Alžběta a Nina – Jana Poncarová

Román Alžběta a Nina nese podtitul Tajemství mojí babičky a prozrazuje tak trochu, co může čtenář od knihy očekávat. Nině je přes třicet a prožívá krizi, kdy touží po jiném životě, než jaký právě vede. A věří, že pochopení rodinného příběhu ji pomůže se psychicky srovnat a posunout se.

Alžběta a Nina

Alžběta je pak devadesátiletá stařenka, nyní v léčebně, kde se zotavuje po operaci. A kde by pravděpodobně měla strávit už zbytek života.

Nina se rozhodne svou babičku vzít na víkendový výlet, kdy jedou společně navštívit krajinu babiččina dětství a mládí.

Alžběta při tom vypráví o svém životě, který započal v roce 1926 a odhaluje a vysvětluje bílá místa, o kterých se v rodině nikdy příliš nemluvilo.

Očekávané odhalení a jeho neexistence

Průšvihem je, že pokud Nina a následně i čtenář mají pocit, že se dozvědí něco přelomového, co udělá z babiččina života nesmrtelný příběh, tak toho se bohužel nedočkají. Žádné velké odhalení tajemství se nekoná a rozčarovaná je z toho i Nina.

V románu se střídají tedy dvě časové roviny. Jednak ta současná, týkající se především Niny (a bohužel celkem nezajímavá) a pak Alžbětin život odehrávající se od konce 20. let. Ten sledujeme zhruba do 50. let, není tedy zachycen celý. Jen v náznacích se dozvíme, jak prožívala období středního a pozdějšího věku.

Nedozvíme se ani více o vztahu Alžběty a jejího syna Zdeňka a ani o tom, jaký vztah byl mezi ní a snachou a proč se s Ninou neviděly přes dvacet let. Přijde mi tak, že myšlenka, která měla být základem vyprávění, tj. jak tajemství v rodině ovlivnilo další generace, nemá vůbec opodstatnění.

Pasáže vyprávěné Alžbětou jsou čtivé a bavily mě. Ale jsou současně spíše odpočinkové, např. ve srovnání s Emilkou z Podbrdských žen. Ta zažívala opravdu dramatické události. Co se mi líbilo, bylo také popis toho, jak vnímají lidé s poruchou sluchu. Alžbětě totiž po napadení a zranění zůstane poškozený sluch a tak v textu padnou zmínky o tom, jak ne/slyšela a vnímala okolí.

Knihu bych nedoporučila jako něco, co stojí za to si přečíst. Je to lehké čtení, takže možná na léto k vodě by nebyla špatnou volbou, ale jinak bych už do ní svůj čas neinvestovala. Nicméně se těším na další knihy autorky, dle anotace se mí líbí i Eugenie.

Ukázku z knihy naleznete na stránkách nakladatelství zde.

Moje hodnocení: 3/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Motto v roce 2020.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás