“Thriller” Zero vyšel loni na podzim jako druhý román Marca Elsberga, přičemž ten první – Blackout – byl prý bestsellerem. Možná ano, nedovedu to posoudit, protože jsem jej nečetla, ani jsem o této knize dosud neslyšela. Nicméně, Zero mě určitě nepřesvědčil k tomu, abych ji chtěla věnovat čas. Právě naopak.
Po velmi dlouhé době odkládám knihu po první třetině, protože jsem ji celou nepřečetla. Nevím, jestli je vhodné psát v takové situaci recenzi. Podělím se o své dojmy z těch zhruba 150 stran, nad kterými jsem strávila čas.
Kdyby měla kniha méně stránek (než svých 380), chtěla bych ji dočíst, protože to “nedokončení” je mi proti srsti, ale ten pocit marnosti při čtení převážil a já ji raději odložila.
Je mi jasné, že papír snese všechno a proto můžete na obálku dát citaci z Der Spiegel, která se zmiňuje o knize jako o thrilleru, ale k tomu má obsahem opravdu daleko. Nebo jsem možná měla vydržet číst déle a pak by se z tohoto celkem obyčejného románu opravdu stal thriller…
Zero nás přivede do současnosti, kterou ovlivňují ve velkém IT společnosti shromažďující data o svých uživatelích, kteří je jim klidně za úplatu rádi sami poskytnou. Navíc jim jedna z nich, start-upová Freemee, dokáže nabídnout i něco dalšího, neobvyklého. Osobního kouče, učitele, guru, nebo jak jej chcete nazývat, který vás dokáže nasměřovat k lepším výsledkům v jakékoliv oblasti vašeho života.
Ať už se jedná o vztahy, zdraví, práci nebo školu, nic není problém. Jen dovolte Freemee, aby měla přístup k vašim datům, která bude sbírat z nejrůznějších zdrojů a nechte se vést jejich radami. Jen tak mimochodem si pak budou zkoušet ovlivňovat vaše jednání ve svém interním experimentu.
Před tímto bezmyšlenkovitým chováním pak varuje hacker Zero, který se společně se svými komplici nebojí zesměšnit samotného prezidenta USA, když jej pronásleduje malými drony a do celého světa vysílá jeho vyděšené reakce, což samozřejmě způsobí to, že proti němu vytáhnou do boje nejrůznější bezpečnostní služby, které se snaží zjistit, o koho se jedná.
Zní vám tento námět zajímavě? Mě ano a těšila jsem se, že se díky ději dostanu do prostředí hackerů, vládních agentur a nadnárodních společností, které se nestydí použít cokoliv, co jim přinese zisk. Zero ale tyto složky prezentuje tak nezáživným způsobem, že mě jeho čtení prostě nebavilo. Chápu, že se kniha musí nejdříve rozjet a nemusí jít hned do akce, ale v tom případě bych čekala alespoň hlavní postavy, které člověka zaujmou a bude je chtít sledovat a obávat se o jejich osudy.
Tady jsou jimi jednak Zero, o kterém nevíme zhola nic, protože se tak perfektně ukrývá a dále je to čtyřicetiletá anglická novinářka Cynthia, která nemá k moderním technologiím žádný vztah a sedmnáctiletý student Eddie, který je asi skrytým počítačovým géniem. Právě tito dva by asi společně se Zero měli být schopni vyváznout společnosti Freemee, která je vyhodnotila jako hrozbu. Tak určitě.
Nebudu psát, že jsem se nemohla začíst. Prostě to byla nuda, i když se jedná o aktuální téma, ze kterého bylo určitě možné “vyždímat” více. Přínosem knihy je pak alespoň to, že čtenáře přiměje se trochu zamyslet nad tím, jak nás mohou např. sociální sítě ovlivňovat a kolik toho o sobě sdělujeme, aniž bychom si toho byli vědomi. Vysvětluje totiž celkem detailně, jak mohou už nyní např. obchodníci nebo banky získávat údaje o našich nákupech a pak s nimi pracovat.
Pokud hledáte skutečný thriller, u kterého si budete kousat nehty hrůzou, tak nechte Zero s klidem ležet na poličce v knihkupectví či knihovně. Pokud se zajímáte o IT, nebo vás baví různé konspirační teorie, tak pak by se vám snad kniha mohla líbit, ale raději od ní moc nečekejte.
Moje hodnocení: 3/5
Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.
Knihu vydalo nakladatelství DOBROVSKÝ s. r. o. v edici Knihy Omega v roce 2018 a přeložila ji Jana Kellnerová.