Apatykář – Lucie Hlavinková

Apatykář je druhou knihou Lucie Hlavinkové a její děj se odehrává ve Štramberku. Kniha by se dala zjednodušeně popsat jako detektivní román, ale to by mi přišlo trochu zavádějící, protože její podstatou je něco jiného.

Apatykář

Kniha vypráví o mladém lékárníkovi Františkovi, který se do Štramberka odešel “ukrýt” z Prahy. Tam se mu totiž přihodila nepříjemná událost, která jej stále pronásleduje a František hledá místo, kde nebude vystaven svodům velkoměsta.

Štramberk se tak jeví jako dokonalé místo. Kromě odloučenosti tohoto místa zde Františka táhne také zájem o zkameněliny, které může zkoumat v lomu Kotouč.

Po příjezdu do malého moravského městečka se František seznámí s bodrým majitelem lékárny. Ten bydlí pouze se svou sestrou a Františka si brzy oblíbí. Vidí sice, že je to mladík zakřiknutý, ale se zájmem o lékárnictví a snahou být dobrým apatykářem.

František se postupně sžívá s novým prostředím, které je tak odlišné od toho, které dosud znal. Protože ve Štramberku lidé vědí jeden o druhém vše, František se brzy dozví, že nejbohatší muž v okolí, ředitel vápencového lomu, nemá potomky. Jeho děti totiž umírají již jako miminka v prvním roce života. Františkovi toto vrtá hlavou a přemýšlí nad možnou příčinou.

Jednoduché, ale hezké

Příběh o mladém lékárníkovi se mi celkem líbil. Řekla bych, že i daleko více než román Kdo šije u Podolské. Tomu jsem vytýkala velké množství hlavních postav, jejichž příběhy nebyly dostatečně odvyprávěny. V Apatykáři se zajímáme primárně o Františka a další postavy, které se vyskytují v jeho okolí pak dotváří celkový obraz.

Přestože je tématem knihy určité “vyšetřování”, nejedná se podle mě o detektivku v pravém slova smyslu. Protože jsem od knihy taková očekávání ani neměla, byla jsem spokojená s tím, co mi autorka nabídla. A to příběh z maloměsta, jehož hlavní hrdina se trochu potácí a vyrovnává se svými stíny.

Děj se odehrává na cca 200 stranách a to je myslím tak akorát. Ani v Apatykáři se Lucie Hlavinková nepouštěla příliš do hloubky, ale protože se jedná o jednodušší příběh, nevadilo mi to. František je sympatickým hlavním hrdinou, stejně jako i další postavy kolem něj.

Navíc je děj vsazen do období počátku 20. století, kdy se v lékárnách ještě léky opravdu připravovaly, vážily se přesné dávky a bylinky se destilovaly. Toto mu pak dodává nádech nostalgie. Nečekejte od knihy ani historický román, ani detektivní zápletku, spíše jen takové příjemné čtení, třeba na dovolenou, a budete spokojeni.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Motto v roce 2019.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás