Aby po nás něco zůstalo – Anna Novotná, Kateřina Sýsová

Konec roku a začátek toho nového přináší předsevzetí a plány do budoucna. Pokud jste si někdy přáli žít na hradu nebo zámku, kniha Aby po nás něco zůstalo autorek Anny Novotné a Kateřiny Sýsové vás možná bude inspirovat.

Aby po nás něco zůstalo

A pokud zámek není vaším snem, pořád vás mohou příběhy snílků, bohémů a dobrodruhů inspirovat. Protože si možná také přejete, aby po vás “něco zůstalo”.

Právě to spojuje 15 rozhovorů se zámeckými pány a paními, kteří poskytli rozhovory a podělili se o své zkušenosti s restaurováním objektů, které bývaly ruinami.

Co takhle pořídit si zámek?

Kniha přináší rozhovory a je doplněná fotografiemi ze zmiňovaných zámků a hradů. Majitelé vyprávějí například o svých motivacích, které je vedly ke koupi míst, která měla svá nejlepší léta dávno za sebou. Častokrát byly vyrabovány a v dezolátním stavu. Přesto se jejich noví vlastníci snaží navrátit jim jejich původní podobu a vrátit do nich život.

Dále se rozpovídají například o tom, jestli a jaký měla tato koupě dopad na jejich rodinný život a jaké mají s objektem další úmysly. Čtení je to zajímavé a fotografie, které text doprovázejí jsou krásné a zachycují genia loci daných míst. Příběhy se liší, nedá se říct, že by všichni majitelé byli ze stejného těsta a právě ta rozmanitost mě při čtení bavila. Asi bych měla dodat, že knihu jsem dostala právě z toho důvodu, že při průjezdu vesničkami kolem Podbořan se rozplývám nad zámečky, které cestou míjíme.

O kterých místech se dočtete?

Kniha obsahuje příběhy majitelů těchto hradů a zámků:

 • Zbenice
 • Luhov
 • Horní Libchava
 • Martinice
 • Vyklantice
 • Rtišovice
 • Úsobí
 • Kanice
 • Dobrohoř
 • Korozluky
 • Nové Hrady
 • Horní Hrad
 • Skrytín
 • Dub
 • Krásný Les

Trochu mě mrzí, že všechny z nich jsou v Čechách, maximálně na Vysočině. Z Moravy zde není zastoupen ani jeden.

Zajímavé postřehy z vyprávění

Majiteli jsou jak bohémové, kteří nemají jasnou vizi, ale snaží se památku zachránit, tak i vlastníci, kteří si svůj záměr promysleli a naplňují jej. Asi všechny pak zajímá, kolik takový zámek a jeho oprava stojí. Většina vypravěčů kupovala ruinu, ale i tak si museli například vypůjčit peníze. Nejedná se o bohaté podnikatele. Pokud jde pak o opravy, tak ty se odvíjejí právě od množství finančních prostředků.

Proto některé opravy neprobíhají tak rychle, jak by možná okolí očekávalo. Častokrát mají majitelé své vlastní zaměstnání a rekonstrukci se věnují až po ní. Je to logické. Nejdříve musí vydělat peníze, které mohou následně vložit do zámku. K dotacím mívají podobný přístup. Zmiňují, že získání dotací je podmíněno velkou administrativou, která zabírá velké množství času a proto častokrát dotace raději nečerpají a financují opravy jen vlastními prostředky.

Všichni majitelé samozřejmě komunikují s památkáři, ale jejich zkušenosti se odlišují. Někteří zmiňují, že je spolupráce bezproblémová, jiní ji vidí jako zbytečně zatěžující a neprospívající věci.

Co je trochu smutné, ale asi ne nečekané, je zkušenost s místními obyvateli. V tomto ohledu se bohužel většina majitelů shodla. Přestože do nemovitostí vkládají svou energii a finanční prostředky, které by ostatní lidé nebyli ochotní dát, setkávají se se závistí a nepřejícností okolí. To je totiž vnímá jako “bohaté”, když si mohli dovolit koupit zámek. I když třeba sami tuto možnost také měli, jen si na ni netroufli.

Knihu Aby po nás něco zůstalo bych doporučila těm, kdo mají romantické sny o vlastním zámku. Ne proto, že byste měli přijít o iluze, ale je to zajímavé počtení, ve které můžete načerpat i spoustu praktických informací. Třeba o tom, jak je potřeba k zámku přistupovat a jak je možné jej využít, aby byl provozuschopný. Ale to není vše. Majitelé připomínají třeba i historii svých nemovitostí a předchozí pány a jejich osudy.

Sníte o bydlení na zámku?

Moje hodnocení: 5/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Práh v roce 2021.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás