Trujkunt 5: Krysta – Petr Sagitarius

Krysta je pátým dílem detektivní série Trujkunt a od předchozích knih se liší. Tentokrát totiž v knize najdeme jen jeden příběh, ne dva nebo tři, jako tomu bylo u předchozích dílů. Ale vůbec ničemu to nevadí! Krysta je totiž dost mrazivé čtení, které mi připomínalo severskou literaturu. Ponořte se do tohoto napínavého příběhu, který vás v závěru překvapí.

Trujkunt

Pokud jde o hlavní postavu, majora Romana Sarana, ten se v pátém díle drží svého stylu. Nezdráhá se použít sprostá slova a cepovat své podřízené, když je to potřeba.

V jeho týmu došlo k jedné změně. Místo “Mušky” Karolíny, která je na rodičovské dovolené, se objevila nová posila – kapitánka Pavla Mikušová.

Roman je spokojený ve vztahu s Lenkou, i když dávná láska Petra mu ještě pořád lehce vrtá hlavou. A pokud jde o jednorázové povyražení, tak to taky neodmítne. Znovu se setkáme i s jeho kamarádem Markem Hotou, jeho ženou Reginou a malou Anežkou.

Na začátku příběhu se Roman zotavuje z napadení a čerpá dovolenou. Lenka navrhne aby se vydali k moři, konkrétně na Korfu. Chce tam totiž navštívit Krystu, svou spolužačku s gymnázia, kterou ale od maturity neviděla. Má se za to, že Krysta odjela do zahraničí a žije spokojeně na Novém Zélandu. Jen si občas zaletí na dovolenou do Řecka.

Na Korfu ji ale nezastihne a navíc krátce po tom zmizí z Facebooku i Krystynin profil. Lence se to nezdá a tak Romana poprosí, aby trochu společně pátrali a zjistili, co se s Krystou děje. Spojí se i s kamarádkou Dorou, se kterou kdysi tvořily nerozlučnou trojici. A v tu chvíli nabírá příběh spád a stává se celkem děsivým.

“To se vám za dvanáct let ani jednou neozvala?” podivil se Saran. “Třikrát mi poslala pohled. Psala, že cestuje s přítelem po světě a je v pořádku. Domů se vrátit nechce,” popotahovala Juránková.

Petr Sagitarius se v textu nevyžívá v květnatých popisech a metaforách. Text je přímý a jednoduchý, s množstvím přímé řeči a příběh tak rychle odsýpá. Navíc se pohybujeme na Třinecku a Jablunkovsku a tak se v textu občas objeví i výrazy z místního nářečí. Není jich tu ale ani zdaleka tolik, kolik jich bylo v předchozích dílech.

Oproti předchozím knihách na mě Krysta daleko více působila jako mrazivá detektivka a připomínala mi příběhy severských autorů. Ta nejistota, dávné události, které znovu vyplouvají na povrch a uzavřená komunita, která si ničeho zvláštního nevšimne…

Pokud máte rádi tuhle detektivní sérii, tak s Krystou budete určitě spokojení. A pokud ji ještě neznáte, tak tenhle díl vás naláká k přečtení i těch ostatních. Za mě patří společně s prvním a třetím dílem mezi ty povedenější.

Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

Moje hodnocení: 5/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Argo v roce 2023.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás