Bitva u Slavkova – tři místa spojená s Napoleonem I.

Bitva u Slavkova, nebo také Bitva Tří císařů byla pro Napoleona velmi významnou. V Paříži jste si nemohli nevšimnout nejrůznějších míst nesoucí německé jméno Slavkova – Austerlitz. Ať už je to nádraží, vlaková zastávka nebo sloup. Napoleon byl na toto své vítězství patřičně hrdý a připomínal jej.

O co tedy ve zkratce šlo? 2. prosince roku 1805 proti sobě bojovaly armády Francie a na druhé straně pak Ruska a Rakouska. Více se o této bitvě můžete dočíst třeba zde, na stránkách slavkovského zámku. Právě z balkonu tohoto zámku ohlásil Napoleon své vítězství, ale bitva samotná se odehrávala na jiných místech.

Podrobné informace o tomto boji, jako i o tom, co mu předcházelo a jak ovlivnil další vývoj v Evropě, si můžete přečíst zde a v testu si ověřit i své znalosti.

A tak kromě Slavkova samotného, stojí za to navštívit i návrší Žuráň a Mohylu míru na Prackém kopci. Tato tři místa jsou od sebe celkem vzdálená, takže doporučuji naplánovat si cestu autem a postupně je objet.

Chci ubytování na jižní Moravě

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

vrch Žuráň

K návrší se dostanete odbočkou z dálnice na motorest Rohlenka a dále pak po vedlejší silnici 430 směrem na Brno. Ukazatel vás pak navede k malému parkovišti u návrší. Jen tedy pozor, je to jedna šipka, žádná velká upozornění, tak pozor, abyste odbočku neminuli.

Na tomto místě byl Napoleon na počátku bitvy. Na parkovišti je umístěna cedule informacemi o místu a další se nachází i dole u cesty. Více se o Žuráni můžete dočíst například tady nebo třeba zde.

Měděná deska zobrazuje, jak byla vojska rozestavěna v den bitvy a je zde i slavný Napoleonův citát, kterým povzbuzoval své vojáky.

“Vojáci! Můj národ přivítá vás s radostí a stačí řeknete-li: byl jsem v bitvě u Slavkova, aby se odpovědělo: hle, hrdina.”

Mohyla míru na Prackém kopci

Když projedete obcí Prace a vyšplháte se do kopce, můžete nechat auto na parkovišti a pěšky se už pak jen kousek vydat k vrcholu, kde najdete památník – Mohylu míru.

Ten má připomínat padlé vojáky. Z vrcholu kopce je rozhled do krajiny a na místa, kde se bitva odehrávala. Vedle památníku je i přízemní budova, kde se můžete občerstvit v kavárně. Na stránkách Muzea Brněnska se také dozvíte o stálé expozici, která zde je a o cenách vstupného.

Zámek Slavkov u Brna

A do třetice si nenechte ujít návštěvu zámku Slavkov u Brna. My jsme nebyli uvnitř na prohlídce, z časových důvodů jsme si jej prohlédli zvenčí a prošli se jeho zahradami, které jsou volně přístupné. Zámek je postaven v baroknímu slohu a je opravdu krásný. Na webových stránkách je prezentován jako “kousek Francie u Brna” a já s tím plně souhlasím. Zahrady jsou doplněny i vodními plochami s vodotrysky a tak se ještě malinko více podobají těm u francouzských zámků.

Jaká další místa, v souvislostí s bitvou u Slavkova, byste doporučili k návštěvě? A jak se vám líbí zámek Slavkov? Dejte mi vědět do komentáře.

Další tipy na výlety po Česku najdete pak zde.

2 comments
Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás