5 míst, která navštívit v jižních Čechách

Jižní Čechy nabízejí spoustu míst, která stojí za pozornost. Ať už jsou to zámky, historická města nebo i rybníky. V tomto článku najdete mé tipy na několik měst a zámků, které jsme navštívili v průběhu léta 2020.

České Budějovice

Naší “základnou” tehdy byly České Budějovice. Ubytovaní jsme byli v boutique Hotelu U solné brány, který byl kousek od náměstí. Přímo v Českých Budějovicích jsme vystoupali na Černou věž, odkud byl výhled na náměstí Přemysla Otakara II. Vydávali jsme se také na procházky kolem historického centra a do Stromovky. Pokud jde o jídlo, doporučit můžu například BRIO Restaurant.

Chci ubytování v jižních Čechách

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Třeboň a rybník Svět

Náš první výlet vedl do Třeboně a k rybníku Svět. U něj se nachází Schwarzenberská hrobka. V Třeboni samotné jsme neodolali a vyšli i tady na věž, tentokrát staré radnice. Odtud jsme měli město jako na dlani. Navštívit můžete také státní zámek Třeboň.

Vybírat lze ze tří okruhů prohlídek. My jsme zvolili tu, která se věnoval Rožmberkům. Procházkou kolem rybníka Svět jsme pak došli ke Schwarzenberské hrobce. Nevím nakolik je to běžné, ale komáři nám nedovolili si ji v klidu prohlédnout 🙂 Cestou zpět jsme se také zastavili u největšího rybníka v České republice – Rožmberku.

Český Krumlov

Když budete v jižních Čechách, nemůžete opomenout známé zámky v Hluboké a Českém Krumlově. Tím, že jsme Český Krumlov navštívili v létě 2020, nebyl přeplněn zahraničními turisty a tak jsme si jej prohlédli pěkně v poklidu. Uličky města jsou opravdu překrásné a je to radost se jimi procházet. Pokud máte rádi druhý díl vánoční pohádky Anděl Páně 2, tak víte 🙂

Navštívili jsme zde Muzeum útrpného práva a Muzeum voskových figurín. Prošli jsme se také k synagoze. Toto byl program na dopoledne a po něm jsme se vydali na prohlídku zámku včetně jeho zahrad s otáčivým hledištěm. Zde jsme zvolili prohlídkovou trasu, která nás seznámila s historií rodu Schwarzenbergů a prošli jsme se i spojovací chodbou mostu.

Do Českého Krumlova jsme se pak vrátili ještě i další den a to za návštěvou unikátního grafitového dolu. Bylo tenkrát deštivé počasí a tak nám přišlo celkem vhod být takto ukrytí. Prohlídka byla zajímavá a tak pokud máte chuť i na trochu netradiční zážitek, neváhejte.

Hluboká nad Vltavou

Zámek v Hluboké nad Vltavou je další takové must-see místo. Nejenže je opravdu nádherný a stejně tak i zahrady před ním. Ale mě se ve spojitosti s prohlídkou zámků v Třeboni a Krumlově líbilo také porozumění historickým souvislostem. Na každé prohlídce se dozvíte něco jiného, ale dohromady se vám pak skládá obrázek toho, jak tady kdysi vládly šlechtické rody a jak přispívaly k rozvoji kraje.

Kromě zámku mám pro vás ještě jeden tip – návštěvu zoo. Ta je sice malá, ale proč nevyužít toho, že jste již poblíž.

Červená Lhota

Posledním mým tipem na výlet je pak zámek Červená Lhota. Pro milovníky pohádek je to splněný sen. Tady byl Jiřík a Zlatovláska. Bohužel, zámek nebyl obklopen vodou, jak jej známe právě z pohádky, protože rybník musel být vypuštěn. Tato situace trvá i dva roky poté, kdy se řeší oprava hráze.

Která místa v jižních Čechách jsou ta vaše nejoblíbenější? Napište mi do komentářů, budu ráda za další tipy. Protože věřím, že to nebyla naše jediná cesta tímto směrem. Určitě bych chtěla navštívit třeba i Písek nebo Jindřichův Hradec.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás