Vinařství: V bouřlivých časech – Marie Lacrosse

Kniha Vinařství, s podtitulem V bouřlivých časech je prvním kouskem třídílné série. Tím druhým pak je román s přídomkem Nový začátek. Třetí díl pak má podtitul Osudové dny. Hlavními hrdiny je sirotek Irena, která pracuje jako služka v domě Gerbanových a jejich syn Franz.

Vinařství V Bouřlivých časech

Autorka tuto sérii píše pod pseudonymem Marie Lacrosse, vlastním jménem je to Marita Spang. Jedná se o německou spisovatelku, která se proslavila právě svými historickými romány. Více se o ní můžete dočíst na jejích webových stránkách tady. Ale po krátkém úvodu pojďme již k samotné knize.

Román Vinařství je vcelku rozsáhlý, je popsán na přibližně 480 stránkách. Odehrává se v letech 1870 – 1871 v oblasti Alsaska, na hranici mezi tehdejším Bavorskem a Francií. Německo jako takové v tu dobu ještě neexistovalo. Jednalo se o seskupení menších států, ne celek, který známe dnes.

Alsasko pak bylo vždy oblastí zmítanou mezi německým a francouzským vlivem a obě země si jej nárokovaly. Před vypuknutím války mezi Francií a Pruskem, podporovaným Bavorskem, zde obyvatelé žili ve smíru na obou stranách hranice. Rodiny byly smíšené, majetky vlastnily v obou zemích a vinaři využívali příležitosti k obchodu bez rozdílu.

Příběh služky a mladého dědice

Dvacet let před tím se narodí děvčátko Irena. Její matka se jí musí hned po porodu vzdát. Pochází totiž z lepší společnosti a holčička se narodí jako nemanželské dítě. Ireně tak po matce zůstane na památku jen jedna akvarelová kresba.

Vyrůstá pak v sirotčinci, dokud ji odtud nevezme obchodník Wilhelm Gerban a nepřivede ji do svého domu jako služku. Ireně je v tu dobu patnáct let. V domácnosti svého nového zaměstnavatele se potká s jeho synem Franzem. V tu dobu mezi nimi ještě neproběhne více než výměna několika vět.

Až o pár let později, kdy se Franz vrátí ze studií po té, co složil maturitu, se mezi nimi rozvine vztah. Ten samozřejmě není akceptován okolím, protože Irena je pouhou služebnou. O jejím původu není zpočátku nic známo. Franz je naopak dědicem vinařství. Jejich romance se pak odehrává na pozadí válečných let.

Franz se dostane do francouzské armády, kde pracuje jako sanitář. Hrůzy války jsou v knize vylíčeny velmi věrně. A je jim věnován celkem velký prostor. Franz jako hlavní hrdina je navíc sympatický tím, že zastává pokrokové myšlenky francouzské revoluce.

Paralelně se pak dozvídáme, jak pokračoval příběh Ireny, která zůstala v panském domě jako služebná. Nemá to jednoduché. V domě má nepřátele (Franzovu sestru Matildu nebo služebnou Gerdu) a tak ani tato dějová linka není vůbec nudná. Hlavní hrdinka však není pasivní a nečeká, až ji někdo zachrání, ale snaží se sama o sebe postarat.

Navíc překvapuje své okolí svým odhodláním. Konec příběhu není takový, jak jsem očekávala. Pro rozuzlení si budu muset počkat na další díl. A možná to taky přispívá k mé spokojenosti. Protože tady se děj uzavřel, jen ne tak, jak by člověk na první dobrou čekal.

Kvalitní romantický příběh

Pokud hledáte knihu s romantickým příběhem, která je ale napsána velmi dobře, tak vám doporučím Vinařství. Je to červená knihovna, o tom žádná. Příběh služebné, která se zamiluje do svého pána není ničím novým. Ale kniha není nudná, četla jsem ji se zaujetím a jsem zvědavá na její pokračování. Historické reálie, které příběh obsahuje, pak knihu v mých očích ještě povýšily.

Najdete zde popisy života běžných lidí, kteří si tvrdě vydělávali na obživu. Stejně tak popisy střetů, ke kterým došlo mezi oběma vojsky. Občas mě ale trochu zarážel překlad některých výrazů do češtiny. Nejsem si jistá, jestli se hodí používat výrazy jako “fajn” nebo “zlato” pokud se bavíme o druhé polovině devatenáctého století.

Moje hodnocení: 5/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Euromedia Group, a. s. – Ikar v roce 2020 a přeložila ji Ivana Dirk Lukačovičová.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás