Vive la France! 100 polibků sladké Francie – Jiří Žák

Kniha Vive la France, aneb 100 polibků sladké Francie, vás přenese do nejrůznějších koutů této země. Její autor Jiří Žák má na kontě několik knih, ve kterých o zemi galského kohouta píše. V této pak přináší rovnou stovku krátkých příběhů z historie, které se vztahují ke známým místům. Díky knize tak můžete procestovat Francii křížem krážem a dozvědět se spoustu zajímavostí.

Vive la France

Kniha je ideální na krátké podvečerní čtení. Každý příběh má rozsah maximálně dvou stran. Na tomto krátkém prostoru přináší autor vyprávění o známých osobnostech a místech, které jsou s nimi spojena. Často text prokládá přímou řečí a má skvěle vymyšlenou pointu. Právě tento přístup způsobí, že jsou příběhy velmi čtivé.

Navíc je zřejmé, že autor je milovníkem Francie. To zaujetí a obdiv, který ale není přehnaný, způsobí, že se do těchto končin budete chtít také vydat. Příběhy zachycují nejrůznější historická období.

Od starověku, kdy k pobřeží Provence připluly první lodě, přes středověk až do novodobé historie. Dočtete se o Jean-Paul Belmondovi i Louis de Funèsovi. Dozvíte se, jak vznikl koňak, absint nebo beaujolais. Zjistíte, kde všude zanechali svou stopu někteří slavní Češi a vylodíte se na Omaha beach.

Díky knize procestujete celou Francii. Zavede vás do Provence, Bretaně i Normandie, nevynechá oblast kolem Paříže. Hlavnímu městu pak věnuje několik kapitol. Velmi se mi líbilo, že kniha obsahuje jak informace pro mě dosud neznámé, tak i ty, které se vztahují k určitému obecnému přehledu. Například k literatuře (Alexandre Dumas), filmu (festival v Cannes), nebo malířství (Vincent van Gogh). Čtenář si tak spojí již známá fakta s novými poznatky a to všechno velmi zábavnou formou.

Knihu navíc perfektně doplňují ilustrace Rostislava Pospíšila. Každý příběh obsahuje jednu a jsou prostě skvělé. Krásně doprovází text a je radost si je prohlížet a hledat v nich nejrůznější symboly, které se vztahují k příběhu.

Vive la France bych doporučila jako nevšedního průvodce jak těm, kdo již Francii znají, tak i těm, kteří nad cestou teprve uvažují. Věřím, že dokáže vzbudit zájem a touhu navštívit popsaná místa a zakusit “joie de vivre”.

Ukázku z knihy si můžete prolistovat zde.

Moje hodnocení: 5/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství XYZ ve společnosti Albatros Media a. s. v roce 2019.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás