Prozkoumejte Kroměříž pěšky. Co ještě vidět kromě zámku a zahrad?

Na webu určeném pro návštěvníky města jsem objevila trasy, které přináší tipy na zajímavá místa. Protože zámek a zahrady jsem již celkem znala, vybrala jsem pro nás trasu druhou, po stopách židovské historie. Tou jsme se při naší procházce inspirovali.

Kroměříž po trase se zajímavostmi

Šli jsme opačným směrem, než je popsáno na webu. Auto jsme tak nechali na parkovišti na ulici Vejvanovského a vydali se směrem ke Kulturnímu domu, kde je první zastavení. Na opačné straně od parkoviště je Zámecká zahrada, takže pokud byste se chtěli vydat nejdříve tam, je to také kousek.

My jsme ale pokračovali od památníku, jehož autorem je Olbram Zoubek, dále do města a hledali jsme kameny zmizelých. Ty první se nacházejí před budovou bývalé židovské radnice. Pokud vás zajímá význam kamenů, můžete se o nich dočíst třeba tady.

U zbytků zdi, která oddělovala židovské ghetto od zbytku města, jsme hledali domek kata, který zde měl kdysi bydlet 🙂

Další z kamenů se pak nacházejí v ulici Vodní. Ta patří mezi ty nejhezčí ulice v Kroměříži a tak se nekoukejte jen pod nohy při hledání kamenů, ale rozhlédněte se i kolem sebe. O ulici se můžete dočíst více např. zde. Ulice se nahoře stáčí doprava a vede na Velké náměstí, kde se nachází Morový sloup a budova radnice. Sloup byl v době naší návštěvy v rekonstrukci, proto jsem jej nefotila. Na náměstí se nacházejí restaurace i kavárny a tak si zde můžete odpočinout, než budete v prohlídce Kroměříže pokračovat. My jsme se zastavili v restauraci Radniční.

My jsme z náměstí pokračovali směrem na Květnou zahradu a minuli jsme kostel sv. Jana Křtitele. Na místě bývalé městské brány jsem vyfotila znak města a zastavili jsme se u posledních dvou zajímavostí trasy a to u budovy Nadsklepí a nájemního domu Simonových.

Kroměřížské zahrady

Kroměříž je známá svou Květnou zahradou, která si “zahrála” ve filmech i seriálech (Královská aféra, Já, Mattoni). Je to příjemné místo pro procházku (platí se ale vstupné) a prohlédnout si můžete i Rotundu. V té je instalováno i Foucaultovo kyvadlo, jehož pohyb dokazuje otáčení země kolem své osy.

Z Květné zahrady jsme se vrátili zpátky na Velké náměstí a dali si kafe a zákusek v kavárně veloCAFÉ. Inspiraci jsem hledala opět na Gastromapě Tomáše Hejlíka a nezklamala nás. Z náměstí jsme se kolem Arcibiskupského zámku dostali do Podzámecké zahrady. Na prohlídku zámku jsme už neměli energii, ale máme tím pádem důvod se do Kroměříže znovu vydat.

Zámek se, podobně jako Květná zahrada, objevil v mnoha filmech. Namátkou Marie Terezie nebo Amadeus. Do Podzámecké zahrady je vstup zdarma a nejdete zde kavárnu a další občerstvení. Pokud byste parkovali na ulici Vejvanovského, tak jak jsem zmiňovala výše, tak ze zahrady na ulici můžete přímo vyjít.

Znáte Kroměříž? A která jsou vaše oblíbená místa? Dejte mi vědět níže do komentářů. A pokud hledáte inspiraci na další výlety, koukněte se zde.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás