Zažijte Paříž jinak – na 3 způsoby.

Paříž už jste navštívili a hlavní pamětihodnosti a muzea znáte? Možná tentokrát chcete objevit nová místa, kam nechodí davy turistů, nebo se pokochat luxusem. Pokud je to váš případ, tady jsou mé tři tipy jak zažít Paříž jinak.

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Kam jít, když… nechcete potkat davy turistů.

Pokud jste již stihli navštívit hlavní pamětihodnosti a zajímavosti Paříže a jste přesycení množství turistů a otrávení čekáním ve frontách, mám pro vás 4 tipy na místa, která můžete navštívit.

Invalidovna

Prvním je Invalidovna, která se nachází zhruba stejně daleko od Eiffelovy věže jako od Tour de Montparnasse v 7. obvodu. Obě tyto věže jsou známé a navštěvované (samozřejmě Tour de Montparnasse daleko méně) a při příležitosti jejich návštěvy pak můžete dojít / dojet k Invalidovně (nejbližší zastávka metra je Varenne na lince 13 nebo La Tour-Mauborg na lince 8).

Invalidovnu nechal postavit Ludvík XIV pro válečné veterány a k tomuto účelu se částečně využívá dodnes. Kromě toho zde ale máte možnost navštívit Muzeum armády nebo Napoleonovu hrobku.

Při naší návštěvě jsme nenarazily na žádné davy turistů, jen těsně před desátou hodinou, než byl umožněn vstup, se vytvořila kratší fronta před bezpečnostní kontrolou (ano, i tady musel člověk ukázat co má v tašce). Potom už se můžete buď jen projít areálem, nebo si koupit vstupenku za 12 EUR a navštívit jednotlivé expozice.

Pokud se rozhodnete jen pro procházku uvnitř monumentu, není potřeba platit žádné vstupné. Na oficiálních stránkách se uvádí, že areál je otevřen od 7:30 a jen expozice až od 10:00, ale nás dříve než v deset hodin dovnitř nepustili, takže bych na tu dřívější dobu nespoléhala.

Tour de Montparnasse

Pokud neznáte Tour de Montparnasse, tak vězte že je odtud krásný výhled na Paříž, kdy si budete moci prohlédnout i Eiffelovu věž v celé její kráse. Na rozdíl od návštěvy “Eiffelovky” ale nemusíte čekat dlouho v řadě na vstup a nebudete si připadat zahlcení ostatními návštěvníky.

Rychlovýtahem se dostanete do 56. patra, kde je kavárna, prodejna suvenýrů a toalety a pěšky pak vyjdete ještě výše na plošinu, kde už se můžete kochat pohledem na celou Paříž. Zastávka metra je blízko, je to Gare Montparnasse, kde stojí vlaky RER a linky metra 4, 6, 12 a 13.

Lucemburské zahrady

Pokud budete na Montparnassu, vydejte se i do Lucemburských zahrad v 6. obvodu a projděte se jimi, nebo si jen sedněte na lavičku a sluňte se. Ani tady jsme skoro nenarazily na turisty, zahrady jsou už asi stranou hlavních památek a ne tak vyhledávané. Když se budete chtít přiblížit metrem, tak v okolí najdete tři zastávky na různých linkách – Rennes na lince 12, Saint-Sulpice na 4 a Odéon na 4 a 10.

Hřbitov Père-Lachaise

Ve 20. obvodu se nachází tento nejznámější pařížský hřbitov. Turisty sem láká možnost prohlédnout si náhrobky slavných osobností. Nicméně procházet se zde budete ještě pořád relativně v poklidu.

Kam jít, když… se chcete pokochat luxusem.

Možná ani nebudete nakupovat, ale jen se chcete pokochat pohledem na krásné oblečení, doplňky apod. v elegantních obchodech. V tom případě máte v Paříži bezpočet možností.

Le Bon Marché

Pokud budete v 6. nebo 7. obvodu, třeba při prohlídce Invalidovny či Tour de Montparnasse, vydejte se do Le Bon Marché. Jedná se o nejstarší obchodní dům v Paříži a nachází na Rue de Sèvres. Nejbližší zastávkou metra je pak Sèvres – Babylone na lince 10 a 12.

Galeries Lafayette Paris Haussmann

Druhým tipem je Galeries Lafayette Paris Haussmann, obchodní dům, který můžete navštívit, pokud budete blízko Louvre nebo Opery Garnier. Od Louvru k němu dojdete za cca 20 min, metrem pak lze přijet na zastávku Opéra (linka 3, 7 a 8) nebo Chaussée d’Antin La Fayette (linka 7 a 9).

Když budete stát na chodníku, zjistíte, že vidíte tři budovy, které tvoří tento nákupní dům. Pokud chcete vidět kupoli, musíte se vydat do toho hlavního, označeného jako Magasin Principal.

I obchodní dům Hausmann vás ohromí luxusními značkami, které zde mají své butiky, ale kromě toho v něm můžete obdivovat i nádhernou skleněnou kupoli ve stylu art deco a projít se pod ní po proskleném chodníku a vyfotit se tam.

Ulice a bulváry

Rue de Rivoli

Krásným zbožím ve výlohách se můžete kochat i na nejluxusnějších adresách, které v Paříži jsou především na:

  • Avenue des Champs-Élysées,
  • Rue Saint-Honoré,
  • Saint-Germain-des-Prés a
  • Rue de Rivoli.

Poslední zmiňovaná vede od Place de la Concorde, podél Tuilerijských zahrad, Louvru až k radnici Hôtel de Ville a naproti na ostrově se nachází katedrála Notre-Dame. Procházka po ní vás tedy provede i kolem těchto populárních míst.

Kam jít když… chcete pryč z Paříže.

Na návštěvu Versailles se vypraví asi každý, kdo bude v Paříži déle než den. Doprava tam je velmi jednoduchá, můžete totiž cestovat vlakem a za půl hodiny budete vystupovat na nádraží ve Versailles. Jízdenka tam stojí 3,55 EUR, takže zpáteční vás vyjde na 7,1 EUR a výhodou je, že platí dvě hodiny a stačí vám tedy jak na dopravu metrem, tak i pak při přestupu na vlak.

Pozor – jízdenku si určitě nechejte u sebe a neztraťte ji, protože při vycházení z nádraží vás čeká její kontrola.

Zámek ve Versailles a městečko

Každopádně, když už budete ve Versailles a prohlídnete si zámek a zahrady (pozor, v pondělky je zámek zavřený, dostanete se pouze do zahrad), zamiřte i do samotného městečka na trh Notre-Dame. Je otevřený každý den (opět kromě pondělí) a můžete zde nakoupit čerstvé potraviny a květiny nebo občerstvení jako třeba galetky.

Dalšími tipy na místa, která jsou mimo Paříž jsou pak:

Doufám, že pro vás byla alespoň jedna informace v příspěvku užitečná a že vám pomůže užít si pobyt v Paříži. Která místa máte v Paříži oblíbená? Napište mi do komentářů níže.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás