Věci, na které nastal čas – Petra Soukupová

Román Věci, na které nastal čas spisovatelky Petry Soukupové vypráví o vztahu Alice a Richarda. Sledujeme jej od jejich seznámení a výchovu dvou dětí až do bodu, kdy děti začínají odrůstat a vztah rodičů dostává trhliny.

Věci, na které nastal čas

Autorka románu má na svém kontě již osm knih, pět je jich určených pro dospělé čtenáře a tři pro děti.

Hlavní dvojici hrdinů tvoří Alice a Richard a následně je doplňují jejich dvě děti, Kája a Lola. Román sleduje vztah Alice a Richarda od jejich seznámení na horách, přes společné sžívání se a narození dětí až do chvíle, kdy Lola a Kája povyrostou a je jim jedenáct, respektive třináct let.

A vztah Alice a Richarda se dostává na tenký led, který hrozí probořením. Děj neplyne přísně lineárně, občas v něm poskočí autorka o pár let dopředu a některé “hlavní” události, jako například svatba v něm není zaznamenána. Podobně ani o narození syna Káji se nedozvíme přímo, řeč na něj přijde až v souvislosti s narozením dcery Loly.

Děj, který má spád

Text je členěn do dvou velkých částí, které jsou následně rozděleny do kapitol, které by mohly být samostatnými povídkami. Takto funguje především první část knihy. Jednání a vyjadřování postav je zachyceno z pohledu třetí osoby, které jej popisuje.

Takže ty se jdeš koukat na televizi, řekne Alice.

No, chtěl jsem…

Fajn, pokrčí Alice rameny a vstane.

Kam jdeš?

Lehnout si. Jo, a chtěla jsem ti říct, že jsem těhotná.

Nato se otočí a odejde do koupelny. Richard zůstane ještě chvíli sedět na gauči, cože? Alice je těhotná? Opravdu to řekla?

Mě se tento styl líbil. Je úsporný, v textu se neobjevují sáhodlouhé popisy. Naopak, vyprávění má náboj a rychle plyne kupředu. Pokud jde o děj, tak ten není nijak světoborný a nemyslím si, že by měl být. Věci, na které nastal čas se zabývají rodinnými vztahy a ty jsou rozebrány a popsány velmi důsledně. Líbí se mi, že situace, ke kterým dochází nejsou líčeny jen z pohledu jedné osoby, ale vždy je nabídnut pohled více aktérů.

Například výše popsané oznámení o prvním Alicině těhotenství. Alice se připravuje a chystá krásný večer, kdy Richardovi sdělí tu skvělou novinku. Následně zklamaná z toho, že Richard je unavený z práce a jeho jediným zájmem je se v klidu se posadit k televizi. Na Richardovi je pak vidět, že z té zprávy má radost, jen by potřeboval nejdříve ze sebe shodit pracovní stres, aby mohl tuto novinku vstřebat.

Zábava i utrpení v jednom

Přiznám se, že čtení mě na jednu stranu velmi bavilo, ale současně mi způsobovalo utrpení. Už od počátečních kapitol je jasné, že vztah Alice a Richarda nebude jednoduchý. Alice se chová tak, jak si myslí, že by měla, aby byla pro Richarda atraktivní a dělá ze sebe někoho kým není. Viz první kapitola o výšlapu na Lysou horu. Pro Richarda Alice není “první volbou”, jak vyplyne dále z textu a myslím, že od toho se odvíjí i jeho chování k ní. Když pak přijdou děti, není otcem, který by je měl na prvním místě.

Pokud hledáte knihu o vztazích, ve kterých nechybí porce dramatu a naopak postrádá happy end, jsou Věci, na které nastal čas určené pro vás. Mě chybí ve vyprávění jasný závěr a vyjasnění celé situace.

Ukázku z knihy najdete na stránkách nakladatelství HOST.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství HOST – vydavatelství, s. r. o. v roce 2020.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás