Nejlepší pro všechny – Petra Soukupová

Nejlepší pro všechny je již starší kniha Petry Soukupové. Podobně jako román Věci, na které nastal čas, i tato je vyprávěním, které se nezabývá “velkými” tématy. Naopak. Hlavní slovo zde mají malá rodinná dramata, která se mohou dost dobře odehrávat ve většině českých domácností.

Nejlepší pro všechny

Pokud ve své poslední knize Petra Soukupová odvíjela příběh hlavně od manželské dvojice, tak Nejlepší pro všechny ukazuje rovnocenně pohled tří generací – babičky, maminky a syna – na rodinné problémy.

Hanka je třicetiletá herečka, která se snaží prosadit v pražských divadlech a získat roli, která ji vynese na výsluní. Má ale desetiletého syna, o kterého se stará sama a pokouší se práci i starost o dítě skloubit.

Jenže se jí to příliš nedaří. Viktor vyvádí ve škole jednu lumpárnu za druhou a Hana má dojem, že na něj nestačí. Ve stejnou chvíli se Viktorova babička Eva, která po smrti manžela zůstala sama v rodinném domě na vesnici, nabídne, že Hance s výchovou Vikyho pomůže a vezme si jej k sobě.

Hana na situaci nahlíží tak, že obětuje svou roli matky a díky tomu Eva zvládne nastalou samotu. Eva má pro změnu za to, že dceři pomáhá vychovávat syna tím, že mu nastaví přísnější režim. Každá z nich tak má pocit, že to ta druhá by ji měla být vděčná za to, co pro ni dělá. Z tohoto nastavení ale pramení velké množství nedorozumění, které se přelévá do hádek.

Malý Viktor pak osciluje mezi nimi. Na jednu stranu má obě ženy rád, ale neváhá se občas chovat tak, jak mu přijde momentálně nejvýhodnější. Pokud je nazlobený na Hanku, klidně se přikloní na babiččinu stranu, aby mamku “potrestal”. A jak je asi u dítěte běžné, jeho hlavními motivy je zpočátku zájem o počítač, internet a telefon. Pobytem na vesnici se ale postupně proměňuje a nachází si kamarády mezi místními dětmi.

Pomalý rozjezd knihy

Kladně bych hodnotila popis přemyšlení hlavních postav. V tomto mi přijde, že je Petra Soukupová mistr a bavilo mě to i ve Věcech, na které nastal čas. Vcítit se do hrdinů a předložit čtenáři jejich myšlenkové pochody, které pak vedou k určitému chování, to opravdu autorka umí. A co mi přijde jedinečné, je fakt, že tento popis zvládne nejen u dospělých hrdinů, ale rovněž u těch dětských.

Nemůžu si ale pomoci, začátek knihy Nejlepší pro všechny mě celkem nudil a byla to otázka vůle prokousat se první polovinou. Ono tam totiž o nic moc nejde. Hlavním “dějem” je Viktorovo stěhování a zvykání si na nové prostředí. Druhá část knihy je už pak zajímavější, ale nebudu prozrazovat k čemu v ní dochází.

Závěr knihy byl na můj vkus trochu nepravděpodobný. Líbí se mi, že kniha opravdu měla závěr, tj. čtenář se dozvěděl, jak pokračovaly osudy hrdinů románů a žádná dějová linka nezůstala otevřená. Ale byl až trochu moc happy-endový. A pokud člověk sledoval chování Hanky, tak má celkem problém uvěřit, že by dokázala změnit své chování a nalézt štěstí.

Nicméně, knihu bych doporučila každému, komu se líbil poslední autorčin román a hledá příběh v podobném duchu. Stejně tak, pokud máte chuť na čtení o rodinných vztazích a problémech, po knize sáhněte.

Ukázku z knihy najdete na stránkách nakladatelství.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství HOST – vydavatelství, s. r. o. v roce 2017.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás