Karlovarsko a sklárna Moser

Karlovarský kraj nabízí spoustu možností, kam se vydat na výlet. Lázeňství zde samozřejmě hraje důležitou roli, ale stejně tak i těžba rud. V tomto článku vám představím Jáchymov a vrch Mědník a popíšu exkurzi do sklárny Moser v Karlových Varech. V textu najdete i praktické tipy s doporučeními, abyste si svou cestu co nejvíce užili.

Chci ubytování na Karlovarsku

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Lázeňské město Jáchymov

Jáchymov
Jáchymov

Ubytování po dobu naší krátké dovolené jsme si zajistili v Jáchymově, který jsem doposud měla spojený jen s uranovými doly a tím, že se zde natáčela první série seriálu Rapl.

Až následně jsem se dozvěděla, že jsou tam také lázně a byla jsem na ně zvědavá. Nehledali jsme žádný lázeňský dům, ale normální hotel za rozumnou cenu a rozhodli jsme se pro Orix.

Ten byl skvělou volbou – pokoj jsme měli hezky a nově zařízený, snídaně nabízely široký výběr, personál byl přátelský a i na večeři tady jsme si pochutnali. Co taky hodnotím jako plus je parkování hned před hotelem, které bylo navíc střeženo kamerami. Hotel se nachází na svahu a dolů do lázní sejdete za ani ne 5 minut.

Kousek od něj se dalo vyjít na naučnou stezku, kterou jsme ale nestihli projít, i když nás lákala na 10 km procházku. Kromě této jsem našla ještě i stezku zabývající se tématem politických vězňů a radonu, které k tomuto místu také patří.

Po příjezdu a ubytování jsme se vydali prozkoumat lázně Jáchymov a mě hned padly do oka. V lecčems mi připomněly lázně Luhačovice. Ať už jde o příjezd do lázní, kdy cesta prochází lesem, nebo kruhový objezd uprostřed, kolem kterého jsou rozesety lázeňské domu nebo jejich architektura. Nádherný je Radium Palace a pohled na něj, když do lázní přijíždíte nebo právě z protějšího svahu, kde jsme měli ubytování.

Královská mincovna Jáchymov

Od lázní jsme se vydali do centra Jáchymova, což byla dvou kilometrová procházka. Cesta, chodníky i parkovací místa se zrovna opravovala, takže jsem náměstí neviděla úplně v plné kráse, ale to nevadilo. Zašli jsme si na prohlídku muzea Královská mincovna Jáchymov. Ta má stálou expozici a ta vás provede jak historií těžby stříbrných rud a jejich zpracování pro ražbu mincí. Také se ale, mimo jiné, zabývá tábory politických vězňů.

Pokud jste stejně jako já sledovali seriál Rapl, tak právě v okolí Jáchymova se dají najít místa natáčení, ale na ty jsem se příliš (tentokrát) nezaměřovala. Snad jediné, co mě z tohoto pohledu zajímalo, byla služebna jáchymovské kriminálky, která byla často v záběrech. Ve skutečnosti v Jáchymově kriminální oddělení nefunguje. Policejní stanici najdete o pár desítek metrů níže. V budově, kterou všichni fanoušci seriálu znají, se nachází městský úřad a informační centrum.

Karlovy Vary

Druhý den výletu jsme se vypravili do Karlových Varů. Asi proto, že jsme přijeli v pátek už po deváté hodině, bylo město ještě relativně klidné a lázeňská část víceméně prázdná. Takže jsme měli dostatek času projít si jí od jejího začátku u hotelu Thermal až k hotelu Pupp a nemuseli jsme se prodírat davy turistů či lázeňských hostů.

Hned zpočátku jsme si koupili lázeňské pítko a nabírali jsme postupně z pramenů a popíjeli. K tomu jsem si pak později koupila ještě teplou oříškovou oplatku a byla jsem spokojená. Taková typická lázeňská snídaně.

Mimochodem, když jsem se výše zmiňovala o Raplovi v Jáchymově a jeho okolí, tak Karlovy Vary si „zahrály“ kromě třeba Vrchní prchni i v bondovce Casino Royal. Takže pokud jsme fanoušky, je určitě i tady spousta míst s filmem spojených, např. u hotelu Pupp, nebo budovy Lázně I či u dřevěné kolonády.

Po tomto krásném seznámení s Vary, jsme se vydali na prohlídku do sklárny Moser. Pokud byste o prohlídku měli zájem, tak je potřeba si ji rezervovat předem. Můžete si vybrat, zda chcete navštívit pouze muzeum, nebo sklářskou huť, případně oboje dohromady.

Anebo pokud chcete vidět opravdu celý proces, pak zvolte VIP okruh. Jeho cena je už vyšší, dospělého vyjde na 650 Kč a dětské vstupné zakoupíte za 350 Kč. To nejsou zanedbatelné částky, ale pokud vás ten příběh skla opravdu zajímá, tak ji mohu vřele doporučit.

Sklárna Moser

Prohlídka začíná v informačním centru, jehož součástí je i kavárna. Následně se půjdete podívat do muzea, kterým tedy projdete celkem svižně, a není tam příliš velký časový prostor pro jeho prohlížení. Nicméně můžete se do něj pak ještě vrátit po skončení prohlídky a v klidu si jej projít.

Z muzea se pak vydáte na prohlídku výroby, kdy my jsme tedy nejdříve šli za rytci, kteří vytvářeli různé dekory. Zajímavé pro mě bylo zjištění, že dekorování jedné vázy může trvat až jeden měsíc, pokud se jedná o složitý vzor.

Potom jsme zamířili do sklářské hutě, kterou jsme si obešli a přímo z ní jsme pokračovali k brusičům skla. Také jsme měli možnost nechat si vypískovat na nehet logo Moser. Ten jsme se snažili vyfotit, ale marně. Byl tak jemný, že během pár dní pak už úplně zmizel.

Nakonec jsme pak ještě viděli, jak se nanáší na sklo zlato či platina a opět přes sklářskou dílnu jsme se vydali k zakončení prohlídky. Posledním bodem programu je totiž prodejní galerie, kde na nás pro zakončení čekala sklenička prosecca. Tady pak můžete obdivovat hotové výrobky, ať už jsou to vázy, nápojové sady, mísy nebo křišťálové lustry.

Právě v této galerii máte možnost zakoupit si některé výrobky Moser za nižší ceny, prý o cca 30%, ve factory outletu. Pokud jsem to správně pochopila, jedná se o vždy o první jakost (druhá byla zrušena). Ale protože některé výrobky „zbývají“, prodávají se právě tady.

Po prohlídce sklárny jsme se vrátili ještě do centra Varů na oběd a zašli si do restaurace na Becherplatzu. A asi celkem nepřekvapivě jsem pak v obchůdku nakoupila ten 13. karlovarský pramen Becherovku jako suvenýr a dárek.

Vrch Mědník

Předposlední den jsme se vydali prozkoumat ještě štoly ve vrchu Mědník (nebo také Měděnec). Ty si můžete prohlédnout s průvodcem, ale jen po domluvě v infocentru, které najdete v restauraci dole v obci. Cena byla myslím 80 Kč na osobu a prohlídka trvala cca půl hodiny.

Prošli jsme si štolu Marie Pomocné a sami se pak porozhlédli v okolí, kde je kaplička. Po předchozí telefonické rezervaci lze navštívit i další štoly v okolí (minimální počet byl osm osob).

Kromě Mědníku jsme se zajeli podívat i na Boží dar a Klínovec. Dokážu si představit, jak to na obou těchto místech žije v zimním období, ale nyní tu bylo skoro úplně vylidněno.

Která místa v Karlovarském kraji máte nejraději? Napište mi do komentářů 🙂

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás