Slepá mapa – Alena Mornštajnová

Slepá mapa je prvním románem spisovatelky Aleny Mornštajnové, který vyšel již v roce 2013. Pokud máte autorčinu tvorbu v oblibě, v této knize najdete všechny osvědčené principy, na kterých své příběhy staví – téma rodiny a vícero generací, hlavní ženské hrdinky a vliv historických událostí.

Slepá mapa

V knize nás autorka provádí celým 20. stoletím a jeho pohnuté události zasahují do životů tří žen – Anny, Alžběty a Anežky.

Vyprávěn je z pohledu vnučky Anežky, která popisuje osudy své babičky a matky. V druhé půlce knihy se pak dozvídáme více o Anežce samotné.

Anežka není zrovna prototyp sympatické hlavní hrdinky. Přemýšlí nad tím, zda má její život vůbec smysl a kvůli svým úzkostem se dopouští rozhodnutí, která ovlivní nejen její život velmi zásadním způsobem. Nemluvě o tom, že dokáže žít ve lži a dlouhodobě se přetvařovat.

Román obsahuje relativně velké množství postav. Kvůli tomu je děj na jednu stranu barvitý, protože pokryje různé situace (např. vyhnání ze Sudet i následný odsun do Německa), ale současně je celkem povrchní. Čtenář si asi dokáže představit, co hrdinové prožívají, ale autorka jej k tomu nedovede.

Kniha se čte lehce, v textu je totiž hodně přímé řeči a zdlouhavých popisů jen minimum. Přispívá k tomu ale právě i to, že nejde do hloubky. Proto se nad ničím asi nepozastavíte a nebudete nad dějem příliš přemýšlet.

Závěr knihy mě pak zklamal. Měla jsem pocit, že se autorka rozhodla až v průběhu psaní, jak vyprávění ukončí. Události, ke kterým došlo, tak nevedly k očekávanému vyústění. Moment překvapení by byl vítaný, pokud bych mu mohla buď uvěřit, nebo pokud bych jej hrdince přála. Toto ale nebyl ten případ.

Knihu bych doporučila čtenářům, kterým se tvorba Aleny Mornštajnové líbí. Slepá mapa v sobě obsahuje všechno to, co funguje i v pozdějších knihách. Jen je to jakoby nedozrálé a teprve následující romány vytvářejí hlubší dojem. Pokud ji srovnám například s Hanou, tak děj Slepé mapy zapomenete chvíli po dočtení.

Pokud tvorbu autorky neznáte, ale máte rádi vyprávění o rodině napříč generacemi, které je čtivé, po knize také sáhněte. Nečekejte ale žádný nezapomenutelný zážitek.

Moje hodnocení: 3/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Host v roce 2017.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás