Výlet do Paříže: Co navštívit? 10 tipů na památky a zajímavosti.

Chystáte se poprvé do Paříže, třeba na víkend a přemýšlíte, co všechno byste měli vidět a zažít? Tady je mých 10 tipů na místa, která stojí za to navštívit. Zažijte v hlavním městě Francie “joie de vivre” 🙂

Hôtel de ville de Paris
Hôtel de ville de Paris

Paříži se budu zde na blogu věnovat podruhé. Starší článek z roku 2019 najdete zde. Praktické informace o cestě letadlem a pohybu po městě pak získáte v tomto článku.

Letos jsme se do Paříže vydali s manželem na 6 dní a přestože jsme původně měli v plánu vyrazit i na výlety mimo ni, nakonec jsme dny strávili ve městě procházkami a návštěvou galerií a muzeí.

V Paříži jsem strávila jeden semestr studiem v rámci Erasmu, ale je to již 15 let a tak stálo za to, znovu se procházet uličkami a nechat na sebe působit atmosféru tohoto města světel.

Následující přehled zajímavých míst je řazen dle abecedy, ne podle významu, který je místům obecně přisuzován.

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Centre Pompidou

Centre Pompidou je podle mě jedním z těch míst, která si možná necháte až na druhou návštěvu Paříže. Je známé, ale pokud nejste milovníkem moderního umění, nebo vás neláká jeho svébytná architektura, asi zamíříte nejdříve za jinými pamětihodnostmi.

Celým názvem Centre national d’art et de culture Georges-Pompidou vyniká již na první pohled svou výjimečnou budovou postavenou v 70. letech 20. století. Zatímco pařížské obytné domy mají jednotný styl, tato budova je originální tím, že všechny její rozvody jsou vedeny po vnější straně, stejně jako ocelová konstrukce, která je přiznaná.

Až se vynadíváte na budovu z vnějšku, zamiřte dovnitř a vydejte se prozkoumávat svět moderního umění. Vstupenka do stálé expozice, která se nachází ve 4. a 5. patře, stojí dospělého 15 EUR. První neděli v měsíci se na ni ale můžete vypravit zcela zdarma. Za zmínku stojí i výhled, který budete mít na Paříž z terasy.

Champs-Élysées a Vítězný oblouk

Vítězný oblouk
Vítězný oblouk

Champs-Élysées je asi tím nejznámějším bulvárem Paříže. Zpívá se o něm v písních, rozsvěcení vánoční výzdoby je očekávanou událostí, najdete zde luxusní butiky, restaurace a kavárny.

Spojuje Place de la Concorde a Vítězný oblouk (Arc de Triomphe). Ten byl postaven mezi roky 1806 – 1836, aby připomínal Napoleonovo slavné vítězství v bitvě u Slavkova.

Na Vítězný oblouk můžete vystoupat a užít si vyhlídku na město. Kvůli zájmu o prohlídku se doporučuje zakoupit si vstupenky (cena 13 EUR pro dospělého) předem na určitý čas. Můžete tak provést na těchto stránkách.

Champs-Élysées určitě stojí za procházku a pokud se vám to poštěstí, doporučuji zažít zde závěr Tour de France. To se podařilo nám v roce 2022 a zážitek to byl skvělý.

Eiffelova věž

Ikona Paříže, její rozpoznávací znamení, ocelová dáma… Na Eiffelovu věž (la tour Eiffel) si při první návštěvě Paříže budete pravděpodobně chtít vystoupat a užít si výhled na město. Pokud by vás odradily třeba fronty u vstupu, i tak si ji můžete prohlédnout buď z náměstí Trocadéro, nebo naopak z Martových polí. Především Trocadéro je velmi populární mezi instagramery a svatebními páry z Asie, kteří se zde snaží zachytit ty nejkrásnější momenty.

K věži můžete přijít dvěma vstupy, které se nacházejí směrem k Martovým polím. U Seiny jsou pak východy. Nejdříve projdete bezpečnostní kontrolou a už zde se rozdělují řady návštěvníků mezi ty, kteří si pořídili vstupenku předem a těmi, kteří ji zakoupí až u pokladen. Dále pak záleží, zda se vydáte na věž pěšky po schodech, nebo pojedete výtahem. A v neposlední řadě, zda se chcete podívat až na samotný vrchol věže (dostupný jen výtahem), nebo do 2. patra, které je přístupné výtahem a pěšky.

Podle toho se liší ceny vstupného a také místo odkud můžete na věž vstoupit. Pokud chcete jít pěšky, budete vycházet od jižního pilíře. Z toho východního a západního se pak dostanete nahoru výtahem. Pokud se chcete podívat až na vrchol věže, tak nespoléhejte na zakoupení vstupenek na místě, ale pořiďte si je on-line předem.

Informace o cenách vstupného a otevírací době naleznete zde. Jen ve zkratce – dospělý zaplatí za výtah do 2. patra 17,10 EUR. Pokud si nejste jistí, jak se k věži dostat a kudy vstoupit, případně jak funguje elektronická vstupenka, podívejte se zde.

Invalidovna

Invalidovnu (Hôtel National des Invalides) rozeznáte v panoramatu Paříže relativně snadno. Její zlatá kopule vyniká mezi střechami okolních domů. Jedná se o místo posledního odpočinku císaře Napoleona Bonaparteho, sídlí zde Muzeum armády a část komplexu i nadále slouží k zotavení válečných veteránů.

K Invalidovně se můžete vydat procházkou od Eiffelovy věže, je to zhruba 20 minut a projdete při tom Martova pole. Na lavičkách pod stromy si můžete dopřát odpočinek před dalším objevováním. Před vstupem do areálu vás čeká rychlá bezpečnostní kontrola, ale nemusíte se bát, nejsou zde fronty. Vstupenka do muzea stojí pro dospělého 14 EUR a v ceně je zahrnuta jak návštěva Napoleonovy hrobky, tak i vstup do Muzea armády a rovněž na dočasné výstavy.

Prošli jsme si všechna tři místa, ale v samotném Muzeu jsme si vybrali pouze některé sály. Pokud vás zajímá historie, vyhraďte si na návštěvu klidně i půl dne. My jsme zde strávili téměř tři hodiny. Občerstvit se můžete v restauraci, nebo kavárně, která je součástí komplexu.

Katedrála Notre-Dame

Katedrála Notre-Dame je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších památek v Paříži a vůbec celé Francie. Byla vystavěna v rozmezí 12. – 14. století v gotickém slohu. Najdete ji na ostrově Île de la Cité na Seině. Momentálně je v rekonstrukci po požáru v roce 2019 a její znovuotevření je naplánováno na rok 2024.

Lucemburské zahrady

Lucemburské zahrady (Jardin du Luxembourg) najdete v 6. obvodu blízko Sorbonny. Z metra vystoupíte třeba na zastávce Odéon nebo Saint-Sulpice. Do zahrad je vstup volný. Rozkládají se kolem Lucemburského paláce (Palais du Luxembourg), který je sídlem senátu.

Montmartre a Sacré-Cœur

Kdo by neznal Montmartre alespoň z názvu slavného filmu o Amélii. Tato čtvrť bývala v minulosti oblíbeným místem umělců, nyní zde proudí návštěvníci za prohlídkou baziliky Sacré-Coeur. A protože se nachází na nejvyšším bodě Paříže, nabízí také skvělý výhled na město. Kromě toho, že se zde vydáte pěšky, můžete využít i lanovku. Na mapě pak hledejte “Funiculaire Gare Basse”, která je nástupní stanicí.

Do baziliky se můžete podívat zdarma a to každý den mezi 6:30 a 22:30. Nicméně počítejte s dlouhými řadami, protože každý návštěvník musí projí bezpečnostní kontrolou. Více informací najdete zde.

Poblíž baziliky je známé náměstíčko Place du Tertre, kde vám pouliční malíři nakreslí portrét a můžete zde utrácet za suvenýry. Ty jsou ale v každém obchodě stejné, vyrobené všude jinde než ve Francii, a tak pokud zatoužíte po něčem trochu více francouzském, doporučuji sejít dolů na ulici Rue de Steinkerque 8 a zastavit se v obchůdku Savonnerie de Montmartre. Nezapomeňte se pak projít i ke slavnému kabaretu Moulin Rouge, který najdete blízko zastávky metra Blanche.

Muzea

Společně s Centrem Pompidou patří Musee du Louvre a Musee d’Orsay mezi nejznámější pařížská muzea. Pokud chcete získat komplexní přehled o vývoji výtvarného umění, není nic jednoduššího, než začít expozicemi v Louvru, následně navštívit Orsay a na závěr si nechat Centrum Pompidou.

Musee d’Orsay

Musee d’Orsay je must-see zastávkou pro všechny milovníky francouzského impresionismu. Zabývá se totiž především uměleckými díly, které vznikly od poloviny 19. století po první světovou válku. Najdete jej na břehu Seiny a můžete se k němu vydat například od Louvru. Budova měla původně sloužit jako nádraží a tak vás na ní zaujmou veliké hodiny. Zajímavé pak je podívat se jejich ciferníkem ven na Paříž.

Uvnitř vás čeká hlavní sál s výstavou soch, ze kterého pak odbočujete do vedlejších chodeb a místností s obrazy. Vrcholná díla impresionismu jsou pak umístěna v nejvyšším patře a právě zde je také nejvíce lidí. Pokud si chcete zakoupit suvenýr na památku, můžete tak učinit jednak v obchodu dole při vstupu, nebo pak nahoře.

Muzeum je otevřeno od úterý do neděle mezi 9:00 – 18:00, v pondělí je zavřeno. Vstupné pro dospělého vyjde na 16 EUR. Neměli jsme vstupenky zakoupené předem, takže jsme čekali venku ve frontě, ale ta ubíhala rychle. Informace o otevírací době a vstupném najdete zde.

Musée du Louvre

Pravděpodobně nejznámější muzeum Paříže – Louvre – patří mezi must-see objekty. I kdyby jen proto, abyste se mohli podívat na Mona Lisu Leonarda da Vinciho. Upřímně ale doufám, že vás toho zajímá více a využijete možnosti procházet sály s obrovskými sbírkami uměleckých děl. Jsou zde kolekce ze starověkého Řecka, Říma i Egypta, ale stejně tak umění z Afriky, Asie nebo Ameriky. Malířská díla mají své vlastní sály dle zemí původu, ať už Francie, Itálie nebo severní Evropy. To samé pak platí i pro díla sochařů.

Vstupenky stojí 15 EUR pro dospělého na místě a 17 EUR, pokud je zakoupíte předem on-line. Opět se zde návštěvníci rozdělují do řad a může se stát, že v okamžiku naplnění kapacity muzea budete muset čekat déle venku, pokud byste si tedy vstupenku kupovali až na místě. Muzeum je otevřeno každý den s výjimkou úterý. Otevírací dobu stejně jako informace o vstupném naleznete zde.

Od muzea se pak můžete vydat do Tulerijských zahrad. Ty jsou oblíbeným místem odpočinku Pařížanů a tak neváhejte je napodobit. Kupte si bagetu a kousek sýra a posaďte se na lavičky ve stínů stromů. Až se občerstvíte, pokračujte k náměstí Svornosti (Place de la Concorde) a dál k mostu Alexandra III a Invalidovně.

Pantheon a Sorbona

Nedaleko Lucemburských zahrad se můžete projít kolem komplexu budov Pařížské univerzity, který je známý jako Sorbona (La Sorbonne). Od ní se pak vydejte k Pantheonu, který je dominantou Latinské čtvrti. Jsou v něm uloženy ostatky slavných francouzských malířů a vědců.

Zajímavé obchůdky a galerie

La Boutique Aux 2 Balais

Toto je trochu netradiční tip. Nedaleko zastávky metra Rome (61 Boulevard des Batignolles, 8. obvod) se nachází obchůdek jako stvořený pro všechny milovníky Harryho Pottera. Narazili jsme na něj náhodou a ráda vám jeho návštěvu doporučím. Nejedná se o velkou prodejnu, ale srdce fanouška zde poskočí radostí. Otevřeno je zde od pondělí do soboty mezi 10:00 a 19:00.

Další informace o obchůdku najdete zde.

Shakespeare and Company

Knihkupectví Shakespeare and Company

Toto knihkupectví je mezi milovníky knih asi tím nejvíce zmiňovaným a o jeho popularitě svědčí i fronta, kterou musíte vystát, pokud se chcete dostat dovnitř.

Pokud pak nakoupíte, budete hrdě nosit své věci v plátěné tašce nesoucí jméno tohoto obchůdku. Přiznám se, že jsem na to čekání nebyla dost trpělivá, takže vlastní zážitek nemám.

Otevřeno je zde mezi 10:00 a 20:00, v neděli je pak otevírací doba 12:00 – 19:00. Knihkupectví najdete kousek od zastávky metra Saint-Michele Notre-Dame a jeho návštěvu tak můžete spojit s cestou ke slavné katedrále.

Galeries Lafayette Haussmann

Pro milovníky nakupování, ale nejen pro ně, zde uvádím nákupní galerii Lafayette. Najdete ji hned vedle Opery, na protější straně ulice a tvoří ji 3 obchodní domy. Ten jeden je věnován pánské módě (homme store) a je trochu “obyčejnější”, zatímco ten druhý (coupole store) je věnován nákupům pro ženy. Třetí z nich je pak věnován jídlu a domácnosti.

Právě Coupole store vám nabídne pohled na krásnou prosklenou kupoli a můžete se projít po skleněném chodníku (glass walk). Ten byl bohužel v době naší návštěvy uzavřen.

Můj přehled určitě neobsahuje zdaleka všechna známá místa a o těch méně navštěvovaných se už ani nezmiňuji. Stejně tak jsem zde neuvedla žádné restaurace, či kavárny, nebo pekárny které stojí za pozornost. Která jsou vaše oblíbená místa v Paříži? Dejte mi vědět dolů do komentářů 🙂

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás