Ostrava – Dolní oblast Vítkovice

Dolní oblast Vítkovice (DOV) je známá především díky tomu, že se tady každoročně koná festival Colours of Ostrava. Za návštěvu ale tato technická památka stojí i z jiných důvodů a kdykoliv v průběhu roku.

Dolní oblast Vítkovice je národní technickou památkou, kterou tvoří několik částí. Jejich aktuální přehled najdete na stránkách DOVu.

Každý si zde vybere to, co jej zajímá. Děti budou nadšené především ze Světa techniky a odrostlejší pak bude bavit i prohlídka areálu.

Tady je několik mých tipů, kam se vydat a co vidět:

Chci ubytování na severní Moravě

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Hornické muzeum v Landek Parku

Ať už bude hezky nebo ošklivo, vydejte se na návštěvu dolu Landek. Prohlídka „Jednou nahoře, jednou (v)dole“ se skládá ze dvou částí. První je o báňském záchranářství a trvá cca hodinu. Po ní pak následuje prohlídka důlní expozice, která trvá zhruba stejně dlouho. Ta první část prohlídky představuje prostředky a techniky používané báňskými záchranáři, od těch nejstarších až po ty nyní používané.

Po téhle části pak prohlídka pokračuje sfáráním do dolu. Není se čeho bát, je to pouze cca 6 metrů pod povrchem. Zde návštěvník prochází šachtami a výklad zkušeného pana průvodce doplňuje informace o tom, jak fárání probíhalo. Například jaká byla a jsou jeho rizika, jak se vyvíjela těžba v Ostravsko-Karvinském revíru a podobně.

Balet v Gongu

Možná by vás nenapadlo vydat se do auly Gong na balet. V prosinci 2018 zde Royal Moscov Ballet uváděl Labutí jezero a také Russian Classical Ballet tu vystupoval s Louskáčkem. Byla jsem nadšená ze samotného prostředí Gongu, protože se mi líbil jeho industriální styl a to, jak bylo provedeno celé to přebudování plynojemu v kulturní stánek.

Pokud byste se chtěli do Gongu vypravit na balet nebo cokoliv jiného, doporučuji sledovat např. Ticketportal a zadat si do vyhledávání Multifunkční aula Gong. Na stránkách DOV jsou sice zobrazeny akce, které v areálu probíhají, nejsou tam ale zdaleka všechny a právě třeba o baletu se tam nedozvíte.

Vysokopecní okruh

Do DOV se vydejte prozkoumat Vysokopecní okruh, který je spojený s návštěvou Bolt Tower. Pokud byste na prohlídku chtěli jít, můžete si lístky rezervovat a koupit přímo na portálu DOV. Parkovat můžete přímo v areálu blízko Informací, kde si vyzvednete lístky a kde prohlídky začínají.

Právě tady si vás vyzvedne průvodce a vyfasujete barevné bezpečnostní helmy, které vás jednak mají chránit a také slouží k tomu, aby bylo jasné, do které skupinky patříte, běžně jich totiž ve stejnou dobu vychází několik. Zatím jsem zažila skupiny po cca 15 lidech a to je myslím tak akorát.

Berte v úvahu počasí. Po celou dobu budete procházet venkem a tak se podle toho oblečte.

Byla jsem na dvou prohlídkách a měli jsme různé průvodce. Líbilo se mi, že od každého jsem se dozvěděla trošku něco jiného. Zatímco první pan průvodce nám povykládal o historii Vítkovic a železáren, druhá paní průvodkyně mluvila například více o výrobcích, pro které byly Vítkovické železárny známé.

Věděli jste třeba, že nýty použité na Eiffelově věži nebo Harbour Bridge v Sydney, pocházejí právě odtud? Po úvodním slově pak pokračuje prohlídka na venkovním prostranství. Zde vám průvodce představí celý systém fungování vysoké pece (proces výroby železa není zdaleka jen o ní). Krátce se zastavíte i u vagonů, které se používaly pro odvoz vyrobeného železa a strusky z pece.

Tato část prohlídky zabere zhruba jednu hodinu. Následně se vydáte k vysoké peci, které byla nahoře přistavena Bolt Tower. V zimě se nedá použít výtah, protože by hrozilo jeho poškození a vyšli jsme proto nahoru pěšky po schodech.

Po zbytek roku už to ale možné je a tak se nahoru dostanete výtahem, který nahradil původní skipové vozíky. Ty dříve vyvážely do pece rudu a koks a teď se tam místo nich vozí návštěvníci. Z pece se pak ale schází pěšky a proto je dobré na to myslet, pokud třeba trpíte závratěmi, nebo máte potíže s pohybem po schodech.

Bolt Tower

Samotná Bolt Tower pak má několik pater. Začíná se na třetím, kde můžete shlédnout výukové video o tom, jak vysoká pec funguje. V pátém patře je pak možnost se občerstvit v Bolt Café a pokud si chcete prohlídnout Ostravu pěkně z výšky a dohlédnout až na Beskydy, můžete se vydat ještě výše do, tuším, že sedmého patra. V kavárně si pak můžete dopřát něco dobrého a v teple se kochat výhledem.

Nicméně protože je Dolní oblast Vítkovice a tím pádem i kavárna populární, obzvlášť v létě se doporučuje zajistit si dopředu rezervaci míst. Mimochodem, do kavárny se můžete vydat i bez nutnosti absolvování prohlídky vysokopecního okruhu. I v tomto případě se ale musíte nejdříve dostavit na informace. Zde si vás vyzvedne průvodce a vezme vás k výtahu, kterým můžete jet pouze doprovázeni personálem.

Uvnitř vysoké pece

Nahoře v Bolt Tower je rozchod na cca půl hodiny, po kterém následuje ještě prohlídka vnitřku vysoké pece (praktické info – zatímco první část prohlídky je po rovině a na Bolt Tower se vyvezete výtahem, od ní dolů pak scházíte po schodech a člověk by s tím měl počítat).

Po sestupu dolů k základně vysoké pece je možné si prohlédnout její vnitřek, což je opravdu unikátní. Pokud si to pamatuji dobře, tak v České republice jsou nyní funkční pouze dvě vysoké pece. A to v Arcellor Mittal a další dvě v Třineckých železárnách. Úplně na závěr se pak podíváte ke dnu pece, kde se dříve prováděl odpich.

Po něm již vytékalo z pece železo a struska do připravených vagónů. Ještě pro úplnost – kromě Vysokopecního okruhu je možné si vybrat i Uhelný okruh, který probíhá pouze na povrchu (oproti Landeku). Plus, jak jsme se dozvěděli od paní průvodkyně, chystá se do budoucna i okruh věnovaný koksárenství.

Navštívili jste DOV? A jak se vám tu líbilo? Napište mi dolů do komentářů.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás