Nikdo není sám – Petra Soukupová

Román Nikdo není sám spisovatelky Petry Soukupová přináší pohled na komplikované rodinné vztahy. Je přitom hodně podobný předchozím autorčiným knihám Věci, na které nastal čas a Nejlepší pro všechny. Změnily se hlavní postavy, ale styl vyprávění a témata jsou obdobná.

Nikdo není sám

Nakladatelství uvádí knihu se slovy: “Nová Soukupová, tak jak ji znáte a máte rádi.” a myslím, že tak přesně vystihli, co může čtenář očekávat.

Hlavní hrdinkou příběhu je Veronika. Vcelku spokojená manželka a matka dvou dospívajících dětí a vedoucí městské knihovny. Snaží se vybalancovat svůj vztah vůči rodičům, ke kterým si trochu drží odstup a při tom chce udržet rodinnou pohodu.

Tahle rovnováha se ale zbortí v okamžiku, kdy nečekaně zemře Veroničina matka. Najednou musí řešit nejen pozůstalost, ale hlavně se postarat o otce, který je bez své manželky v každodenním životě ztracený. Navíc se u něj začínají projevovat zdravotní obtíže.

Každý vypráví svůj příběh

V knize se ve vyprávění střídají kromě Veroniky i další postavy. Děti Magda a Michal řeší svá vlastní dramata jako první láska nebo chování kamarádů v partě. Velmi se mi líbí, jak dokáže Petra Soukupová vystihnout to, co prožívají, jak uvažují a mluví.

Bude záležet na každém čtenáři, jaký si udělá názor na aktéry příběhu a jestli pochopí jejich chování. Dovedu si představit, že někdo se více vcítí to Veroničiných rodičů a jejich úmyslů a další bude plný pochopení pro chování Veroniky. Myslím, že autorce se daří vystihnout chování, které je asi nejběžnější, dalo by se říct i stereotypní.

Kniha Nikdo není sám se velmi dobře čte a stránky ubíhají. Nicméně pokud máte zrovna své těžší období, tak tato kniha vám náladu nezvedne. Spíše vás možná budou postavy v určitou chvíli iritovat.

Knihu bych doporučila čtenářům, kterým se líbily předchozí autorčiny romány a chtějí si přečíst další příběh podobného ražení. Pokud ale čekáte něco zásadně nového, budete zklamaní. Jestli je to vaše první setkání s autorkou, tak můžete očekávat sondu do jedné běžné české rodiny, kde se hlavní hrdinka vypořádává s vícero problémy najednou.

Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Host v roce 2022.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás