Vinařství: Nový začátek – Marie Lacrosse

Pokračování románu Vinařství nese přídomek Nový začátek. Pokrývá období dvou let 1871 – 1873. Na konci prvního dílu se cesty Ireny a Franze rozcházejí. Kvůli rodinnému tajemství, které znemožňuje, aby byli milenci spolu, Irena odchází z domácnosti ve Weissenburgu.

Vinařství Nový začátek

Franz se vrátil do rodného domu a po Ireně chce pátrat. Jeho hledání ale komplikuje několik okolností. V prvé řadě musí vyřešit svou roli ve válce mezi Pruskem a Francií a otázku svého občanství.

Protože ve válce bojoval na “špatné” straně, hrozí mu soud a potrestání. Navíc, s matkou, od které si slibuje získání informací o Ireně, se nemůže vidět. Je totiž umístěna do ústavu pro choromyslné, kde prochází léčbou.

Zatímco v prvním díle této trilogie se autorka věnovala ve velké míře válkám mezi Pruskem a Francií a v menším rozsahu i vinařství, druhý díl je odlišný.

Rozmach průmyslu a vykořisťování dělníků

Osudem hlavní hrdinky Ireny se proplétá téma rozmachu textilního průmyslu, ke kterému došlo díky založení továren a použití strojů. A v souvislosti s ním přicházelo do měst stále více lidí, kteří zde hledali práci. Byli pak ale vystaveni svévoli průmyslníků. Ti se snažili v prvé řadě maximalizovat zisk pomocí nízkých nákladů na práci. Autorka v tomto díle Vinařství popisuje smutný obrázek té doby, kdy pojem bezpečnost práce a péče o zaměstnance ještě nikoho nezajímal.

V továrnách pracovaly malé děti, přestože to zákon zakazoval. Jejich rodiče ale často museli učinit toto rozhodnutí, aby měla rodina z čeho žít. V textilkách docházelo k úrazům a lidé trpěli nemocemi způsobenými špatným pracovním prostředím. Irena toto vše sleduje a rozhodne se proti tomuto přístupu bojovat.

Pomáhá proto Josefovi, odboráři, který se snaží životní podmínky dělníků vylepšit. Stávky ale příliš nepomáhají, spíše naopak. Bída je velká a tak nemají průmyslníci problém najít jiné pracovní síly. Tento rozměr románu mě velmi bavil. Více než Franzovo výbušné chování, které způsobovalo spíše potíže a věčné změny jeho rozhodnutí.

Nový začátek vztahu

Po většinu románu sledujeme osudy Ireny a Franze odděleně. Nejedná se tedy o klasický milostný román, kdy hrdinové po sobě pokukují a kradou si pro sebe krátké chvilky. Toto bylo obsahem prvního dílu. Naopak tento druhý díl ukazuje, že láska nemusí být vždy tím jediným důvodem ke vztahu. Oba naši hrdinové si projdou další zkušeností, třebaže víceméně platonickou. Podtitul knihy pak dává opravdu smysl. Jejich vztah se “restartuje” a probíhá už za jiných podmínek.

Text je rozdělen do 29 kapitol, které pak obsahují kratší oddíly. Ty se liší místem, na kterém se odehrávají. Příběh je čtivý a děj ubíhá rychle kupředu. Autorka používá popisy v okamžicích, kdy například vypráví o postavení dělníků a přidává historické reálie.

Vinařství je milostným románem, který stojí za přečtení. Zakončení a jednání hlavních hrdinů je předvídatelné a nemůžeme čekat neotřelý závěr. Ale toto je bohatě vyváženo právě poutavým líčením té doby. Nezbývá než se těšit na třetí díl, který by měl vyjít počátkem října.

Ukázku z knihy si můžete prohlédnout zde.

Moje hodnocení: 5/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Euromedia Group, a. s. v roce 2021 a přeložila ji Ivana Dirk Lukačovičová.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás