Objevte krásy rakouského Salzburgu: průvodce městem Mozarta

Pokud se vydáte na dovolenou do srdce rakouských Alp, oblasti Zell am See a Kaprunu, určitě nevynechejte možnost navštívit historické město Salzburg. To je známé jako rodiště hudebního skladatele Wolfanga Amadea Mozarta. Nabízí toho ale ke shlédnutí mnohem více, než jen jeho rodný dům a muzeum.

My jsme se do Salzburgu vypravili na jednodenní výlet právě v rámci dovolené v Zell am See. Autem je to cca 1,5 hodiny po vedlejších silnicích a část cesty vede přes Německo.

Abychom nemuseli zajíždět do centra a hledat tam parkování, přijeli jsme na parking P + R Salzburg Süd. S placením v automatu nám ochotně pomohl hlídač parkoviště. Vybírali jsme totiž kombinované parkovné, ne hodinové.

V ceně parkování 15 EUR pak byla i jednodenní jízdenka na autobusovou dopravu až pro 5 osob. Zastávka autobusu Salzburg Alpensiedlung P+R se pak nacházela hned vedle parkoviště a z ní jsme se vydali linkou č. 3 do centra města. Vystoupili jsme na zastávce Salzburg Makartplatz. Cesta trvá cca 17 min. Autobusové linky a zastávky si můžete prohlédnout na těchto stránkách.

Chci dovolenou v Rakouských Alpách

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Salzburg se nachází nedaleko hranic s Německem a rozkládá se kolem řeky Salzach. Jedná se o čtvrté největší město Rakouska a jeho historické jádro je zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Právě kolem tohoto centra jsme se pohybovali. Od zastávky Makartplatz jsme přešli přes most Staatsbrücke.

Historické centrum

Čeho si všimnete hned při přechodu přes řeku je barevné sladění budov v centru. Téměř všechny jsou v pudrových odstínech a vytvářejí tak krásné panorama. Od mostu projděte branou a dejte se doprava do uličky Getreidegasse. Ta vás zavede jednak k Mozartovu rodnému domu a také se považuje za tepnu starého města. Na druhou stranu byste se vydali ke staré radnici a ke katedrále.

Když budete unaveni procházkami, projděte některým z průchodů na maličké náměstí Universitätsplatz a kupte si v některém ze stánků obložený preclík. Na co určitě nesmíte zapomenout jsou čokoládové bonbony, Mozartovy koule. Ty prý jediné právě jsou od firmy Fürst a ve městě je několik jejich prodejen.

Salzburský dóm (katedrála sv. Ruperta a Virgila)

Tato barokní katedrála je jednou z dominant města a její věže se tyčí vysoko nad okolní střechy. Prohlédnout si můžete její vnitřní prostory, informace o otevírací době a cenách vstupného naleznete zde.

Před tímto dómem se rozkládá Residenzplatz s kašnou. V jeho rohu uvidíte i památník “Book Skeleton”, který je zde jako připomínka pálení knih v roce 1938. O kousek dále pak je Mozartplatz se sochou slavného skladatele.

Pevnost Hohensalzburg

K této pevnosti se můžete nechat vyvést lanovkou (informace zde), nebo se tak jako my, vydat uličkami města po svých. Odměnou vám bude nádherný výhled na město. Dovnitř pevnosti se ale bez vstupného nepodíváte ani na nádvoří. Informace o otevírací době a cenách vstupného naleznete zde.

Zahrady a zámek Mirabell

Pokud přejdete řeku Salzach zase zpátky směrem k autobusové zastávce, kde jste vystoupili, můžete se vydat do zahrad zámku Mirabell. Vstup do zahrad je zdarma a alespoň podle oficiálních informací by toto mělo platit i pro zámek. Ten jsme ale nenavštívili, takže to nemůžu potvrdit.

Mozartův rodný dům

Salzburg je neodmyslitelně spjatý s osobou Wolfganga Amadea Mozarta, který se zde narodil a vyrůstal. Ve městě najdete jeho rodný dům a poblíž zastávky Makartplatz také dům ve kterém později jeho rodina bydlela. V obou jsou nyní muzea.

Kromě těchto míst nabízí Salzburg i další pamětihodnosti a muzea, na těchto stránkách najdete jejich přehled.

Navštívili jste Salzburg? Která místa k návštěvě byste doporučili? Dejte mi vědět do komentářů 🙂

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás