Malá kniha stoicismu – Jonas Salzgeber

Pokud hledáte knihu pro začátečníky na téma stoicismu, právě jste ji našli. Malá kniha stoicismu má podtitul Stoická filosofie pro moderní spokojený život a právě to slůvko “moderní” je zde zásadní. Autor Jonas Salzgeber totiž tuto filozofii popisuje způsobem, který je srozumitelný pro současného čtenáře.

Malá kniha stoicismu

Jeho cílem je představit stoicismus a jeho myšlenky tak, abyste je dokázali aplikovat v každodenním životě a využili tak všech výhod této filozofie.

A daří se mu to velmi dobře. Kniha je psána srozumitelným jazykem a pro mě až překvapivě výstižně autor shrnuje důležité myšlenky. Ty jsou navíc uspořádány strukturovaně a od těch výchozích se dostáváme při čtení do větších detailů.

Pro lepší vysvětlení samotné filozofie přináší i vlastní koncept o cíli a třech pilířích stoicismu, který nazývá stoickým trojúhelníkem štěstí. Cílem je eudaimónia, čili šťastný a hladce plynoucí život. Toho je dosaženo, pokud:

  • žijeme život v areté, tedy vyjadřujeme své nejvyšší já,
  • přebíráme zodpovědnost a
  • zaměřujeme se na to, co máme pod kontrolou.

Tento koncept, stejně jako další myšlenky v knize, je doplněn jednoduchými ilustracemi, které pomáhají jej pochopit.

Kniha má necelých 400 stran a vychází v malém formátu přibližně o velikosti A6. Skládá se ze dvou částí. Ta první má cca 150 stran a jedná se o úvod či představení filozofie. Krátce popisuje i její hlavní představitele, ale především se věnuje vysvětlení stoického trojúhelníku štěstí.

Druhá část je pak praktická a obsahuje 55 cvičení, která mají pomoci vnést tuto filozofii do každodenního života a vypořádat se jak s vlastními slabostmi, tak i se zpochybňováním ze strany druhých. Každé cvičení je popsáno zhruba na 3 stranách a je uvedeno citátem některého ze stoiků.

Nespravedlnost často spočívá v tom, co neděláš, nejen v tom, co děláš.

Marcus Aurelius

Pokud hledáte filozofii, která by vás provázela životem a o stoicismu nic nevíte, je Malá kniha stoicismu určitě vhodná volba pro vás. Její text vás přiměje se zamyslet a zjistíte, zda se se stoicismem dokážete ztotožnit.

Knihu bych doporučila také každému, koho zajímá stoicismus a je v této oblasti začátečníkem. Nejde o to, že by kniha byla příliš jednoduchá a neobsahovala hlubší myšlenky. Ty zde jsou. Ale podány jsou takovým způsobem, že jim dokážeme snadno porozumět.

Ve srovnání s knihou Williama B. Irvina Jak žít dobrý život, kterou považuji také za výbornou, je Malá kniha stoicismu srozumitelnější a mám pocit, že autor dokázal možná ještě lépe vystihnout podstatu a přiblížit ji současnému čtenář. Proto pokud bych měla tu možnost, přečetla bych si nejdříve Malou knihu a na tu navázala další četbou, například zmíněnou knihou Williama B. Irvina, nebo Hovory k sobě, které obsahují zápisky Marca Aurelia.

Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

Moje hodnocení: 5/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo Nakladatelství JOTA, s. r. o. v roce 2022 a přeložila ji Alena Švomová.

Tato recenze byla napsána v rámci spolupráce s Nakladatelstvím JOTA, s. r. o.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás