Dlouhá trať – Viktorie Hanišová

Dlouhá trať je sbírkou povídek Viktorie Hanišové, která vyšla v loňském roce. Autorka románů napsala útlou knížku, která na necelých dvě stě stránkách přináší sedm kratších příběhů. Jejich společným motivem jsou psychické problémy a téma sebevraždy.

Dlouhá trať

Není to tedy oddychové čtení, které by vám navodilo příjemný pocit a potěšilo vás. Tak jako to autorka předvedla například v románu Houbařka, nebo Rekonstrukce, nebojí se psát o nepříjemných a bolestivých věcech.

Vyprávění je čtivé. Myslím, že jedno odpoledne či večer vám na knihu budou bohatě stačit. Líbí se mi styl, kterým autorka píše. S čím trochu bojuji jsou ale povídky s otevřeným koncem.

Nevím, možná mi chybí dostatek fantazie, ale u povídky Běžkyně na dlouhou trať a Díra mi nebylo nakonec moc jasné, jak jejich hrdinky dopadly.

Nevyvážená úroveň jednotlivých povídek

Naopak nejvíce se mi líbily povídky Vrátíš se, Zbytečný člověk a Pozůstalost. Při čtení té první mě samotnou zarazilo, že při popisu města mi automaticky naskočil v mysli Jáchymov. Abych se jen o pár vět dále dozvěděla, že přesně o toto město se jedná. Je to smutné vyprávění, které na mě zapůsobilo.

Druhá povídka myslím vykreslila brilantně člověka, který je sám ze sebe nešťastný a unavený životem. A celkem krutá je jeho proměna, která ale stejně nevyhnutelně směřuje k danému konci. Povídka Pozůstalost pak je trochu děsivá. Nejdříve se v ní zdá být všechno v pořádku. Ale do okamžiku kdy si v závěru hlavní hrdina uvědomí, jaká je skutečnost.

Je mi jasné, že forma povídky je svým rozsahem omezená. Přesto si dovolím napsat, že některé příběhy neměly tu správnou dynamiku, která by vygradovala v závěru. Prostě jen tak nějak skončily. Společně s celkem pochmurným tématem pak Dlouhá trať pro mě není kniha, ke které bych se chtěla vracet.

Jak jsem ale zmínila výše, myslím, že pokud jde o jazyk a styl psaní povídek, tak ten je skvělý. A některé z příběhů opravdu výborné. Proto je výsledné hodnocení spíše nižší, je to pro mě průměr jak těch skvělých, tak i těch “horších”.

Ukázku z knihy si můžete přečíst na stránkách nakladatelství Host.

Moje hodnocení: 3/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Host v roce 2020.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás