Zahrada – Petra Dvořáková

Nejnovější román Petry Dvořákové – Zahrada – vychází s velmi hezkou obálkou. Ta nedává čtenáři tušit, co se skrývá uvnitř. Příběh pětatřicátníka Jaroslava začíná zajímavě, ale nenápadně. Vrací se po odchodu z církve do opuštěného domu svých prarodičů. Netuší, že se o sobě brzy dozví věci, které obrátí jeho život vzhůru nohama.

Zahrada

Spisovatelka Petra Dvořáková se pustila tentokrát do velmi obtížného tématu a já smekám před tím, jak si s ním poradila. Najít správnou rovnováhu mezi dvěma pohledy tak, aby člověk soucítil s hrdinou a současně chápal, proč je zatracován okolím, je umění. Tady se to autorce podařilo.

Příběh Jaroslava se zpočátku zdá být vyprávěním o muži, který našel v mládí útěchu v církvi, ale následně přišel o ideály a rozhodl se z ní odejít. Tím zklamal jak své nadřízené, tak i věřící, pro které byl zpovědníkem.

Příběh o cestě vzhůru a pádu na dno

Jaroslav se vrátí do opuštěného domu, kde prožil dětství. Nic tu nefunguje, elektřina je odpojená, dům obklopuje zarostlá zahrada. Přestože je Jaroslav otrávený událostmi z posledních týdnů, kdy odešel z církve, postupně se dává dohromady. A stejně tak je na tom i dům a jeho okolí. Zdá se tedy, že budeme svědky cesty člověka, který se postupně zvedá ze země.

Jenže v okamžiku, kdy už jsou věci na dobré cestě, přijde šokující poznání. Najednou je všechno jinak a Jaroslav se dostává ještě níž, než byl před tím. Je vypravěčem příběhu a tak sledujeme jeho myšlenky, které jej samotného děsí a se kterými si neví rady. Pomoci z okolí se nedočká, naopak jej dohání k zoufalství.

Knihu Zahrada bych doporučila k přečtení čtenářům, kteří mají rádi silné příběhy, které s nimi možná otřesou. A určitě by měli být otevřeni tomu, pochopit člověka, kterého většinová společnost odsoudí. Pokud jste četli předchozí autorčinu knihu Vrány, tak vězte, že Zahrada je ještě náročnějším čtením. Je hodně těžké nemít z ní rozporuplné pocity, pokud jste rodičem.

Román má necelých 200 stran, přečtete jej tedy celkem rychle, ale pocity, které ve vás vyvolá asi budete zpracovávat déle.

Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

Moje hodnocení: 5/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Host v roce 2022.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás