Je před vámi volný víkend a vy přemýšlíte co podniknout? S rozhodováním by vám mohla pomoci kniha Výlety (nejen) s dětmi autorky Evy Obůrkové. Kniha nabízí 1 600 tipů na známá i méně okoukaná místa, která můžete navštívit v České republice. A pozor, nenechejte se zmást titulkem. Kniha toho nabídne spoustu i těm, kdo poznávají svět bez malých společníků.
Protože je těch tipů 1 600, má kniha přes pět set stran a je v pevné vazbě. Není to tedy průvodce, kterého si sbalíte s sebou na cesty. Spíše si ji představuji jako součást knihovny. Sáhnete po ní v okamžiku, kdy vám chybí inspirace, nebo pokud plánujete cestu po Česku.
Kniha je rozdělena do 16 částí, které se zhruba shodují s kraji. Není to ale pravidlo. Například Šumava zde má svou vlastní kapitolu. Ta první je věnována Praze a přes jednotlivé oblasti Čech a Moravy se dostanete až k té poslední, která je zaměřena na Brno a jižní Moravu.
Kniha bohatá na obrázky
Kniha má desky zdobené mapou České republiky, stejně tak každá kapitola je uvedena mapou dané oblasti a krátkým úvodním textem. Jednotlivé oblasti jsou rozlišeny barvou dolního rohu, takže si lehce najdete tu část, která vás zajímá. Většina dvoustran obsahuje 6 tipů na místa a některá z nich jsou doprovázena i fotografiemi. Bývají to tedy ta známější místa. Ta vás při listování knihou zaujmou a pak se můžete dočíst i o dalších zajímavostech v okolí.
Pokud jde o obrázky, všimla jsem si, že některé z nich už neodpovídají současnému stavu. Například pokud je památka po rekonstrukci. To ale přisuzuji tomu, že sesbírat tolik nápadů na výlet není otázkou jednoho roku a že některé podklady jsou možná trošku starší. Nicméně se nejedná o nic až tak zásadního.
Průvodní texty jako lákadlo
Jak jsem zmínila výše, na každé stránce najdete přibližně tři tipy na výlet nebo aktivitu. Je jasné, že prostor, který může být věnován každému z nich je pak limitován. Popisky jsou proto relativně krátké a zahrnují nejnutnější informace. Kniha navíc pracuje s piktogramy, které vám poradí například to, zda je památka volně přístupná, nebo jestli je terén vhodný i pro výlet s kočárkem.
Pokud vás určité místo zaujme, můžete si další informace o něm najít na webových stránkách, které jsou pod texty uvedeny. Na první dobrou se také dočtete o období, kdy je památka otevřena návštěvníkům.
Orientace v knize
Tipy v jednotlivých kapitolách nejsou řazeny abecedně, ale spíše dle míst a zaměření. Můžete tedy například vedle sebe vidět kostely z dané oblasti a ty následují památky v rámci jednoho města. Toto může být pro někoho trochu nepřehledné. Stejně tak pokud budete hledat v rejstříku, který je uveden v závěru knihy, nemůžete si vybrat určité město a k němu všechny zajímavosti.
Rejstřík má dvojí podobu. Ta první vychází z rozdělení na kapitoly a abecedně jsou v ní zmíněny všechny tipy. Ta druhá je pak založena na tom, zda vás zajímají například památky, nebo hledáte aktivity vhodné pro děti. Právě tato část si myslím, že může být pro rodiče velmi praktická.
Knihu Výlety (nejen) s dětmi bych do knihovničky doporučila každému, kdo se rád vydává za poznáním Česka. Ve chvíli, kdy plánujete cestu do určité oblasti, není nic jednoduššího, než po knize sáhnout. Prolistujete si ji a najdete spoustu tipů. Pokud hledáte spíše průvodce, který vás detailně seznámí s určitou oblastí a poskytne velké množství informací, nebude tato kniha pro vás ta pravá.
Knihu si můžete prolistovat na stránkách nakladatelství zde.
Moje hodnocení: 4/5
Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.
Knihu vydalo nakladatelství Jota v roce 2021. Tímto také děkuji za poskytnutí knihy k recenzi.