Vrány – Petra Dvořáková

Román Vrány je vcelku krátkým příběhem. Ne, že by předchozí knihy byly rozsáhlými díly. Ale Vrány jsou opravdu takovou “kompaktní” knihou. Její dopad byl, alespoň na mě, ale veliký.

Vrány

Příběhem nás provází dvanáctiletá dívenka Bára. Ta je na prahu dospívání. Bářiným koníčkem je malování a tvoření a při něm pak zapomíná na celý okolní svět.

Bohužel pro ni, její rodina pro tyto umělecké sklony nemá velké porozumění. Pro maminku je na prvním místě umyté a utřené nádobí.

Což jsou naopak pro Báru pouze přízemní záležitosti, které ji odtrhávají od toho, co ji opravdu baví. A je třeba říct, že je i talentovaná a její tvorbu okolí obdivuje.

Nepochopená svou rodinou

Nicméně v rodině je více oceňována o rok starší sestra Katka. Ta splňuje očekávání mamky o tom, jak by se měla správná dívka chovat. Bára si toto bolestivě uvědomuje a snaží se být tou dcerou, kterou by její maminka měla ráda. Nikdy ale nebude tou, která se bude držet v daných mezích a raději mlčet, než říkat svůj názor.

Děj knihy je tvořen vyprávěním Báry a její mamky. Přiznám se, že číst úseky, kdy si na ni její matka stěžuje, pro mě bylo nesmírně těžké. Bylo mi hrozně líto holčičky, která je dcerou člověka, který má očividně hodně potíží sám se sebou. Strach z toho, co o něm řeknou ostatní. Touha moci se předvést před ostatními. Nespokojenost v manželství. Maminka je pro mě prototypem osoby, která nežije život dle sebe, ale jen podle očekávání ostatních. A pokud by se někdo snažil narušit obraz, který se pracně snaží navenek budovat, odbude jej.

Bára je naopak lapena ve snaze se zavděčit rodičům a naplnit jejich očekávání. Přestože si v určitých okamžicích uvědomí, že to co doma zažívá, není běžné, při konfrontaci se, vinou necitlivého přístupu, stáhne. Okolí se jí sice snaží pomoci, ale tato pomoc není bohužel správně podána a směřována.

O tomto psychologickém románu asi nemá smysl více psát. Další zabředávání do děje by prozrazovalo více, než je potřeba. Pokud hledáte knihu na jeden večer, která vás ale donutí déle přemýšlet, tak vám Vrány velmi doporučuji. Po dočtení románu jsem chvíli jen zaraženě seděla a přemýšlela. A vstřebávala dojem z ní i v dalších dnech.

Moje hodnocení: 5/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Host – vydavatelství s. r. o. v roce 2020.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás