Drak spí – Michaela Klevisová

Drak spí je další knihou z řady detektivních případů Josefa Bergmana a jeho kolegyně Sylvie Sedlákové. Děj se tentokrát odehrává v jižních Čechách, blízko hranic s Rakouskem. Svou roli zde hrají roli události dávno minulé, související s odsunem Němců.

Drak spí

Na začátku příběhu se seznámíme s Eliškou, která přijela na chatu, kde trávila v dětství letní prázdniny a hrávala si s místními kamarádkami. Přivede ji sem touha zjistit, co se stalo před 14 lety, kdy její matka propadla splínu a už se na místo nechtěla vrátit.

Chatová osada je blízko malé vesničky Hůrka, kde je všeho všudy pět chalup a jedna hájenka. Její obyvatelé pak samozřejmě vědí o sobě všechno a jejich životní příběhy jsou provázané. Zpočátku jsem ve všech těch postavách trochu tápala, ale pak jsem se již zorientovala.

Neočekávaná oběť zločinu a spojitost s minulostí

Podobně jako ve Sněžném měsíci začíná román relativně delším úvodem. V něm se čtenář seznámí s hrdiny i prostředím a “teprve” pak dojde ke zločinu, který zahájí vyšetřování. Přiznám se, že už zde mě autorka překvapila, protože jsem si myslela, že se děj bude ubírat jiným směrem. A když se ukáže, že by tento zločin mohl mít spojitost s jiným starým případem, který kdysi řešila v Praze Sylvie Sedláková, Bergman se ujme jeho vyšetřování.

Nebudu se více rozepisovat o samotném ději. Autorka podle mě skvěle kombinuje jak popisy vyšetřování a rozhovorů s podezřelými, tak chování a motivace všech zúčastněných. Děj je dynamický a nepustí vás, dokud knihu nedočtete. Současně nechybí ani různá lidská dramata, která se ve vsi odehrávají a právě rodinné vztahy a jejich podoby dodávají románu autentičnost. Dokážu si představit, že přesně tak, jak autorka popisuje, fungují vztahy na malé vesnici. A že i v na pohled klidném venkově může dojít k závažným událostem vyvěrajícím z mezilidských vztahů.

Líbí se mi, že oproti klasickým severským kriminálkám, které jsou jinak mou zálibou, zde nedochází k násilí a dramatickým vraždám. Knihu mohu jen doporučit na volné odpoledne či večer. Věřím, že déle vám její přečtení ani nemůže trvat, protože vás děj natolik vtáhne, že ji neodložíte.

Moje hodnocení: 5/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Motto v roce 2020.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás