Prokletý kraj – Michaela Klevisová

Prokletý kraj české královny detektivek, Michaely Klevisové, je odbočkou ke společenskému románu. Ani ten ale není až tak úplně bez tajuplné zápletky. Nepotkáme se zde sice s vyšetřovatelem Josefem Bergmanem, ale co zůstává, je spleť mezilidských vztahů, kde staré křivdy zasahují i do současnosti.

Prokletý kraj

Pokud máte rádi sérii knih s Josefem Bergmanem a jeho týmem v hlavní roli, bude se vám líbit i Prokletý kraj. Jen od něj nečekejte klasickou detektivku. Jeho hrdinkou je Linda, mladá žena žijící s přítelem v Praze, která se rozhodne hledat své kořeny v zapadlé vesnici Jelení Hora v Pošumaví.

Autorčin rukopis zůstává stejný jako v případě detektivek. Nejdříve se dozvídáme o celkem velkém množství postav, jejich minulosti a současné situaci. Tím, že se děj odehrává na malé zapadlé vesnici, jsou to povětšinou “samorosti”.

Místo s pohnutou historií

Autorka zvolila jako místo děje Pošumaví. To bylo dotčeno jednak odsunem německých obyvatel po válce, ale také příchodem nových osadníků. Těmi byli rumunští Slováci, kterým byly přislíbeny statky a hospodářství. To, že je v Československu pak čekaly vybydlené budovy pod horami, bylo pro mnoho z nich nepříjemným překvapením. Za tento námět jsem vděčná. Přestože se jedná o beletrii, dozvěděla jsem se díky knize i o této součásti naší poválečné historie.

Do Jelení Hory přijíždí Linda na týdenní dovolenou, kdy si chce odpočinout a zapátrat po historii své rodiny. Ta je totiž tabu. Lindina matka ani babička se o ní nechtějí příliš zmiňovat. Pro ně se jedná o uzavřenou kapitolu. Setkává se zde nejprve se Žofií, majitelkou domu, která ji pronajímá pokoj. Později poznává i další obyvatele vesnice a nejvíce se spřátelí s Gerdou. Ta zde “utekla” sama s dcerou před svými problémy.

I v této knize pak dojde k záhadnému úmrtí jedné z vedlejších postav, ale nenásleduje jej žádné složité vyšetřování. Lindě se ale podaří postupně poskládat útržky informací o své rodině, které získá od obyvatel vesnice a z tajemných deníků. Dozvídáme se tak postupně, k jakým událostem došlo v průběhu zhruba dvaceti let po válce a jak tyto zasahují do současných vztahů.

Knihu bych doporučila jako příjemnou oddechovku. Není to ani výborná detektivka, ani propracovaný psychologický román. Pokud byste měli tato očekávání, budete zklamaní. Stejně tak nelze čekat nijak závratný děj, který by měl spád. Ten ale není běžný ani v autorčiných detektivkách. Stejně tak, přestože možná název vyvolává dojem, že se budeme pohybovat v nepřátelském prostředí, možná typu seriálové Pustiny, ani toto není úplně pravda.

Kniha mi připomínala autorčinu detektivku Drak spí. Pokud se vám tato líbila, můžete zkusit i Prokletý kraj, který je podle mě takovou light verzí.

Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

Moje hodnocení: 4/5

Knihu vydalo nakladatelství Motto ve společnosti Albatros Media a. s. v roce 2021.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás