Slyšet jeleny zpívat – František Šmehlík

Kriminální román Slyšet jeleny zpívat je prvotinou ostravského rodáka Františka Šmehlíka. Děj knihy je pak zasazen do malé osady v Beskydech, poblíž obce Bílá, na hranicích se Slovenskem.

Slyšet jeleny zpívat

Podle anotace se jedná o případ vraždy mladé dívky, jejíž tělo je nalezeno v Helašné. Tuto osadu tvoří jen několik rodinných domů a chatová oblast. Její obyvatelé se stávají podezřelými a tým kriminalistů z Ostravy začíná vyšetřování.

Příběh z Beskyd, ale s příchutí severu

Pokud jde o případ samotný, tak jeho zápletku vymyslel autor dobře a detailně. Až do samého závěru nebylo jasné, kdo je vrahem. Bez toho, abych příliš prozrazovala, bych jen zmínila, že určité rysy pachatele a jeho chování, mi přišly “až moc”. Hodily by se spíše do severských detektivek, kde už je čtenář zvyklý na ledacos.

Ve spojení s naším krajem mi přišly trochu přehnané a možná i zbytečné. Pachatel měl motiv, který byl pro mě uvěřitelný a ty určité detaily (maso, sklep) a samotný dramatický závěr mi přišly už navíc. V tomto ohledu mi kniha trochu připomínala severské detektivky od Jo Nesba.

Trochu hůře jsem se v románu zpočátku orientovala. Může za to jednak množství vyšetřovaných osob, obyvatel Helašné, tak i celý tým kriminálky. Logicky, případ nevyřeší nováček Roman Nitka, jehož osobní příběh má prostoru asi nejvíce. Kromě něj na něm pracují i další kolegové.

Jejich osudy ale také sledujeme, i když v omezené míře také, a to si nejsem jistá, zda bylo opravdu nutné. Ve výsledku se pak totiž bavíme o třech hlavních vyšetřovatelích – Romanovi, Alešovi a Václavovi. Jenže v rámci jedné knihy nemá tolik osob dostatek prostoru.

Porovnání s jinými českými detektivkami

Vykreslení ostravské mordparty a typy postav mi docela dost připomínaly postavy seriálu Případy 1. oddělení. Ať už jde o Václava, který je v obou případech starším, zkušeným policistou, nebo šéfa mordparty Miroslava Ladu, který si stejně jako seriálový major Korejs potrpí na sebeprezentaci před novináři a se svými zaměstnanci se moc nepáře. Nemyslím si, že by se autor snažil je kopírovat. Spíše je možná fanouškem seriálu, stejně jako já a tak mu určité typy postav utkvěly v mysli.

Od knih Michaely Klevisové se román Slyšet jeleny zpívat liší jednak právě tím množstvím vyšetřovatelů, tak i tím, že hned v úvodu se dozvíme o vraždě a ta je vyšetřovaná. Michaela Klevisová většinou čtenáři přinese delší úvod a věnuje se více psychologii postav.

Pokud jde o styl vyprávění, tak v příběhu převažuje přímá řeč, děj tedy plyne rychle a má švih. Oproti Trujkuntu se zde nesetkáme s nářečím, možná jen pár slov a úseky kapitol ve slovenštině připomenou, že jsme na moravsko-slovenském pomezí. Kniha je rozdělena do kapitol podle dní, ve kterých se vyšetřování odehrává. Ty se pak dělí ještě na menší úseky, podle času a místa, kde se zrovna postavy nacházejí.

Knihu bych doporučila k přečtení. Neříkám, že je tím nejlepším, co si můžete z oblasti české detektivky přečíst, ale je velmi dobrá. A pokud jste ostravský patriot, tak asi nemáte vůbec nad čím přemýšlet 🙂 Budu se těšit na autorovy další knihy.

Ukázku z knihy si můžete přečíst na stránkách nakladatelství tady.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Argo v roce 2021.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás