Vinařství: Osudové dny – Marie Lacrosse

Třetí a závěrečný díl série Vinařství je tady. Osudové dny uzavírají vyprávění příběhu Ireny a Franze. A autorka to zvládla velmi dobře! Nejedná se už tolik o romantický příběh zakázané lásky. Vztah dvou hlavních hrdinů je ale ještě pořád trnem v oku některým lidem v tehdejší společnosti.

Místo společného boje proti intrikám, musejí ti dva hledat hlavně cestu sami k sobě. Protože přestože se dočkali vytouženého manželství, neznamená to, že jejich vztah nezažije bouřlivější období. Oba se vyvíjejí a mají vlastní sny, které si chtějí splnit. A právě ty přinášejí rozpory do rodinného života.

Romantická linka jde stranou

Kniha vrcholí vyprávěním o Franzových obchodních a politických ambicích a kariéře. Stejně tak se zaměřuje i na Irenu, které nestačí být pouze manželkou v domácnosti. Hledá si pro sebe způsob uplatnění a najde jej v pomoci ostatním ženám. Právě proto se děj odklání od té původní romantické linky.

To může být pro některé fanoušky série Vinařství zklamáním. Protože místo vyprávění o velké lásce se budou probírat popisem politické situace v Německém císařství. Nebo děsivými zkušenostmi chudých dělníků, kteří zápasili každý den s bídou. Toto myslím může některé nepříjemně překvapit.

Pro mě to nebylo překážkou. Líbilo se mi, že děj se vymanil z původního směřování a stal se spíše historickým románem. Mezi manželi dochází k roztržkám a rodinným krizím, které společně překonávají. Navíc se objevuje ještě jedna dějová linka, která se dala tak trochu očekávat a která příběh okoření. Kromě toho sledujeme i osudy dalších postav, známých z předchozích dílů, například Matildy, nebo Míny.

Vrací se také dělnický vůdce Josef Hartmann, se kterým Irena konzultuje svou činnost. To vyvolává nelibost ve Franzovi, který na svou ženu žárlí. Irena mu to vyčítá a přestože je jakákoliv činnost, která by se dala považovat za socialistickou, zakázaná, pouští se do ní. Někdy až bezhlavě a možná i bezohledně na ostatní. Stejně tak se ale Franz nechává unášet obchodem a bojem za Alsasko, který jej na týdny odvádí od rodiny.

Stranou nezůstane ani vinařství a problematika pěstování révy, nebo obrany proti škůdcům. Autorka zde opět prokazuje, že má rozsáhlé znalosti i v tomto oboru.

Závěr série Vinařství

Jak jsem zmínila v úvodu, třetí díl završuje celou sérii velmi důstojně. Všechny dějové linky jsou uzavřeny a hrdiny opouštíme v okamžiku, kdy žení syna Fanouška. Tentokrát nemůžu napsat, že by čtení knihy bylo jednoduché a děj rychle ubíhal. Protože je zde opravdu dost prostoru věnováno politice, nebo dělnickým hnutím, některé části vyžadovaly větší soustředění. Knihu jsem tak nepřečetla za jeden nebo dva dny, ale potřebovala jsem si ji dávat po částech.

Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Euromedia Group, a. s. – Ikar v roce 2021 a přeložila ji Ivana Dirk Lukačovičová.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás