sejdou o jednom víkendu v penzionu za Prahou, který patří Ester. Anna zde pořádá “výjezdní zasedání” s celým svým scénáristickým týmem, jehož je Marcela součástí. V noci zde ale dojde k vraždě a seznam podezřelých je tak najednou celkem obsáhlý. V tomto prostředí se rozbíhá vyšetřování. Josef Bergman postupuje metodicky, vyptává se, ověřuje… a pomáhají mu jeho dva kolegové – Sylvie Sedláková a Adam Daneš.

Postupně vyplouvají na povrch informace, které si podezřelí chtěli nechat pro sebe. Je zde hodně zatajování a skrývání, což práci kriminalistů nepomáhá. A ti jsou možná i trochu moc opatrní a netlačí více na pilu. Michaela Klevisová je velmi silná v tom, jak popisuje jednání osob a jejich psychologii. Její detektivní příběhy nejsou plné krve a násilí. I kdyby v příběhu nedošlo k vraždě a neprobíhalo vyšetřování, bavily by vás příběhy hrdinů.

Mezi scénáristy nekonečného seriálu

Tento příběh je navíc zajímavý tím, že se čtenář dozvídá hodně o tom, jak probíhá taková práce na scénáři a vůbec jak funguje televizní prostředí. Samotný název knihy pak napovídá něco o tom, jak se Anna udržovala ve své funkci. Její postava je rozporuplná. Jde si celkem tvrdě za svým, na své okolí nebere ohledy. Ale přesto je pro mnohé ve svém okolí symbolem úspěchu a chtějí se jí podobat.

Zlodějka příběhů se vám bude líbit, pokud vás baví beletrie obecně a přáli byste si psychologický román se spoustou postav, kde každá má své malé tajemství a zranění. Z pohledu detektivních příběhů ji ale hodnotím trochu hůř. Ta zápletka mi nepřišla až tak silná a zajímavá. Pozitivně hodnotím to, že vraha neznáme až do samého závěru knihy. Podezřelí se totiž postupně ukazují v různém světle a “favoritem” je vždy někdo jiný.

Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Motto v roce 2022.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás