Tipy na 3 historická města Bavorska

Chtěli byste vyrazit na výlet za hranice západních Čech a nejste si jistí, kam se vydat? Tady jsou mé tři tipy na krásná německá města. Ta jsem měla příležitost poznat při několika návštěvách Bavorska: Coburg, Bamberg a Würzburg. Z Rozvadova je to cesta na dvě až tři hodiny a čekají na vás zámky, kláštery nebo nádherné zahrady.

Coburg

Možná jste sledovali seriál Viktorie, nebo si pamatujete ještě z hodin dějepisu nebo angličtiny, že manželem britské královny byl princ Albert Sasko-Kobursko-Gothajský. Právě toto město, které leží téměř na severní hranici Bavorska, patřilo jeho rodu. Coburg má zhruba 42 tisíc obyvatel, je to tedy malé město. Přesto toho nabízí hodně ke shlédnutí.

V centru města se nachází náměstí Marktplatz s radnicí. Kousek od něj se pak vydáte pěšky k zámku Ehrenburg a ještě malinko dále je divadlo. To je vyhlášené svou operní scénou a tak pokud byste měli možnost navštívit představení, určitě to doporučuji. Bavorskou kuchyni můžete vyzkoušet například v restauraci Goldenes Kreuz nebo třeba Loreley. Kdyby vás přesto lákalo třeba sushi, tak na to se vydejte do Michida.

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Nepřehlédnete ani středověkou pevnost Veste, která je posazena na kopci. Dojdete k ní pěšky, pokud se od zámku Ehrenburg vydáte zahradami Hofgarten. Až nahoru je to zhruba půlhodinová procházka. Buď se budete jen kochat výhledem na okolní krajinu a projdete si pevnost kolem dokola, nebo můžete navštívit i vnitřní prostory. Zajímavostí je, že zde kdysi pobýval Martin Luther.

Více informací o městě získáte například zde.

Bamberg

Zhruba 50 km jižněji od evangelického Coburgu se nachází katolické město Bamberg, které má přes 70 tisíc obyvatel. Kromě toho, že se zde nachází spousta památek, je známé také jako Malé Benátky. Rozkládá se totiž mezi rameny řeky Regnitz. Rovněž je od roku 1993 zapsáno na seznamu dědictví UNESCO a to díky svým historickým čtvrtím.

Pokud se do Bambergu vydáte autem, doporučila bych vám jej zaparkovat v podzemních garážích Altstadt na Geyerswoerthstrasse. Nachází se zde také infocentrum. Odtud pak můžete pěšky vyrazit na prohlídku města. Co byste neměli určitě vynechat:

  • Starou radnici
  • Katedrálu Bamberger Dom
  • Novou rezidenci
  • Klášter Michelsberg.

Dobře najíst se můžete například v restauraci Bolero, kam místní chodí na tapas. Je nedaleko zmíněného parkoviště. Přímo u něj je pak restaurace Aposto a na italskou pizzu si může dojít nedaleko do Salina. Pokud byste chtěli mít autentický zážitek z pravé německé Biergarten, tak se vydejte do Wilde Rose Keller.

Bamberg je proslavený svým “uzeným” pivem Schenkerla. Správně bych měla napsat “nakuřovaným”. Dejte si jej ve stylové restauraci, která je součástí pivovaru.

Více informací o městě získáte například zde.

Würzburg

Posledním městem, která vám chci představit je Würzburg. Je tím nejzápadnějším ze tří zmíněných měst a také tím největším, má zhruba 128 tisíc obyvatel. Stejně jako v Bambergu, i tady najdete památky zařazené na seznam světového dědictví UNESCO. Jedná se o Würzburskou rezidenci, která je sídlem biskupa.

Kromě Rezidence určitě stojí za to navštívit pevnost Marienberg. K ní dojdete z centra města přes kamenný most Alte Mainbrücke. Würzburg je obklopen vinicemi a tak si můžete procházku k pevnosti zpříjemnit sklenkou vína. Místní specialitou je odrůda Silvaner a asi nejtypičtější značkou vína pak Bürgerspital.

Za zmínku stojí určitě festival Mozartfest. Ten se ve Würzburgu koná již přes 100 let a koncerty se odehrávají například i v prostorách Rezidence a jejich zahrad.

Více informací o městě získáte například zde.

Navštívili jste některé z těchto měst? A jak se vám líbilo? Napište mi do komentářů.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás