Případy komisaře Dupina – Jean-Luc Bannalec

Detektivní série případů komisaře Georgese Dupina se odehrává ve francouzské Bretani. Tam byl rodilý Pařížan a milovník kávy a tučňáků za trest přeložen. Jeho novým působištěm se tak stalo přímořské městečko Concarneau. Díky případům, které komisař vyšetřuje, ale máme jako čtenáři možnost poznat nejrůznější zákoutí tohoto poloostrova.

Autor Jean-Luc Bannalec, vlastním jménem Jörg Bong, se narodil v německém Bad Godesbergu. Studoval germanistiku, historii a filozofii a pracoval jako publicista a vydavatel. Od roku 2012 pak používá pseudonym, pod kterým vychází jeho detektivní série o komisaři Dupinovi. Ta se dosud skládá z 12 knih. Prvních 10 dílů bylo již také od roku 2014 zfilmováno.

Příběhy se vyznačují shodnými rysy. Vyšetřování vede komisař Georges Dupin, který má svůj stabilní tým, který je mu oporou: schopnou asistentku Nolwennovou a vyšetřovatele Kadega a Riwala. Protože Dupin pochází z Paříže, jeho kolegové nevynechají jedinou příležitost, kdy jej mohou poučit o bretaňských zvyklostech či historii nebo mohou pronést větu v bretonštině.

Autor navíc Bretaň velmi dobře zná a to se projevuje v pečlivosti s jakou popisuje její reálie. Ať už se jedná o přírodu, nebo místní kuchyni. Proto se může lehce stát, že po přečtení knih dostanete chuť zajet se do Bretaně podívat. Přebal knihy navíc zobrazuje mapu míst, kde vyšetřování probíhá a ve většině případ se jedná o skutečná místa, která si pak můžete dohledat i na mapách. Mě se tento přístup velmi líbí.

Detektivka ve stylu Maigreta

Pokud je o tu detektivní část, tak v příbězích se vyskytuje větší množství postav a komisař tak prověřuje více stop. Nejedná se o žádné zapeklité psychologické motivy, většinou se jedná o moc a peníze. Vyřešení případu je pak logickým vyústěním. Dupin nad svými případy přemýšlí, nespoléhá se na nějaké super odborné analýzy ve stylu Kriminálka XYZ.

Pravdou je, že děj není nikterak závratně akční. Dupin se probírá stopami a dává si dohromady obrázek. Pokud dojde k vraždě, tak se o ní dozvíme zpětně a velmi střídmým způsobem. Žádné krvavé vylíčení událostí. Autor ani nevěnuje příliš mnoho prostoru vykreslování jednotlivých postav. Pokud jsou v knize trochu delší popisy, věnují se právě Bretani. Asi záleží na každém čtenáři, zda toto ocení, nebo jej to naopak odradí.

Výhodou je, že každý díl je samostatný a nemusíte se tedy vůbec bát vybrat si jen některý, nebo je přeskakovat. Osobní životy vyšetřovatelů se zde nijak nerozebírají (například ve srovnání se sérií o Cormoranu Strikovi a jeho vztahu k Robin).

Sérii tvoří tyto knihy, v češtině zatím ještě nevyšly poslední dvě:

 • Bretaňské poměry (2014) / Bretonische Verhältnisse (2012)
 • Bretaňský příboj (2015) / Bretonische Brandung (2013)
 • Bretaňské zlato (2016) / Bretonisches Gold (2014)
 • Bretaňská pýcha (2017) / Bretonischer Stolz (2015)
 • Bretaňský příliv (2018) / Bretonische Flut (2016)
 • Bretaňské světlo (2019) / Bretonisches Leuchten (2017)
 • Bretaňské tajemství (2020) / Bretonische Geheimnisse (2018)
 • Bretaňský odkaz (2021) / Bretonisches Vermächtnis (2019)
 • Bretaňské speciality (2022) / Bretonische Spezialitäten (2020)
 • Bretaňská idyla (2023) / Bretonische Idylle (2021)
 • Bretaňské noci (2024) / Bretonische Nächte (2022)
 • Bretonischer Ruhm (2023)

Kromě nich se ale ke komisaři váží i další tři tituly, které čtenáře provedou Bretaní:

 • Kommissar Dupins Lieblingsgerichte (2016)
 • Kommissar Dupins Landschaften (2019)
 • Dupins Bretagne: Ein Reiseführer (2023)

(seznamy zpracovány dle stránky BücherTreff.de a Databáze knih)

Bretaňská pýcha

Bretaňská pýcha

Bretaňská pýcha je v pořadí čtvrtou knihou. Komisař Dupin se nemusí vzdalovat nikam daleko od Concarneau, kde působí. Případ zmizelé mrtvoly jej přivede do vesnice Riec-sur-Bélon. Ta je proslavená chovem ústřic, které nesou místní označení Belon.

Vyšetřování ale komplikuje fakt, že stopy vedou do Skotska. Dupin se musí spoléhat na pomoc místních kolegů a následně na svého vyšetřovatele Riwala, který do Skotska odletí.

V osobním životě komisaře dojde k příjemné změně. Claire se rozhodne opustit Paříž a přestěhovat se blíže, do Quimperu. Tento díl obsahuje velké množství informací o ústřicích, druidech a keltské kultuře obecně. I když mám Bretaň ráda, tak tady už mi to přišlo přehnané a na úkor příběhu.

Moje hodnocení: 3/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Euromedia Group, a. s. – Kalibr v roce 2022 a přeložil ji Jiří Vodvárko.

Bretaňské světlo

Bretaňské světlo

Bretaňské světlo je šestou knihou v sérii, kdy se Dupin se svou přítelkyní Claire vydají na dovolenou do Trégastelu, který je obklopen masivy z růžového granitu. Dohoda s Clare zněla tak, že ani jeden z nich nebude pracovat, což je pro Dupina nepředstavitelné. Jen tak polehávat na pláži a slunit se není nic pro něj.

Na(ne)štěstí pro něj dojde v letovisku ke zmizení mladé ženy a později je nalezena mrtvola v blízkém lomu. Dupin se snaží nenápadně vyšetřovat a spolupracuje při tom s místní policií. Protože případ nepatří do jeho zodpovědnosti, počíná si při tom opatrně. Navíc se tentokrát nemůže spolehnout na pomoc svého týmu, protože jeho kolegové vědí o naordinovaném odpočinku.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Euromedia Group, a. s. – Kalibr v roce 2019 a přeložil ji Jiří Vodvárko.

Bretaňské tajemství

Bretaňské tajemství

Bretaňské tajemství je sedmou knihou detektivní série o komisaři Dupinovi. Tým komisaře Dupina se vydává na teambuilding do pravého srdce Bretaně, Bróceliandského lesa.

Zamýšlí strávit zde jeden den naplněný výlety a dobrým jídlem a jen tak mimochodem chce vypomoci svému příteli z pařížské kriminálky a vyslechnout zde jednoho muže, Fabiena Cadioua.

Právě z této, na první pohled nevinné schůzky, se ale rozvine případ, který komisaře i celý tým bohatě zaměstná. K plánovanému výslechu vůbec nedojde, protože Cadioua nalezne komisař mrtvého v jeho domě.

Celou recenzi najdete v tomto článku.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Euromedia Group, a. s. – Kalibr v roce 2020 a přeložil ji Jiří Vodvárko.

Bretaňský odkaz

Bretaňský odkaz

Bretaňský odkaz je již osmým případem komisaře Georgese Dupina. Tento díl série se odehrává v Concarneau, městě, kde hlavní hrdina bydlí a pro jehož komisařství pracuje. Jeho vyšetřování tak nabírá trochu jiný rozměr. Podezřelé i oběti alespoň z doslechu zná a vyptává se na ně místních, se kterými se ve většině případů přátelí.

Stane se první vražda váženého lékaře, ale tím to nekončí. Dupin se nejdříve nemá pořádně čeho chytit. Možných motivů a podezřelých je několik, ale žádný se nezdá být dostatečně silným důvodem k vraždě. A lidé blízcí mrtvému lékaři příliš nespolupracují. Nechtějí podávat informace o svých majetkových poměrech a obchodních vztazích, které je spojovaly.

Celou recenzi najdete v tomto článku.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Euromedia Group, a. s. – Kalibr v roce 2021 a přeložil ji Jiří Pondělíček.

Bretaňská idyla

Bretaňská idyla

Desátý díl série přivede komisaře Dupina na to asi nejhezčí místo v celé Bretani – ostrov Belle-Île. Autor se tentokrát překonává v popisech, kterými líčí tento ostrov v Biskajském zálivu.

Stejně jako komisař budete při čtení určitě nadšení z jeho krásy. Ve mě vyvolal touhu jej někdy navítívit. Zdá se, že na tomto ostrově je nejen nádherná příroda s tajemnými megality, ale také se zde výborně vaří a destiluje whisky.

Detektivní zápletka mi zde přišla trochu slabší a druhořadá. Promyšlená je dobře, liší se od předchozích příběhů, ale je trochu předvídatelná vzhledem k tomu, co se postupně o oběti dozvídáme. Pro milovníky detektivek tak asi bude tento díl zklamáním.

Moje hodnocení: 3/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Euromedia Group, a. s. – Kalibr v roce 2023 a přeložil ji Jiří Pondělíček.

Pokud vás autor svými skvělými popisy reálií z Bretaně nadchnul, přečtěte si mé tři články o cestě po Bretani, kterou jsme s manželem podnikli v roce 2019. Začít můžete třeba touto třetí částí, kdy jsme pobývali právě v městečku Concarneau a z něj se vydávali na výlety po okolí.

Máte rádi tuhle detektivní sérii? Který díl se vám líbil nejvíce? A navštívili jste už Bretaň? Dejte mi vědět do komentářů.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás