Les v domě – Alena Mornštajnová

Les v domě je nejnovější knihou spisovatelky Aleny Mornštajnové. Autorka bestsellerových románů Hana a Tiché roky se tentokrát nevěnuje lidským osudům na pozadí historických událostí, ale děj umístila do nedávné minulosti. Věrná však zůstala tématu rodiny a pustila se do oblasti, která je pořád velkým tabu. Vydání knihy pak doprovázela debata o plagiátorství.

Pokud jste zachytili mediální bouři, která se strhla hned po vydání knihy, víte, jaké je hlavní téma knihy. Abych ale nezkazila zážitek ze čtení těm, které celá záležitost minula, nebudu se jí zde věnovat.

Les v domě vyšel v dubnu 2023 a byl velmi očekávanou novinkou spisovatelky Aleny Mornštajnové, která je mezi čtenáři oblíbená. Tento román se liší od jejích předchozích knih tím, že nesledujeme dlouhodobě životy hlavních hrdinů, do kterých zasahují politické a společenské změny.

Místo toho se ale na 300 stranách intenzivně věnuje jedné rodině, která nefunguje ani zdaleka tak, jak by měla. Téma knihy je nelehké a přestože se v literatuře poslední dobou objevuje častěji (např. Houbařka od V. Hanišové), je pořád velmi neobvyklé.

Les jako číhající zlo, které je pořád nablízku

Hlavní hrdinkou je dívka, jejíž jméno neznáme, protože její příbuzní ji oslovují jen jako cácoru. Seznamujeme se s ní jako s malým děvčátkem na počátku 90. let a příběh nás dovede až do její dospělosti. Holčička vyrůstá v rodinném domě společně s matkou, babičkou a dědou. Zpočátku je s nimi i matčin partner, se kterým má cácorka hezký vztah.

Prostředí ve kterém tahle cácorka vyrůstá, je všechno jen ne láskyplné. Matka má vlastní problémy a nezvládá svůj život. Babička se o vnučku sice stará po praktické stránce, ale svým nelaskavým chováním ji také ubližuje. Holčička se tak naučí, že vymýšlení si a neříkání pravdy je způsobem jak v domě vydržet. A toto ovlivní její další chování.

“Vidíš?” kývla babi směrem k brance. “Stačilo by, aby tě popadl a vtáhl dovnitř a už bys mámu nikdy neviděla.” Narovnala se. “Radši se s nikým cizím ani nebav.”

Děvčátko sledujeme dále ve škole, kde potká svou nejlepší kamarádku a zde se její příběh stává komplikovanějším. A i když se zdá, že by vstup do dospělosti mohl proběhnout zdárně, navzdory těžkému dětství, nevyřešené záležitosti se přihlásí o slovo.

Dramatický příběh dotažený do detailu

Příběh je vyprávěn chronologicky a jednotlivé události na sebe plynule navazují. Je rozdělen do osmnácti kapitol a vypráví jej cácora. Alena Mornštajnová podle mě vyniká v tom, jak dokáže promyslet zápletku. Všechno do sebe logicky zapadá, autorka nemusí spoléhat na náhody. Proto jejímu příběhu člověk dokáže uvěřit.

Jednání hlavní hrdinky pro mě je po celou dobu pochopitelné. Neztotožňuji se s ním, ale rozumím tomu, proč jednala tak, jak jednala. Bohužel, asi kvůli tomu, že jsem předem věděla, o jaké téma v knize jde, nedostavil se u mě takový moment překvapení a nezacloumaly mnou emoce, jako tomu bylo u třeba u Hany.

Grafické zpracování obalu knihy se podle mě velmi povedlo. Co mi ale zkazilo dojem z četby, je použitý typ písma. Působil na mě jakoby rozostřeně a slova se mi tak hůře četla.

Knihu bych doporučila jak skalním fanouškům Aleny Mornštajnové (recenze jejich knih najdete zde), tak i těm čtenářům, kteří si chtějí přečíst dobře napsaný román s dramatickou zápletkou.

Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Host v roce 2023.

Jak se kniha Les v domě líbila vám? A myslíte si, že je tam opravdu podoba s příběhem Toy Box?

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás