Neděle odpoledne – Viktorie Hanišová

Viktorie Hanišová se ve svém posledním románu Neděle odpoledne pouští, podobně jako v knihách Houbařka a Rekonstrukce, do rodinných vztahů zasažených tragickou událostí. Vypravěčem je tentokrát především chlapec Teodor, kterého od dětství trápí záhada nedělního odpoledne – kam pokaždé odchází jeho otec?

Neděle odpoledne

Teodora potkáváme v okamžiku, kdy už je školák a sledujeme jeho život až do dospělosti. Jeho život je ovlivněn vícero negativními vlivy.

Za prvé je zde nejistota ohledně otcových pravidelných nedělních odchodů, kdy pak zůstává sám doma jen s maminkou. Klade si otázku, proč a kam tatínek pokaždé odchází a bojí se, že už nepřijde. Otec je navíc zaneprázdněn svou prací a chvíle strávené s Teem jsem spíše vzácné.

Pak je to jeho maminka samotná. Ta žije v přesvědčení, že Teo je jiný než ostatní a nechce jej nechat chodit do školy s ostatními dětmi a upřednostňuje domácí výuku. Klade taky velký důraz na náboženství. To by nebylo samo o sobě nic špatného. Jenže ona se nechává vést pochybným guru, který skupinu oveček kolem sebe jen zneužívá.

Vypráví každý člen rodiny

Příběh vypráví postupně každý z členů rodiny. První část věnovaná Teovi je nejrozsáhlejší. Autorka podle mě perfektně zvládá jazyk vypravěče. Tak jak Teo roste a mění se z dítěte v dospělého, mění se i jeho mluva a povaha. Ta bohužel k horšímu. Otázkou je, co k takové změně přispělo nejvíce. Byl to jediný kamarád, který jej strhl na špatnou stranu? Nebo právě rodina?

Co se mi velmi líbilo, bylo propojení jeho dospívání se změnami a trendy, které se odehrávaly v naší společnosti. Část věnovaná období, kdy se stal jedním ze “šmejdů”, aby se vymanil z chudoby byla velmi zajímavá.

Následně se dozvídáme o životě jeho matky. Také její dětství a dospívání mělo daleko k tomu ideálnímu a útěchu hledala ve víře. Když se pak v jejím životě objevil Teodorův otec, stal se pevným bodem, kterého se mohla držet. Bohužel jen do okamžiku, kdy došlo k tragédii. S tou se pak každý vyrovnával po svém a mezi manželi vnikla propast.

Až v závěru dostává prostor pro svůj pohled na věc i otec. Trošku mě mrzelo, že o něm se toho dozvídáme nejméně. Jeho role spočívá ve vyprávění především v tom, že uzavírá příběh v současnosti.

Kniha se čte velmi dobře a nedivila bych se, pokud by jste nad ní strávili právě jedno nedělní odpoledne. Není podle mě tak dramatická jako Houbařka, ale i tak přináší dost témat k zamyšlení o vlivu dysfunkční rodiny a tedy přenášení traumat z jedné generace na druhou, nebo nedostatku komunikace.

Například oproti knize Rekonstrukce také kvituji, že Neděle odpoledne dospěje k závěru a nezůstávají zde nezodpovězené otázky.

Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Host v roce 2022.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás