Wim Hof. Ledový muž

Metoda Wima Hofa se těšila velkému zájmu především v roce 2020, kdy lidé hromadně začali s otužováním a sociální sítě byly plné celebrit, které se odvážily vstoupit do ledové vody. Od té doby je “ledový muž”, jak se mu přezdívá, čím dál známější a jeho výkony nepřestávají veřejnost udivovat. Stojí ale kniha, která jeho metodu popisuje, za to?

Wim Hof Ledový muž

Abych to shrnula hned na úvod – pokud vás zajímá pouze metoda samotná, tak vám pravděpodobně vystačí článek na internetu, nebo videa na youtube. Stejně tak si můžete stáhnou do svého mobilu appku, která vás bude provázet. Pokud se ale chcete více dozvědět o Wimu Hofovi (prostředí ze kterého pochází, životě…) a jeho filozofii, tak pak po ní sáhněte.

Proč? Protože samotná podstata Wim Hof metody je shrnuta na jedné dvoustraně. K té se “prokousáte” po přibližně 90 stránkách detailnějšího vysvětlování. Následující text (kniha má přes 200 stran) pak rozvíjí hlavní myšlenky dále a aplikuje je v různých situacích. Nevyhne se ale zbytečnému opakování.

3 pilíře metody Wima Hofa

Co se tedy skrývá za pojmem “Wim Hof metoda”? Tvoří ji 3 pilíře:

  • Dýchání
  • Mysl
  • Chlad

Každému z těchto pilířů je detailněji věnována jedna kapitola knihy.

Hluboké dýchání přispívá ke snížení stresu a zlepšení imunitního systému. Práce s myslí, ve spojení s dýchání, vám pomůže vyrušit odpor vůči některým myšlenkám a slouží k “naprogramování se”. Chlad/otužování zlepšuje váš metabolismus, snižuje zánětlivost a vyrovnává hormonální hladinu.

Bohužel musím napsat, že kniha spadá do typu těch příruček osobního rozvoje, které by mohly hlavní myšlenky popsat na pár stránkách. Protože by se pak ale nejednalo o knihu, je potřeba přidat spoustu omáčky kolem.

Přestože mi osoba Wima Hofa a metoda samotná je velmi sympatická a minimálně otužování se snažím zavést do své běžné denní rutiny, tato kniha je zklamáním. Měla jsem velký problém ji dočíst do konce. Ne proto, že by se četla špatně. Jen to člověk přestává bavit, protože se nic nového nedozvídá a pořád se opakují ty stejné informace.

Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

Moje hodnocení: 2/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo Nakladatelství JOTA, s. r. o. v roce 2020 a přeložil ji Jakub Futera.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás