Houpačky – Lucie Konečná

Houpačky spisovatelky a scénáristky Lucie Konečné jsou pro mě trochu zjevením. Nevzpomínám si na žádnou knihu, která by se alespoň vzdáleně zabývala podobným tématem. Možná, malinko mi připomněla Stoletého staříka.

Houpačky

Spíše jen některými příhodami, které byly tragikomické a skoro neuvěřitelné. Proto pro mě byl tento příběh příjemným osvěžením. A také náhledem do životem seniorů, který může být očividně pestřejší, než jsem si myslela.

Hlavními hrdinkami jsou kamarádky Jiřina a Zdena. Oběma je přes sedmdesát a žijí bez svých manželů. Jiřina je rozvedená a Zdena je už dlouho vdovou. Sobě navzájem jsou pak největší oporou a tráví spolu hodně času.

Jiřina je akční a odmítá přijmout stereotyp o důchodcích, kteří jen studují letáky a nakupují v akci. Naopak, účastní se různých vzdělávacích seminářů a umí zacházet s počítačem i chytrým telefonem. Zdena se věnuje své zahrádce a užívá si vnoučat. Společně s Jiřinou jsou ale na seznamce pro starší a doufají, že se jim ještě podaří se seznámit a prožít vášnivou noc.

Houpačky jako vzpomínka na mládí

Děvčata se vydávají na kolech na výlet do Trutnova, kde by měla mít Zdena svou novou známost. Cesta je pro ně způsobem jak utéct z reality, která na ně začíná dopadat. Stáří s sebou přináší nemoci a na jedné z kamarádek už počínají být vidět. Ani jedna z nich si to ale ještě nechce připustit a doufají ve zlepšení. Cestou zažívají jednu šílenou historku za druhou.

A nebojí se ničeho 🙂 odvážně se pustí do všeho, co je cestou potká. Ať už je to přespání na cizí chatě nebo vesnická zábava s mladšími štramáky. Svezení na řetízkovém kolotoči, které si Zdena vyžádá, protože ji připomíná mládí, pak je bodem zvratu v příběhu.

Svou roli v příběhu hrají i děti hlavních hrdinek. Zdena má dceru Janu, která má již vlastní rodinu a o svou matku má strach. Naopak Jiřina má dospělého syna, který si ale zatím užívá výhod mama hotelu. Pro Jiřinu je ale spojkou s moderními technologiemi a dokáže ji zprostředkovat kontakty v okamžiku, kdy chtějí kamarádky pěstovat marihuanu.

V průběhu čtení příběhu se pak retrospektivně vracíme k dalším dvěma důležitým událostem v životě děvčat. U Jiřiny se jedná o rozvod s manželem, ke kterému došlo až v pozdějším věku. Zdena naopak přišla o manžela ještě jako mladá. Janě tehdy bylo patnáct let a pro Zdenu se stala jediným důvodem, proč to rovnou nezabalit.

Vtipné příhody proložené smutkem

Knihu přečtete rychle, příběh je rozepsán na dvě stě stranách. Ve vyprávění se střídá přímá řeč společně s popisem situací. Autorka příběh průběžně prokládá vtipnými momenty a těmi, které až tak veselé nejsou. Kniha nicméně nakonec vyznívá optimisticky.

Pro mě bylo zajímavé přečíst si odstavce věnované Zdeně v okamžiku, kdy měla výpadky paměti. Nenapadlo mě uvažovat o tom, co prožívají lidé v takovém okamžiku a jak se cítí. V tomto mi autorka otevřela oči. Houpačky bych vám doporučila na letní odpoledne u vody. V některých chvílích se budete smát a v některých kamarádky politujete.

Houpačky si můžete prolistovat na stránkách nakladatelství zde.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Motto v roce 2021.

2 comments
Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás