Trujkunt 3 – Petr Sagitarius

Pierot, Na krev

Třetí díl série o malém modrookém blonďákovi, majorovi ostravské kriminálky, Romanu Saranovi obsahuje opět dva příběhy. Stejně jako předchozí díly popisují případy odehrávající se na Těšínsku a Karvinsku.

Tujkunt

Pierotova hlavní role

V prvním příběhu s názvem Pierot vyšetřuje skupina majora Sarana ve spolupráci s třineckou kriminálkou vraždu mladé ženy. Ta se večer vrací z nemocnice a ráno spatří její tělo v rokli sestřičky kráčející domů po noční směně.

Při její vraždě byl použit i paralyzér, který tento případ propojí s pár měsíci starou událostí. Tehdy došlo k napadení mladé ženy v lesoparku. Její úmrtí nebylo tenkrát zcela objasněno. Roman si uvědomuje, že obě vraždy spolu souvisí.

A bohužel to těmito dvěma vraždami nekončí. Kriminalisté hledají spojení mezi obětmi, které na první pohled není patrné. Pouze je jasné, že svého vraha znaly, protože se nebály s ním hovořit. V hledáčku jsou pak místní milovníci, včetně kadeřníka, kteří se mohli s dívkami znát. Následuje pak rozplétání dávných vazeb a milostných vztahů.

Pomsta vyšetřovateli

Druhý příběh nesoucí název Na krev nás pak přivádí zpátky k těšínskému mafiánovi Janu Skurzokovi, alias Skurovi. Ten stál za napadením Romanova bývalého operativce, Radima Ožany, který již odešel do důchodu. Právě ten se intenzivně zabýval vyšetřováním vražd dvou podnikatelů a úspěšně případ dotáhl do konce a předal jej státnímu zástupci, který měl Skuru obvinit. K tomu nakonec nedošlo a na Ožanu si počkali dva útočníci v parku, kdy jej přepadli při venčení psa.

Podobně jako v prvním případě, i toto vyšetřování je nejdříve na mrtvém bodě. Náhoda pak pomůže tomu, že se ostravští kriminalisté dostanou k první stopě vedoucí k jednomu z útočníků, který je pak nalezen zavražděn. A dá se očekávat, že podobně skončí i ten druhý pachatel. Tento příběh není tak “komorní”, jako první. Nejedná se zde o chování jednoho člověka, ale ukazuje se, že se jednalo o promyšlený zločin, za kterým stál právě zmíněný Skura.

Pokračování série

V obou příbězích se setkáváme se známou partou – Roman Saran, Karolina Mucha řečená Muška, Libor Gomola, nerd Lukáš Pezda a samozřejmě Radim Ožana. Toho v druhém příběhu nahradí kapitán Lička, se kterým ale Roman není moc spokojený. Kromě party vyšetřovatelů se opět objevuje postava Romanovy přítelkyně Lenky a kamaráda Marka Hoty s partnerkou Regionou. Roman se již trochu zklidnil, přestože své femme fatal Petře stejně neunikne.

Podobně jako v prvních dvou knihách, i zde je příběh akční a rychle se posouvá dopředu. Pokud jste nečetli předchozí knihy, nic se neděje. Rychle se zorientujete jak v Romanově milostné minulosti, tak i dalších událostech. Navíc pokud jste z našeho regionu, budou vás bavit místní reálie. Tentokrát už se zde nevyskytuje tolik rozhovorů v nářečí, ale to ničemu nevadí.

Vyšetřování tentokrát povede kromě Třince i do Dolní Lomné, Ostravy nebo Těšína, a to na obou stranách Olzy. Líbilo se mi, že oba příběhy mají trochu jiné zaměření. Zápletka Pierota je originální, nevybavuji si žádný podobný příběh. Druhá část je pak o něco temnější. Nedokážu si asi představit, že by se něco podobného skutečně dělo. Ale to může být jen tím, že se nepohybuji v podobném prostředí a žiji si ve své bublině.

Knihu bych doporučila k přečtení, pokud máte chuť na detektivku, kde bude více akce než dlouhého vyšetřování propleteného záhadami. Ukázku z knihy si můžete prolistovat na stránkách nakladatelství Argo.

Moje hodnocení: 5/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Argo v roce 2021.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás